„Túl vagyunk három-négy éven, amikor abszolút túlteljesítettünk, olyan mérkőzéseket nyertünk meg, amelyeken az erőviszonyok alapján nem mi voltunk az esélyesek – nyilatkozta a magyar válogatott 25 éves középpályása a Nemzeti Sportnak. Úgy véli, megérdemelt sikerek voltak ezek, hiszen jól játszottak, jobban, mint az angolok, a németek vagy a szerbek, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy ezek a csapatok a világ élmezőnyéhez tartoznak és teljesen más merítési lehetőségekkel rendelkeznek, mint a magyar csapat. – Az Európa-bajnokságon a csoportkörös búcsút sokan kudarcként élték meg, alulteljesítésként könyvelték el. Nekünk is csalódás volt a torna, mert tovább szerettünk volna jutni, ez volt a célunk, amit kis szerencsével elérhettünk volna, de lássuk be, messze vagyunk jelen pillanatban Svájctól is – háromszor-négyszer annyi topligás játékperce volt a futballistáinak, mint nekünk. A skótok hasonló erőt képviseltek, mint mi, őket legyőztük, ám be kellett érnünk a harmadik hellyel, ahogyan a Nemzetek Ligájában is” – hozzátette, az erőviszonyoknak abszolút megfelel, hogy a németek és a hollandok mögött harmadik helyen végeztünk a csoportban, mert az is nagy szó, kétszer is döntetlent sikerült elérni ellenük.
Kapcsolódó tartalom
Az utóbbi években elmaradtak a bravúros eredmények a válogatott háza táján. Schäfer a helyzetkihasználásban látja a különbséget az akkori és a jelenlegi válogatottbeli teljesítményt illetően, hiszen minden második lövésből gólt szerzett a Rossi-csapat.
„Nem azt mondom, hogy csak szerencsénk volt, mert egyáltalán nem, jól játszottunk, kidolgoztuk a helyzeteket és be is rúgtuk őket. Most a németek és a hollandok ellen kétszer annyi lehetőségünk volt, mint korábban, mégis feleannyi gólt lőttünk. Ilyen a labdarúgás, ezt el kell fogadni.”
Az Union Berlin játékosa szerint van esélyünk a világbajnoki kvalifikációra, azonban nagyon nehéz feladat lesz kiharcolni a hőn áhított vb-részvételt, hiszen a portugál és a dán csapat is komolyabb játékerőt képvisel.
„Fontos, hogy reálisan nézzük a helyzetünket, ez az alapja, hogy helyre tegyük a velünk történteket. Éppen ezért fontos, hogy világosan kommunikáljunk a szurkolókkal, nem szabad a földtől elrugaszkodva ígérgetnünk. Nem jelenthetünk ki olyat, hogy mindenképpen kijutunk a 2026-os világbajnokságra, mert az felelőtlenség lenne. Helyette azt kell mondanunk, hogy mindent megteszünk érte, megpróbáljuk felvenni a versenyt a dánokkal vagy a portugálokkal, és eltüntetni a köztünk lévő különbséget – merthogy van különbség. Mindkét első kalapos válogatottnak erősebb, tapasztaltabb a kerete, hemzseg a klasszisoktól.”
Kapcsolódó tartalom
A Szombathelyi Haladás egyik „megmentője” elmondta, mindenképpen ott akarnak lenni a világbajnokságon, ez nem is kérdés. Ehhez azonban kétszer-háromszor is borítaniuk kell a papírformát. „Ne feledjük, ez negyven éve nem sikerült, roppant nehéz feladat vár ránk. Továbbra is arra kell törekednünk, hogy száz százalékon pörögve megadjuk magunknak az esélyt – hozzátette, a legmagasabb szinten is előfordulnak hullámvölgyek, példaként a Manchester Cityt említette, amely éveken át szinte legyőzhetetlen volt, ám most nem jönnek az eredmények Pep Guardioláék számára.
Úgy gondolja, fontos a megfelelő hozzáállás a sportsajtó részéről is, de nekik a játékkal kell foglalkozniuk, nem szabad, hogy a média vagy a szurkolók befolyásolják őket. „Nem szabad a sajtóra támaszkodnunk, ahogyan az általa generált érzelmeket sem vihetjük be az öltözőbe. Meg kell maradnunk futballistának és azzal kell foglalkoznunk, mit tudunk csapatként elérni.” Az a cél, hogy a külső hatások ne legyenek hatással rájuk, csak a játékkal, az edzői utasításokkal és az ellenfelükkel kell foglalkozniuk. Jól teljesíteni igazán akkor tudnak majd, ha nem tereli el semmi a figyelmüket.
Schäfer szót ejtett a keretben bekövetkező változásokról is, szerinte a futball rendje, hogy a játékosok fokozatosan cserélődnek, kevés az olyan labdarúgó, aki tíz-tizenöt éven át a csúcson tud maradni válogatott szinten: „A legtöbb futballista csúcsidőszaka két-három, esetleg négy évre tolódik ki. Magyarország kerete azért nem Bajnokok Ligája-győztesekből áll – nagyon remélem, hamarosan lesz ilyen játékosunk Szoboszlai Dominik személyében –, ettől függetlenül a korábban meghatározónak számító labdarúgók közül sokan még mindig kerettagok, segítséget jelentenek a csapatnak és az újaknak, és olyan szinten teljesítenek, hogy képesek vezérszerepet vállalni.”
Kapcsolódó tartalom
Nagyon fontos, Nemzetek Ligája-párharc vár a nemzeti együttesre márciusban, tét az A divízióban maradás. A csapat ezt a törökök ellen harcolhatja ki, előbb március 20-án 18:00-kor idegenben lépnek pályára Schäferék az 1000. magyar válogatott mérkőzésen, majd három nappal később a Puskás Arénában szintén 18:00-kor ütköznek meg Törökországgal. Marco Rossi hétfőn 13 órakor hirdeti ki keretét a párharcra – melyet élőben láthatnak csatornáinkon –, Schäfer biztos pontnak tűnik a csapatban annak ellenére is, hogy az Unionnal a bennmaradásért küzd a Bundesligában, ráadásul a játékperceit tekintve sem lehet teljesen elégedett.
„Várom mind az isztambuli, mind a budapesti mérkőzést, mert mindkét szurkolótábor varázslatos hangulatot teremt, ugyanakkor nem agyalok sokat ezeken a meccseken, mert egyelőre az Union Berlinnél kell minél többet tennem azért, hogy egyáltalán megkapjam a válogatott meghívót.”
Az M4 Sport és az m4sport.hu a Nemzetek Ligája-párharc mindkét mérkőzését élőben közvetíti.