Menetrend

    Révész Attila: Sok játékosnak nem a tudásához volt igazítva a fizetése

    Révész Attila: Sok játékosnak nem a tudásához volt igazítva a fizetése

    m4sport.hu | | Szerző: Vojtek Tamás
    Révész Attila, a Kisvárda sportigazgatója átfogó interjút adott a közmédiának, melyben értékelte az előző szezont, az NB II-es szereplés óta bejárt utat, valamint kitekintett a lehetséges változásokra, a nemzetközi szinten is kapós játékosai helyzetére és a csapat következő idényre való felkészülésére is.

    A Kisvárda újoncként, 40 megszerzett ponttal a 8. helyen végzett a Fizz Liga tabelláján. Révész kijelentette, nagyon elégedett volt csapata szezonjával, illetve külön kiemelte, „nem foglalkozott különösen azzal”, hogy a szezon hajrájában, a bennmaradás bebiztosítása után elmaradtak az eredmények Kisvárdán.

    A teljes szezont néztük és nagyon boldogok vagyunk az összképet tekintve, mert feljutó csapatként kell tekinteni a Kisvárdára. Az ősz során nyújtott teljesítmény és a megszerzett pontelőny már vizionálta, hogy tavasszal könnyen meg tudjuk szerezni a bennmaradáshoz szükséges pontmennyiséget. Magyarországon általában két-három csapat a dobogóért versenyez, a többiek pedig a bennmaradást tűzik ki célul. Amikor ezt elértük korán, tavasszal, onnantól kezdve valami megváltozott: egyrészt mi is másként léptünk a csapat felé, ígéretet tettünk az addig kevesebbet szereplő játékosoknak, hogy megmutathatják magukat, ebből kifolyólag pedig kicsit sérült az addigi csapattaktika és a fegyelmezettség” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a formahanyatlás fő oka a játékosok koncentrációjának és motivációjának csökkenése volt.

    Révész a 9. forduló után már nemcsak sportigazgatóként, hanem – ahogy az NB II-es feljutás során –, vezetőedzőként is tevékenykedett: elmondta, mennyire volt fárasztó ezt a két szerepkört egyszerre végezni.

    Nagyon elfáradtam, mert sok tevékenységet kellett végeznem az edzői munka mellett: az akadémia és a klub életben tartása, a szponzorokkal való egyeztetés, a költségvetés folyamatos kontrollja kicsit másfajta feladatot igényelt. Ez a két év nagyon sok volt. A feljutás rengeteg energiát vett ki belőlem, mert egyáltalán nem élveztem az NB II-t.

    Olyan csúnya futballt, mint amit az NB II-ben kellett művelnünk, emberemlékezet óta nem láttam.

    Nyolc-kilenc éve, amikor ezelőtt a másodosztályban szerepeltünk, voltak élvezhető meccsek, de akkor úgy éltük meg, hogy NB III-ból feljutó kis település csapata szerepel ott. Most az NB I-ből estünk vissza, és borzasztó volt megélni azt a kontrasztot azoknak a játékosoknak, akik előtte magasabb szinten játszottak, jobb csapatok ellen, jobb körülmények között” – fogalmazott.

    Kifejtette, az NB II-es szezonban minden héten a következő ellenfélre készültek, vissza sosem tekintettek, ráálltak „a racionális célfutballra”: „egy cél lebegett a szemünk előtt, ezt pedig minden nap, minden edzés előtt sulykoltam a játékosokba: ne nézd az ellenfelet, magaddal és a saját céloddal foglalkozz.

    Több nagycsapat példája mutatja, hogy nagyon nehéz visszakerülni egyből az élvonalba az ilyen mentális okok miatt. Mi nem fektettünk nagy pénzt a csapatba, sőt, gyengítettük is. Kialakult a csapategység, az a fizikalitás, ami később jellemzett minket, az élvonalra is kitartott. Korábban azt tapasztaltuk, hogy amikor kicseréltük a csapat gerincét, sok játékost hoztunk, az őszünk mindig nehézkesen indult. Most azt az utat választottuk, hogy egy gyengébb képességű együttessel, a csapaterényeket villogtatva jobb eredményeket tudunk elérni, ez be is igazolódott” – emelte ki.

    Volt ok az örömre Kisvárdán: a szezon kezdetétől fogva nem voltak kiesési gondjai a csapatnak. (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

    A szezon alakulásával kapcsolatban elmondta, míg a Fizz Liga többi csapata összeszokott és eleinte még „NB II-ből érkezőként” kezelve játszottak Révészék ellen, annyi pontot szerzett a Kisvárda, hogy magabiztossá vált az alakulat, melynek játékrendszere a stabilitásra épült.

    Ez a fajta visszacsatolása az addigi terveinknek a játékosokban is plusz energiát váltott ki, ami a célok elérése után megszűnt. Ha jó társakkal volt kiegészítve, egy gyengébb képességű labdarúgó is olyan teljesítményt tudott nyújtani hétről hétre, ami a többiekkel együttműködve egy nagyon egységes jót tudott mutatni” – ismertette a jó szezonkezdet okait.

    Révész elmondta, a tavaszi idényre változtatni szerettek volna a csapat stílusán: az volt a cél, hogy a Kisvárda kombinatív futballt játszva uralja a mérkőzéseket, ennek mikéntjét részletesen is kifejtette.

    A tudatos oldalváltások és középzónás bontások, az egyéni belépések terén próbáltunk többek lenni, mint az idény elején. Ekkor már picit több helyen próbálkoztunk, ami azt jelentette, hogy mélyebben védekeztek az ellenfelek, ennek feltöréséhez viszont a mai futballban nagyon technikásnak és gyors gondolkodásúaknak kell lenniük az elől lévőknek és a labdát területbe berúgó játékosoknak, ez pedig nálunk nem minden esetben állt rendelkezésre” – fejtette ki.

    Az első NB I-es szezonjában „berobbanó” Ridwan Popoola játékjogáért nagy profitban reménykedhetnek Kisvárdán.

    A sportigazgató elárulta, két fiatal alapemberéért, Ridwan Popooláért és Illja Popovicsért is van érdeklődés külföldi csapatok részéről, így adott esetben játékoseladásból származó, komolyabb bevétettel is számolhat a Kisvárda.

    Korábban láttuk, hogy nagyon sok csapat a belföldi piacról tudott profitot termelni. Ennek most kisebb lesz a valószínűsége, ezért a nemzetközire kell nyitni. Popoolával kapcsolatban voltak komoly megbeszéléseink, de nincs még előrehaladás. Van érdeklődő Nagy-Britanniából, onnan egy klub adott ajánlatot, de méltánytalannak találtuk, illetve a francia első osztályból, és Spanyolországból is van kérője. Popovicsért volt az olasz másodosztályból és Ukrajnából is ajánlatunk, úgy vélem, az érdeklődést iránta az ukrán U21-es válogatott szereplése még fokozni fogja. Az NB III-as csapatunkból is van olyan, akit keresnek, de szeretnénk, hogy nálunk fussanak be, és majd még nagyobb összegért, jobb csapatokhoz tudjuk értékesíteni őket” – részletezte.

    Révész a magyar futball gazdasági oldalával kapcsolatban is elmondta véleményét, kiemelve, hogy sok játékosnak nem a tudásához volt igazítva a fizetése.

    A piac vissza fog állni: tudom, milyen volt korábban, tudom, milyen lett az utóbbi időben, amivel nem tudtam azonosulni, mert az a játékos, aki három éve nálam volt és keresett kétezer eurót, most a sokszorosáért tudott visszajönni, nem miattam, hanem azért, mert a konkurens csapatok felvitték az árát. Ez meg fog változni, és ez így lesz normális” – szögezte le.

    Révész hangsúlyozta, az akadémia-rendszer és a magyar futball fejlődésének köszönhetően bízik abban, hogy a játékosértékesítés révén is legyen bevétele a klubnak.

    Nem azt mondom, hogy minden évben több millió euró értékben kell eladni játékost, de több százezres, félmilliós, kétévente egymilliós játékos meg tudja adni azt a stabilitást, ami az NB I-hez, NB II-höz kell. Eddig nemigen voltunk rákényszerítve, erre konkrét példát tudok mondani. Kínáltak egy játékosért öt-hatszázezer eurót, de nem adhattam oda, mert többet buktam volna az akadémia működtetésével vagy a szövetségek által visszatartott pénzekkel, ha nem teljesítem azokat az előírásokat, így nagyobb kárt okoztam volna a klubnak, viszont a játékosnak is ártottam ezzel” – árulta el.

    Kisvárda, 2026. május 16.
    Révész Attila, a Kisvárda vezetőedzője a labdarúgó Fizz Liga 33., utolsó fordulójában játszott Kisvárda Master Good – ETO FC mérkőzésen a kisvárdai Várkerti Stadionban 2026. május 16-án.
    MTI/Czeglédi Zsolt

    A következő szezonra való felkészüléssel kapcsolatban elmondta, nem megy edzőtáborba a Kisvárda, mert „olyan fejlődésen ment át a klub, hogy ide szeretnének jönni”.

    A hoteltől a stadionon és a pályákon át a rekreációs központig, vagy az étteremig mindenünk megvan. A nyári időjárás mellett lehetőségünk van arra, hogy hűtsük a pályát, a szobákat és a konditermeket” – mondta, hozzátéve, a klub meg tudja oldani edzőprogramját hazai környezetben, környékbéli csapatok elleni felkészülési mérkőzésekkel.

    Hat edzőmérkőzést tervezünk, hat-héthetes programmal jól fel tudunk készülni. A játékosok a visszajövetel előtt is programot kapnak, a tesztelés pedig megmutatja, valaki adott-e magára, akar-e ezzel a futballal foglalkozni, mert volt már olyan, hogy az NB II-ben az egyik kötelező fiatalunk, mert játszott nyolc meccsen ősszel, azt gondolta, nyaralhat és úgy jöhet vissza. A kötelező penzumot nem tudta megcsinálni, kikerült és egész tavasszal nem játszott. Nálunk megvan ez a szigor, ezt tudják a játékosok is” – árulta el.

    Hozzátette: fontos a nyáron érkező játékosok beillesztése is.

    Az új játékosok megtalálása nem könnyű. Van egy sugallat, hogy milyen irányba fog elmenni a következő évre a futballszabályzás, de ez még nincs leírva” – fogalmazott, leszögezve, hogy a Kisvárda szeretne megfelelni az ajánlásoknak, ösztönzőknek, de a keretet csak akkor lehet véglegesíteni, ha ezek hivatalossá válnak.

    Amióta itt vagyok, egyszer sem sikerült úgy felkészülni, talán csak a 2020-as évek előtt, hogy tudtuk, minek kell megfelelnünk. Tavaly is az utolsó héten derült ki, teljesen más szabályzás jött ki, mint amiről egyeztettünk, de legalább volt valami irányvonal. Ez még nincs meg: nem tudom, hogy 2005-ös vagy 2006-os játékosnak kell a pályán lennie, végig kell-e játszania a mérkőzést, vagy csak egy bizonyos időt, meg lesz-e határozva, hogy hat vagy nyolc magyar kell a keretbe, esetleg nem lesz pénz, akkor pedig minden csapat azt csinál, amit akar és elkezd teljesen piaci alapon dolgozni. Ebben az esetben az olcsóbb, piacképes játékosok kerülnek fókuszba, nem a kötelezően szerepeltetendők” – zárta az interjút Révész.

    A következő szezonban Révész „csak” sportigazgatóként fog tevékenykedni, a vezetőedzői posztot az eddigi akadémiaigazgató, Supka Attila veszi át.

    Borítókép: Kisvárda, 2026. május 16. Révész Attila, a Kisvárda vezetőedzője a labdarúgó Fizz Liga 33., utolsó fordulójában játszott Kisvárda Master Good - ETO FC mérkőzésen a kisvárdai Várkerti Stadionban 2026. május 16-án. MTI/Czeglédi Zsolt

    További tartalmak