Ahogy azt a fenti aggregált vizualizáció is mutatja, a Nemzetek Ligája B-divíziójában lejátszott 6 csoportmeccsükön jellemzően a 4-2-3-1-es formáció mellett tette le a voksát Montella mester. A piros körök elhelyezkedése (játékosok passzainak átlagos kezdőpontja) alapján egyértelműen látszik, hogy milyen szinten uralták a mérkőzéseiket és mennyire magasan (rendre az ellenfelek térfelén) tartották a labdát.
Kapcsolódó tartalom
A kapus és a középcsatár kivételével mindenkit aktívan bevontak a játékba, hiszen elképesztően erős passz-kapcsolatok figyelhetőek meg gyakorlatilag mindenhol. A két 6-os (duplaszűrő) rendre egymáshoz közel, szűken helyezkedett, és központi szerepet játszott a labdajáratás szempontjából. Taktikailag lényeges differencia, hogy a bal oldali szélsővédő és szélső támadó jellemzően valamennyivel beljebb helyezkedett, mint a JHV és a JSZ.
A B-divízióban szereplő csapatok teljesítményével összevetve megállapíthatjuk, hogy a labdabirtoklást (zöld pizza) és a támadást (piros pizza) elemezve bizony bőven voltak olyan mutatók, amelyekben a jobb együttesek közé tartozott a török válogatott. Ilyen például a támadóharmadbeli jelenlét (Field Tilt), a centrális labdabirtoklás, a forgatás, a helyzetkialakítás vagy éppen a befejezések minősége. A kapus bevonása, a beadások magas mennyisége, a sikeres kontratámadások és a direkt játék pedig kevésbé jellemezték Montelláék stílusát.
Amennyiben arra a kérdésre keressük a választ, hogy a pálya mely területeiről alakított ki veszélyes szituációkat Törökország, akkor az ún. xT (Expected Threat) hőtérkép hasznos kiindulási alap lehet. A fenti vizualizáció arra világít rá, hogy döntő többségében a jobb félterületet használták a török az ellenfelek védelmének megbontására, az onnan indított megmozdulások (passzok, labdavezetések, cselek, beadások) növelték a gólszerzés esélyét a legnagyobb mértékben.
A törökök támadóerejét mi sem támasztja alá jobban, mint az a tény, hogy 115 lövést adtak le a csoportmeccsek során – ez konkrétan a legtöbb volt a B-divízió csapataihoz képest. 90 percenként 17,2 lövést, valamint 2,2-es xG-t átlagoltak, mindkettő kifejezetten magas szám és jól jelzi, hogy mennyire veszélyesek a támadóharmadban. A lövéstérképről leolvasható, hogy a tizenhatoson kívülről is bátran próbálkoztak: 54 kísérletüket senki sem tudta felülmúlni, ebben a tekintetben Ausztria (44) végzett a 2. helyen.
A támadójáték kapcsán okvetlenül ki kell emelni Arda Güler szerepét, aki hihetetlen veszélyforrás az ellenfelekre nézve. A mindössze csak 19 éves játékos brutális számokat produkált az elemzett mérkőzéseken (lásd: pizza diagram). A poszt-riválisaihoz képest a legjobbak között találjuk a nevét az alábbi alapozó metrikákban: tizenhatoson belüli jelenlét, labdavezetés, támadóharmadbeli jelenlét, helyzetkialakítás, beadás, cselezés és lövésmennyiség.
Kapcsolódó tartalom
A Real Madrid csillaga a semmiből képes villanni, akár úgy, hogy helyzetbe hozza a társakat, akár úgy, hogy maga vállalkozik lövéssel. Egy biztos, az ő semlegesítése és limitálása kulcsfontosságúnak ígérkezik a továbbjutás szempontjából.
Az meglehetősen egyértelmű, hogy támadásban életveszélyesek a törökök, de vajon hogyan teljesítettek védekezésben? Labda nélkül intenzív letámadás jellemzi őket, ugyanis 9,1-es PPDA mutatójuknál csak Ausztia (8,0) és Csehország (8,2) rendelkezik alacsonyabb számmal.
Kapcsolódó tartalom
Agresszív játékstílusukból kifolyólag akkor sem riadnak vissza, ha taktikai faultot kell elkövetni, hiszen 90 percenként 10,8 szabálytalanságot átlagoltak, ami a 7. legtöbb volt a teljes mezőnyben (16 csapat). A 6 mérkőzésen mindössze Ausztria (3,6) és Anglia (3,9) engedett alacsonyabb minőségű helyzeteket az ellenfeleknek, mint Törökország (5,2), vagyis abszolút nem lesz egyszerű feladat feltörni a masszív védekezésüket.
A fenti vizuálból (engedett xT hőtérkép) kiindulva megállapítható, hogy az ellenfelek főként a jobb oldalon jártak sikerrel (felkészül Nego és Sallai), azaz a török védelem bal oldala bizonyult sebezhetőbbnek. A tizenhatosukat kifejezetten hatékonyan zárják le és a 14-es zónából (büntetőterület közvetlen előtere) sem éppen egyszerű helyzetet kreálni ellenük.
A törökök remek játékosokkal rendelkeznek támadásban, védekezésük azonban némileg sebezhető. A játék mindkét fázisáról vannak jelenetek, amelyeket érdemes kiemelni velük kapcsolatosan.
Izland ellen már a harmadik percben gólt kaptak, mivel nem működött hatékonyan a rest defence. Egy labdavesztést követően Anderson azonnal, egy érintésből indíthatta a magát két védővel szembe találó Oskarssont.
A támadó jó ütemű és irányú labdát kapott, amivel lefutotta ellenfelét, és a léc alá bombázott. A rest defence szervezetlenségére mindenképpen érdemes lesz figyelni, különösen Sallai Rolandot lehetne veszélyes helyzetekbe hozni így.
Güler a jobb oldali félterületből ível a bal oldalra Çalhanoğluhoz. Yildrum, Yildiz és Kahveci is a tizenhatost támadáják, várják a védelmi vonalat átszelő passzt az Inter játékosától.
A középpályás Yildizt találta meg, Yildrum ügyesen lekötötte védőjét, így rés keletkezett a montengrói csapat utolsó védelmi vonalában. Yildiz kapufája után Kahveci pofozta a kapuba a labdát közvetlen közelről. Fontos lesz úgy nyomás alá helyezni Gülert, hogy mindig a jobb lába felé tudja csak vezetni a labdát. Çalhanoğluval szemben itt ugyanezt a védekezést alkalmazták, de jobb külsővel képes volt elpasszolni a jobb lábára terhelő ellenféllel szemben. Képzett játékosok megtalálják a megoldást, de védelmi vonalba helyezkedő csapattárs mozgásának levédekezésére mindenképpen figyelni kell ilyen esetben.
Güler nagyon veszélyes játékos. Itt egy pontatlan átadást kap, ezért utol kell érnie a labdát, de már látja, hogy Aktürkoğlu mélységből indul be a védők közé, míg az izlandi védők között rés nyílt a labda számára.
Güler kitűnő kivitelezésének köszönhetően a támadó szabadon törhetett kapura, a kapus átemelésével pedig bebiztosította a félholdasok győzelmét. A Real Madrid játékosának semlegesítése első számú feladat lesz a válogatott edzői stábja számára.
Remek erőfelmérő lesz a magyar válogatott számára a Törökország elleni Nemzetek Ligája-osztályozó. A hazai pályán esedékes visszavágó előnyt jelenthet csapatunk számára, azonban az idegenbeli mérkőzés nagyon nehéz lesz. Több kulcsjátékosa is van a török csapatnak, akiknek a semlegesítését meg kell oldani, támadásban pedig a rest defence-ben lévő hiányosságokat érdemes kiaknázni.