„Elnézést, visszahívnám, hamarosan történelemórát tartok.”
Kapaszkodjanak meg: Koszta Péter, annak a Kolorcity Kazincbarcikának a sportigazgatója felelt így az m4sport.hu megkeresésére, amely többek között a Vasast és Kisvárdát megelőzve, hatalmas meglepetésre a Merkantil Bank Liga második, feljutást érő helyén telel.
Egy óra múlva aztán sikerült elérni az iskolaigazgatóként, illetve történelem-testnevelés szakos tanárként is dolgozó Kosztát, aki hitetlenkedésünk ellenére megerősítette, barcikai sportigazgatóként valóban csak mellékállásban, főként az átigazolási időszakban, valamint délutánonként tevékenykedik, „ha éppen ráér.”
Ennek, továbbá az anyagi feltételek fényében még inkább hihetetlen a csapat őszi teljesítménye, ezüstérmes pozíciója – ezzel Koszta Péter is tisztában van. Mint fogalmazott, a Barcikát még a „legelvetemültebbek sem várták az első két helyre.”
„Becsületesen bevallom, nem számítottam erre. Főleg a nagyobb nevű csapatokhoz képest korlátozottak a lehetőségeink, korántsem tudunk hasonló feltételeket biztosítani. Azzal tisztában voltam, hogy a játékoskeret nem rossz, hiszen olyan korábbi, meghatározó NB I-es futballistákkal erősítettünk, mint a már edzőnek készülő Lucas, vagy éppen a DVSC-től távozó Bódi Ádám. Fontos megjegyezni, hogy a Debrecenből idén márciusban hozzánk érkező Varga József indította el a »lavinát«, ő már akkor be merte vállalni a projektet, és ez másokat is meggyőzött. Előtte azért egyik játékosnak sem az volt a legnagyobb vágya, hogy Barcikára igazoljon.”
A másodosztályban idén 15 bajnokin hét gólt és 13 asszisztot (!) termelő Bódi kapcsán megjegyezte: „Júliusban úgy jött ide, hogy komoly célokért szeretne küzdeni a Kazincbarcikával, ehhez tartotta is magát.”
Persze a kiváló szereplés elképzelhetetlen lenne a korábban Kisvárdán és Budafokon edzősködő Erős Gábor és a szakmai stáb (a másodedző a magyar válogatottnál videoelemzőként alkalmazott Simon László, az erőnléti edző Dobos Attila, míg a kapusedző Botló Ádám) nélkül.
„Elkezdtük a felkészülést, de a nyári érkezése után Gábor elképzeléseihez kellett alakítanunk a keretet. Ötről négyvédős rendszerre álltunk át, ehhez támadóbb típusú szélsőket kellett keresnünk. Ráadásul a fiatalszabálynak is meg kell felelnünk” – magyarázta a korábban Putnokon edzőként is ténykedő Koszta Péter, aki nem mellesleg a görög Volosznál légióskodó Koszta Márk édesapja. Hozzátette, szeretnék egybetartani a keretet a tavaszi rajtra, így ezen valószínűleg nem múlna az élvonalbeli tagság kiharcolása.
Amikor az elvárthoz képest ennyire felülteljesít egy csapat, akkor általában nagyon óvatosan fogalmaznak az adott klub képviselői. Ugyanakkor Koszta úgy gondolja, ha már féltávnál ennyire jól állnak, akkor szeretnék is megtartani helyüket. Olyannyira, hogy valamelyest már az NB I-es licenckövetelményeknek is utánanéztek, s amennyiben megfelelnek, vállalják az első osztályt.
„Rendkívül sűrű a mezőny, nagy a harc a feljutásért, természetesen a mögöttünk álló Szeged, Kisvárda, Vasas trió más kaliber, de nem szeretnénk lejjebb adni. Azért sincs rajtunk nyomás, mert az NB II-ben nincs már külön helyezés után járó pénz, így a feljutó és a kieső helyek a legfontosabbak. Azzal is tisztában vagyunk, hogy a bajban lévő csapatok, mint például a Honvéd, erősítenek majd a télen. A legszebb, hogy ha jobban sikerül a Várda elleni 1–1-es szezonzárónk, akkor az éllovas, hozzánk hasonló cipőben járó Kozármislenyt is megelőzhettük volna.”
Kapcsolódó tartalom
Révész Attila legutóbbi kiakadása kapcsán megjegyezte, bár valóban kaphatott volna tizenegyest a Kisvárda, őket is sújtották bírói tévedések, a talaj rossz állapotáról pedig azt gondolja, nekik még kevésbé kedveztek a körülmények, mivel a rivális várdaiak a testi erejüket kihasználandó jóval direktebb focit játszanak, és sokkal kevesebbet passzolnak náluk.
A barcikai sportigazgató elismerte, kiemelkedő szereplésükhöz vitathatatlanul hozzájárult Kazincbarcika városa, a tulajdonos elhívatottsága, valamint a Diósgyőrrel kötött együttműködési és kooperációs szerződés.
„A rutinos futballisták meggyőzésében is közrejátszik, illetve olyan fiatalokat is kapunk a DVTK-tól, mint a kölcsönvett Demeter Milán, akinek meghatározó szerepe volt ősszel. A kooperációs szerződés lényege, hogy azok a 2004-es, 2005-ös vagy 2006-os születésű fiatalok, akik a hétvégén a Diósgyőrben nem játszanak, nálunk lehetőséget kapnak az adott bajnoki fordulóban.”
Kérdésünkre válaszolva elárulta, feljutás esetén nem lenne lehetséges az együttműködés, hiszen ugyanazon ligában szerepelnének a miskolciakkal.
Az előző évadban a 10. helyen záró Kazincbarcika fennállása során még sosem volt NB I-es, de 1990-ben rendkívül közel állt hozzá. Osztályozót játszottak az élvonalba jutásért, de a Honvéd ellen végül nem sikerült a bravúr: a kispestiek az első meccsen 1–0-ra nyertek, a visszavágó 2–2 lett. A Barcika számára a párosmérkőzés legnagyobb eredménye az volt, hogy a csapat fiatal futballistája, Lipcsei Péter felhívta magára a figyelmet és a Ferencváros szerződtette.
Azért is reménykedhetnek a borsodiak, mert az elmúlt tizenegy másodosztályú bajnokság statisztikái azt mutatják, hogy a féltávnál első két helyen álló csapatok egyike egészen biztosan feljut a legjobbak közé. Hat alkalommal történt meg az, hogy tavasszal előzött egy klub és a végén örülhetett.