Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Taktikai váltás: új játékrendszerből siker a Plzen elleni első meccsen

Taktikai váltás: új játékrendszerből siker a Plzen elleni első meccsen

m4sport.hu | | Szerző: Csernus Attila
Az Európa Ligában a legjobb 16 közé jutásért a Ferencváros útja a Viktoria Plzenen keresztül vezet, amelynek az első felvonását a Groupama Arénában a Ferencváros 1-0-s győzelemmel abszolválta. Robbie Keane a zöld-fehérek trénere alaposan belenyúlt a kezdőcsapatába, hiszen a korábban jellemző négy védős szisztémát öt védősre cserélte és ezen túl is akadtak személyi változások. Az eredmény őt igazolja, de vajon játékban mennyiben különbözött az ír edző kissé meglepő változásokból álló stratégiája?

Ugyan csak Tóth Alex, Adama Traoré és sérülés miatt Varga Ádám hiányzott a Fradi kezdőtizenegyéből a Puskás Akadémia ellen elveszített bajnokihoz képest mégis jelentős változásként tekinthető Keane meccsterve, főleg a játékrendszerváltás miatt. Ennek pedig látványos következményei voltak a mérkőzésen, annak is leginkább az első félidejében, amely során a Ferencváros egyértelműen az ellenfele fölé tudott kerekedni. A dominancia felépítésének alappillérei a jól működő letámadás, a szögletek és szabadrúgások, valamint a második labdák begyűjtése voltak.

A Ferencváros szögletei az első félidőben

Az első félidőben az FTC-nek hat szöglete volt, amelyből kettő direkt lövéssel zárult, míg a többi is fontos szerepet játszott abban, hogy nyomás alatt tudta tartani a vendégeket.

A Ferencváros xT-hőtérképe (Expected Threats – várható veszélyteremtés) az első félidőben

Zachariassen kezdőcsapatba nevezésével labda nélkül a Ferencváros 5-2-3-as alakzatot vett fel, amelyben a két csatár Varga Barnabás és Matheus Saldanha egymástól távol helyezkedtek és a félterületekben helyet foglaló szélső belső védőkre gyakoroltak nyomást, valamint őket a fedezőárnyékukban tartva időnként a középső védőt is megtámadták, ezzel egyidejűleg Zachariassen az irányító Lukas Kalvachot kellett kivennie a játékból.

Mindennek célja az volt, hogy a Plzen elől elzárják az oldalra, valamint a középpályára vezető passzlehetőségeket, emiatt rengetegszer hosszú labdákkal kellett kísérletezniük. A találkozó egészén hatalmas arányban fordultak elő hosszú passzok, a Fradinál ez az arány 15% volt, míg a Plzennél 18%. Természetesen a zöld-fehéreknél rugalmasan működött ez a presszing séma, volt, amikor Vargának vagy Saldanhának kellett visszalépnie az ellenfél hatosára, ez esetben Zachariassen ment feljebb és helyezett nyomást valamelyik védőre.

A Ferencváros ezúttal is első sorban a bal oldalon vezetett több támadást, Mohammed Abu Fani a megszokottak szerint sokszor kihúzódott a vonal mellé, vagy indult a védelem mögé, de ezúttal a pálya centrumában is képesek voltak effektívebben előre juttatni a labdát. Itt ismét ki kell emelni Zachariassent, akinek hagyományosan kiemelkedő a játékkapcsolata Vargával, sokszor indul a megcsúsztatott labdákra, vagy gyűjti be a lecsorgókat, ezúttal is hasznosnak bizonyult, hogy ennyire közel tudott helyezkedni egymáshoz ez a két játékos, illetve Saldanha is közel volt hozzájuk, így többször tudtak létszámfölényes szituációkat kialakítani.

Ferencváros progresszív passzkísérletei az első félidőben

A második félidőre a Ferencváros fölénye csökkent, amely a játék szinte minden aspektusában megmutatkozott. Visszább esett a letámadás intenzitása, kevesebb szögletet sikerült kiharcolni, lövésből és beadásból sem érkezett már annyi, mint korábban. Adama Traoré pályára küldése pedig még inkább elmozdította a csapatot a kontrajáték irányába.

Ferencváros progresszív passzkísérletei a második félidőben

Érdemes megfigyelni, hogy a mali támadó pályára lépése mennyiben átalakította a Fradi progresszív passztérképét, mennyivel áthelyeződött a hangsúly a bal oldalról a jobb oldalra. Ha pedig a pálya egészét nézzük, akkor a veszélyhelyzetek inkább Gróf Dávid kapuja előtt alakultak ki.

A Plzen lövései a második félidőben.
Ferencváros lövései a második félidőben.

Igaz, amint azt a mérkőzés xG-mutatója (1,24-0,98) is sugallja a Plzen nem dolgozott ki olyan nagy helyzeteket, de Grófnak akadt munkája így is. Összességében a Ferencváros jobban teljesített, de ezt a fölényt leginkább az első gólig dolgozta ki, amíg valóban nagyon dominánsabb beszorította ellenfelét a kapuja elé és folyamatosan érkeztek a beadások és a lövések. Ezt követően inkább az eredmény menedzselése volt a cél, amelyből kifolyólag akadt egy-két kellemetlen helyen eladott labda, valamint ígéretes kontratámadás is, de végezetül a Fradi előnnyel utazhat Csehországba és az Üllői úton látottak alapján esélyesként várhatja a visszavágót.

A Viktoria Plzen–Ferencváros El-rájátszáspárharc visszavágóját február 20-án este 21 órától az M4 Sport élőben közvetíti.

Borítókép: Fotó: MTI

További tartalmak