A magyar válogatott napra pontosan 10 évvel ezelőtt nyerte meg a 2009-es, Egyiptomban rendezett U20-as labdarúgó-világbajnokság bronzmérkőzését, ezzel a torna legjobb európai válogatottja lett.
Egervári Sándor együttese a 24 csapatos tornán a csoportküzdelmeket egy 3-0-s vereséggel kezdte Honduras ellen, majd 4-0-ra verte Dél-Afrikát, és 2-0-ra az Egyesült Arab Emírségeket.
A nyolcaddöntőben a cseheket 11-esekkel, a negyeddöntőben az olaszokat hosszabbítás után győzték le Németh Krisztiánék, míg az elődöntőben a későbbi győztes Ghána 3-2-re nyert a magyar csapat ellen, amely azonban a bronzmeccsen ismét 11-esekkel diadalmaskodott Costa Rica ellen, Gulácsi Péter három tizenegyest is kivédett.
A szeptember 24. és október 16. között megrendezett viadal után sokan úgy gondolták, ez a válogatott hosszabb távon alapja lesz egy erős nemzeti tizenegynek, esetleg egy felnőtt vb-re is kijuthat. De hiába volt ez minden idők legjobb magyar szereplése az U20-asok között, egyik sem vált valóra.
De kikből lett valóban meghatározó ember a legjobbak között és kik tűntek el teljesen?
Kapusok:
Gulácsi Péter: Valamennyi találkozón ő védett. A torna során megnyert két büntetőpárbajban döntő szerepet játszott. Csehország és Costa Rica ellen is három-három 11-est védett! Sokáig a Liverpool csapatához tartozott, de az első csapatban soha nem védett, többnyire kölcsönadták alacsonyabb osztályú együtteseknek. 2013-ban Salzburgba szerződött, majd onnan került Lipcsébe. Jelenleg ő a felnőtt válogatott első számú kapusa, a német Leipzigban alapember, BL-résztvevő.
Megyeri Balázs: Két évig védte a Ferencváros kapuját, majd megfordult Görögországban, Spanyolországban és Németországban is. Jelenleg az Atromitos Athén játékosa, egyszer szerepelt a válogatottban.
Kovácsik Ádám: Hiába igazolta le már 16 évesen a Reggina, nem tudott komoly karriert befutni Olaszországban. 2015 óta a Vidi kapusa, a fehérváriakkal bajnoki címet nyert, egyszer szerepelt a válogatottban.
Védők:
Debreceni András: A vb-n hat meccsen lépett pályára, egy gólt szerzett. A Honvédban már fiatalon alapember volt, de mivel nem volt hajlandó szerződést hosszabbítani, a tartalékok közé száműzték. Azóta megfordult a Vasasban, a Diósgyőrben, és a Győri ETO-ban is, jelenleg a Mosonmagyaróvár labdarúgója. Egyszer, 2012-ben szerepelt a válogatottban.
Korcsmár Zsolt: Már 2006-ban bemutatkozott az NB I-ben, a vb-n Dél-Afrika ellen gólt is szerzett. 2011-ben bemutatkozott a felnőtt válogatottban, 2017-ig 26 alkalommal húzhatta magára a címeres mezt. Szerepelt Norvégiában és Németországban, jelenleg Dániában játszik, a Midtjylland játékosa, a csapattal 2017-ben dán bajnok lett.
Szekeres Adrián: 2008-ban már magyar bajnoki címet szerzett az MTK-val. A vb-n hat meccsen lépett pályára, az olaszok elleni negyeddöntő 90. percében kiállították. Szerepelt a Videotonban is, de megjárta a Puskás Akadémiát és a Dunaújvárost is. Összesen 115 elsőosztályú meccse van. Tavaly visszavonult az aktív játéktól, jelenleg videoelemző az MLSZ kötelékében.
Szabó János: Nem számított alapembernek, mégis hat meccsen pályára lépett a vb-n. 2004-ben kapta első szerződését Pakson, azóta fél éves siófoki kitérőt leszámítva, nem is játszott más klubban. 238 alkalommal lépett pályára az első osztályban, a válogatottban hétszer szerepelt.
Zámbó Bence: A Győr együttesében szerepelt amikor meghívták az egyiptomi vb-re, ahonnan öt meccsel a lábában tért haza. Az elmúlt tíz évben hat csapatban is szerepelt, miközben hosszabb-rövidebb ideig mindig visszatért Győrbe. Fél évet játszott Ausztriában alacsonyabb osztályban, jelenleg az NB III. Nyugati csoportjában szereplő Csorna játékosa.
Présinger Ádám: Már NB I-es játékosként került be a vb-keretbe a Sándor Károly Akadémia neveltje, de nem sikerült gyökeret vernie az első osztályban, bár így is összejött neki 93 meccs. A vb-n egy gólt szerzett Dél-Afrika ellen, jelenleg a másodosztályú Gyirmót FC játékosa.
Középpályások:
Dudás Ádám: A vb-n négy meccsen összesen 204 percet játszott. Több csapatban (Paks, Haladás, Szpartak Moszkva) is megfordult, de mindig „visszatért” Győrbe, ahonnan indult. Tagja volt a győriek 2013-ban bajnoki címet nyert csapatának. 2017-ben sorozatos sérülései miatt, mindössze 28 évesen visszavonult az aktív játéktól.
Tóth Bence: A két tartalék kapus mellett ő játszotta a legkevesebbet, mindössze egy meccsen, 30 percet töltött a pályán. Már 2008-ban a Ferencváros felnőtt keretének tagja volt, de pechjére a zöld-fehérek ebben az időszakban az NB II-ben szerepeltek, így 2012-es távozásáig csak 77 első osztályú meccsen lépett pályára. Összesen 135 NB I-es meccse van, jelenleg a Gyirmót labdarúgója.
Takács Péter: Három meccsen, összesen 147 percet játszott, de ennyi idő is elég volt neki, hogy két sárga lapot összeszedjen. Felsorolni is nehéz lenne, hány csapatban szerepelt itthon, de az első osztályban csak 126-szor lépett pályára. A védekező középpályás jelenleg az NB II-ben szereplő Dorog játékosa.
Koman Vladimir: Egyértelműen a vb legjobb magyar játékosa volt. Öt gólt szerzett és három gólpasszt adott. A cseheknek a nyolcaddöntőben 99. percben, míg Costa Ricának a bronzmeccsen a 91. percben talált be, mindkét találkozót döntetlenre mentve, végül mindkét esetben a magyar együttes nyert büntetőkkel. Tehetségéről mindent elmond, hogy már 16 évesen Olaszországban játszott, a Serie A-ban 18 évesen debütált. Olaszországon kívül szerepelt Oroszországban, Monacóban, Törökországban, jelenleg Iránban, a Sepahan együttesében játszik. A Diósgyőrben is megfordult, de hosszabb távon igazán maradandót sehol nem tudott nyújtani. Így a felnőtt válogatottban sem, ahol 2010 és 2015 között 36 alkalommal lépett pályára és hét gólt szerzett.
Simon Ádám: A Haladás játékosaként ment Egyiptomba, ahol hat meccsen is játszott. 2012-ben már Olaszországban szerepelt. Ott azonban nem tudott gyökeret verni, többször is kölcsön adták. Sokszor hátráltatták sérülések pályafutása során, ennek ellenére 180 NB I-es meccse van, tagja volt a 2015-ben bajnok Videotonnak és háromszor még a válogatottban is pályára léphetett. Jelenleg a Paks színeiben szerepel.
Varga Roland: Négy meccsen mindössze 192 percet játszott a vb-n. 2009-ben bemutatkozhatott az olasz másodosztályú Bresciában, de 2010 februárjában már az Újpestben szerepelt. Később próbálkozott még Olaszországban, de végül a Győrben lett ismert játékos, ahol 2013-ban bajnoki címet szerzett. 2015-ben a Ferencvároshoz igazolt, ahol újabb két bajnoki címet ünnepelhetett. 17 alkalommal szerepelt a válogatottban, ahol 6 gólt szerzett.
Kiss Máté: Öt meccsen lépett pályára Egyiptomban, egy gólt szerzett. A csehek elleni találatát – 30 méterről bombázott a jobb felső sarokba – viszont a torna legszebb góljának választották. A győri nevelésű játékos megfordult a Mezőkövesdben, a Siófokban és a Gyirmótban, eddig 108 elsőosztályú meccse van. Tavaly június óta a Zalaegerszeg csapatát erősíti.
Gosztonyi András: Hat meccsen játszott az afrikai tornán, gólt nem szerzett. Az MTK-ban mutatkozott be az NB I-ben, ahol olyan teljesítményt nyújtott, hogy a Bari is felfigyelt rá. Az olasz kaland azonban nem jött be, így a Videoton következett, mellyel bajnoki címet szerzett. A következő szezonban aztán kevesebb játéklehetőséghez jutott, így onnan is tovább állt. A folytatásban Diósgyőr, Haladás, Slock Wroclaw volt az útja, jelenleg a Kisvárda játékosa, válogatottság nélkül.
Csatárok:
Németh Krisztián: Hat meccs a vb-n, ezeken három gól. Kettőt az olaszok elleni negyeddöntő hosszabbításában szerzett, főszerepet vállalva a továbbjutásban. A Costa Rica elleni bronzmeccsen ő lőtte az első 11-est a büntetőpárbajban. Kihagyta, de a játékvezető megismételtette, és másodszorra már betalált. Már a torna előtt a legnagyobb tehetségének tartották, nem véletlen, hogy már a Liverpool játékosa volt, de ekkor kölcsönben szerepelt a görög AEK-nál, így onnan utazott Egyiptomba. Az első csapatba nem tudott bekerülni, többször is kölcsönadták. 2010-ben Görögországba igazolt, a folytatásban szerepelt az MTK-ban, Hollandiában, az Egyesült Államokban, Katarban, majd ismét az USA következett. Jelenleg a Sporting Kansas City játékosa. 2010 óta 37 alkalommal szerepelt a válogatottban, négy gólt szerzett.
Simon András: Némethez hasonlóan ő is a Liverpool akadémiájáról került be a vb-keretbe. A tornán hat meccsen játszott, egy gólpassz fűződik a nevéhez. A 2009/10-es szezonra a Pool kölcsönadta a spanyol Córdobának, de mire stabil csapattag lett volna, elszakadt a combizma. A klubnál ennek ellenére számítottak rá, de az angolok visszarendelték. 2010 decemberében szerződést bontott, és a holland Excelsiorhoz igazolt.Ott azonban nem tudta beverekedni magát a csapatba, hazaszerződött. Itthon hét csapatban is szerepelt már, jelenleg az MTK játékosa.
Balajti Ádám: Négy meccs, 108 perc játék, egy gól a Ghána elleni elődöntőben. Így foglalható össze egyiptomi szereplése. A nyolcaddöntőben a csehek elleni büntetőpárbajban ő lőtte a mindent eldöntő utolsó 11-est. Felsorolni is nehéz hány alkalommal váltott klubot itthon, és hányszor adták kölcsön. Eddig tíz csapatban fordult meg de így is csak 87 NB I-es meccse van. Jelenleg a másodosztályú Vasas labdarúgója. Bár valamennyi korosztályos válogatottban szerepelt, a felnőttek között még a kerettagságig sem jutott el.
Futács Márkó: Gulácsi mellett ő az egyetlen aki valamennyi meccsen játéklehetőséget kapott. 352 percet töltött a pályán, ezalatt egy gól és egy gólpassz fűződik a nevéhez. Már fiatalon külföldön játszott, megfordult Franciaországban, Németországban, Ausztriában, Angliában, majd egy kis diósgyőri kitérő után, Törökország és Horvátország következett. Innen egy súlyos sérülést követően igazolt Fehérvárra, ahol azóta is játszik. 2014-ben három alkalommal szerepelt a válogatottban, összesen 80 percet töltött a pályán.