A december 14-i bajnokit 1–1-es állásnál, a 95. percben kellett félbeszakítani, miután a Bochum kapusát, Patrick Drewest a hazai szektorból egy öngyújtóval fejbe dobták. A 31 éves játékost le kellett támogatni, a csapatok pedig levonultak a pályáról. A két együttes később visszatért – a Bochum Drewes nélkül –, de mivel a vendégeknek nem maradt több cserelehetőségük, ezért a találkozó utolsó perceire a támadó Philipp Hofmann állt a kapuba. Az Union sportszerűségből nem vezetett támadást, a hátralévő időben hátul passzolgattak, illetve a játékosok a hármas sípszót követően nem mentek ki a szurkolókhoz.
Kapcsolódó tartalom
Szűk egy hónappal a botrányba fulladt mérkőzés után, csütörtökön a Német Labdarúgó-szövetség sportbírósága végül a Bochum javára döntött, és 2–0-s eredménnyel a vendégcsapatnak írta az eredetileg így 1–1-re végződő találkozót.
Kapcsolódó tartalom
A nem jogerős ítélettel szemben már aznap fellebbezett a berlini csapat, az Union által kiadott közleményben a klub elnöke, Dirk Zingler úgy fogalmazott, hogy „elég baj, ha az emberek koncerteken vagy sporteseményeken sokszor dobálnak tárgyakat a színpadra vagy a gyepre, de sokkal rosszabb, ha valaki ebből, a rendező által nem megakadályozható esetekből próbál magának előnyt szerezni, főleg, ha emiatt az ügyben nem érintett harmadik feleknek is hátrányuk származik”.
Zingler ezzel arra utalt, hogy a Bundesligában sereghajtó Bochum a bíróságon megszerzett győzelmének köszönhetően pontszámban beérte az utolsó előtti helyen álló Holstein Kielt, és két pontra megközelítette az osztályozós pozíciót elfoglaló Heidenheimet.
„A tényleges sportszerűtlen botrány ebben az esetben nem a pályán, hanem a bíróságon történt, ezért minden rendelkezésünkre álló jogi eszközt bevetve fellebbezünk az ítélet ellen, ami amellett, hogy nem akadályozza meg az ehhez hasonló esetek megismétlődését, óriási kárt okoz a labdarúgásnak. Ezzel azt kockáztatjuk, hogy a jövőben nem a pályán nyújtott teljesítmény fog dönteni egy mérkőzés kimeneteléről, hanem egy esetleges szóbeli gyalázkodás vagy egy tárgy bedobása” – idézi a 60 éves sportvezetőt a klub honlapja.
„Arról, hogy a meccset félbeszakítják vagy folytatják, minden esetben a játékvezetőnek kell döntenie. Ha az érintett fél meg tudja magyarázni saját hátrányát, akkor már nincs szükségünk bírókra és ezzel nyitva áll a kapu a csalás előtt. A másik fél soha nem tudja bebizonyítani az ellenkezőjét”
– mondta Zingler, aki szerint azzal, hogy az ítélet más, az esettel összefüggésbe nem hozható klubok számára is károkat okozhat, „teljesen abszurddá” válik az ügy.
Az ítélet után a Bochum ügyvezetőjét, Ilja Kaenzig is megszólalt.
„Megkönnyebbültünk, hogy az érvelésünket a bíróság is így értelmezte, de egy ilyen eset után a nap végén mégis a futball az igazi vesztes” – mondta a Kicker német futballszaklap oldalán közzétett videóban.
Schäfer András 68 percet játszott a találkozón, a magyar válogatott középpályással szembeni szabálytalanság miatt már a meccs elején emberhátrányba került a Bochum.
A téli szünetben edzőt is váltó, már csak 16 pontos Union Berlin így a 12. helyről várja a 2025-ös folytatást – hattal az osztályozós pozícióban lévő Heidenheimet megelőzve –, míg a Bochum így már csak eggyel rosszabb gólkülönbsége miatt sereghajtó a 17. Holstein Kiel mögött.