Összefoglaló
Európa-liga, döntő, végeredmény:
Tottenham Hotspur–Manchester United 1–0 (1–0)
Bilbao, San Mamés Stadion, v: Felix Zwayer (német)
gólszerző: Johnson (42.)
sárga lap: van de Ven (49.), Richarlison (58.), Bissouma (68.), ill. Diallo (35.), Zirkzee (84.), Maguire (88.), Evans (90+2)
Tottenham Hotspur: Vicario – Porro, Romero, van de Ven, Udogie (Spence, 90.) – Sarr (Gray, 90.), Bissouma, Bentancur – Johnson (Danso, 78.), Solanke, Richarlison (Son, 67.)
Manchester United: Onana – Yoro, Maguire, Shaw – Mazraoui (Dalot, 85.), Casemiro, Fernandes, Dorgu (Mainoo, 90.) – Diallo, Höjlund (Zirkzee, 71.), Mount (Garnacho, 71.)
Mindkét együttes csalódást keltő bajnoki idényt fut – a Manchester United és a Tottenham egy fordulóval a Premier League idényének vége előtt az utolsó két bennmaradó helyen áll, előbbi a 16., míg utóbbi a 17. pozíciót foglalja el a tabellán –, ám pocsék PL-szereplés ide vagy oda, az El-döntő győztese a Bajnokok Ligájában indulhat, így a trófea elhódításával a nyertes csapat némileg megmenthetné szezonját.
A csapatok szezonbeli három egymás elleni találkozóján egyaránt Spurs-siker született – a bajnokságban 3–0-ra és 1–0-ra, míg a Ligakupában 4–3-ra nyert Ange Postecoglou együttese.

A Tottenham szinte teljesen kicserélte kezdőcsapatát legutóbbi bajnoki mérkőzéséhez képest, a pénteki, Aston Villa elleni találkozón (0–2) pályára küldött csapatból egyedül Pape Sarrnak szavazott ismét bizalmat Ange Postecoglou. A Spurs enyhe sérüléssel bajlódó dél-koreai sztárja, Szon Hungmin a kispadon foglalt helyet.
A Manchester United ezzel szemben szinte ugyanazzal a tizeneggyel vágott neki az El-döntőnek, amellyel pénteken, a Chelsea otthonában lépett pályára az 1–0-ra elbukott bajnokin: egyetlen változtatást eszközölt Ruben Amorim, Victor Lindelöf helyén Leny Yoro került be a védelembe.
A hatalmas tét ellenére nagy iramban kezdődött a találkozó, az első komolyabb lehetőség a 11. percben adódott, Maguire gyengén szabadított fel az oldalvonalnál, labdájára Johnson csapott le, a Spurs szélsőjének beadása Onana karjáról vágódott ki, majd Sarr kapáslövésénél az MU angol védője jóvátette hibáját, és remekül blokkolt. Öt perccel később egy manchesteri szöglet után alakult ki veszély, ám Amad Diallo lövése elzúgott a kapu előtt.

Ezt követően inkább a mezőnyben zajlott a játék, csak egy-egy veszélyesebb beadásig jutottak a felek, apró szabálytalanságok tördelték a meccs ritmusát.
A 42. percben viszont az egyik középre ívelés már gólt eredményezett: Bissouma beadására a United-védők árnyékából kibújó Brennan Johnson érkezett, ám a walesi szélső szinte hozzá sem ért a labdához, amely Luke Shaw kezéről pattant Onana kapujába, így még az első játékrészben megszerezte a vezetést a Tottenham (1–0).

Egyik mester sem cserélt a szünetben és a második félidő elején is hasonló mederben folyt a játék, mint az első 45 percben: a Manchester United volt enyhe mezőnyfölényben, nagyobb gólhelyzetet viszont nem tudott kidolgozni Ruben Amorim csapata, a Tottenham azonban egy kontrából kis híján ismét lecsapott, a Spurs 2 a 3-ban törhetett kapura, de David Udogie passzát Dominic Solanke nem tudta lekezelni, így elhalt az akció.
A 68. percben nagyon közel került az egyenlítéshez a United: Bruno Fernandes ívelt be egy szabadrúgást a a tizenhatoson belülre, a kapuból kitörő Vicario csak beleütni tudott, a labda így Höjlundhoz pattant, aki kapura fejelt, de Micky van de Ven hatalmasat ugorva, akrobatikus mozdulattal a gólvonalról mentett.
A nagy lehetőség felpörgette az MU támadójátékát: előbb Fernandes előtt adódott tiszta fejelési lehetőség, de a portugál játékos jócskán a kapu mellé bólintott, majd néhány perccel később Garnacho lódult meg, lövésénél viszont Vicario résen volt és szögletre ütötte a labdát.

Egyre intenzívebbé váltak a manchesteri rohamok, kizárólag a Tottenham tizenhatosának előterében zajlott a játék, előnye birtokában a Spurs visszazárt és kontrákra rendezkedett be.
A sok játékmegszakítás miatt hét perces ráadást rendelt el Felix Zwayer játékvezető, a United játékosai szinte egytől egyig a tizenhatos vonalában sorakoztak fel.
Folyamatosan jöttek az ívelések, a 97. percben az ötös előterébe berobbanó Shaw fejelhetett, ám Vicario ismét hárítani tudott. Az utolsó szögletnél még Onana is előrejött, de nem ő, hanem végül Casemiro próbálkozott, a brazil középpályás viszont az oldalhálóba ollózott.
A Tottenham kibekkelte, a londoni csapat az 1984-es UEFA-kupa-győzelme után nyert ismét európai trófeát, sikere egyben pedig azt is jelenti, hogy a csapat a Bajnokok Ligája 2025/26-os kiírásának főtábláján is szerepelhet.
Kapcsolódó tartalom
Így emelték magasba a Tottenham játékosai az El-trófeát