A futballszerető közösség előszeretettel dobálózik a rangadó kifejezéssel, s aggatja rá különböző ürüggyel valamennyi mérkőzésre, de mi is lehet a szó eredeti jelentése?
Bár alapvetően az ember gondolkodásra, önálló alkotásra teremtetett, és biztosan mindenki számtalan módon tudná megfogalmazni a rangadók pontos jelentését, ezt megspórolván a definíciószótárhoz nyúltunk, amelyben az alábbi két megfogalmazás található:
1. A legjobb csapatok közötti mérkőzés, amely az első helyezésekért vívott küzdelem egy fordulója
Ha az adott találkozó az első helyet hivatott eldönteni, bátran hívhatjuk a Ferencváros–Fehérvár találkozót a 13. forduló rangadójának. A két klub egyértelműen dominálja az elmúlt évtized hazai futballját, az OTP Bank Liga előző hét kiírásából hatot nyertek meg, s legutóbb 12 esztendővel ezelőtt fordult elő, hogy egyik csapat sem végzett az NB I dobogóján (DVSC, Újpest, Haladás) – igaz, az FTC ebben az évben még a másodosztályból jutott fel.
Hogyha szűkítjük az intervallumot, akkor is teljesen egyértelműen látszik a két együttes fölénye: az elmúlt négy évadból háromszor is az első két helyet osztották le egymás között, s a Ferencváros és a Fehérvár jelenlegi keretértéke is messze kenterbe veri az NB I-es riválisokét.
Ugyanakkor az is látszik, hogy az FTC–Fehérvár-olló a közelmúltban kinyílt, s a folyamat egyelőre nem is állt meg.
A zöld-fehér alakulat sorozatban háromszor is szétszórta az NB I-es mezőnyt, a legfőbb riválisának kikiáltott fehérváriakat kétszer 13, majd a múlt szezonban 18 ponttal megelőzve, ami a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető szorosnak. Hiába a dicső közelmúlt, az FTC elsőszámú kihívója szép lassan egy másik Fejér megyei csapat, a Puskás Akadémia lett.
Az idei évadot mindkét nagyágyú döcögősen kezdte, a Ferencvárosnál a kispadon, a Fehérvárnál sportigazgatói poszton történt változás. Az idő a Fradinak dolgozik, hiszen – bár kellő megfontoltsággal – de a hónapok múlásával összeáll az együttes, kialakul Stöger szisztémája, illetve az új igazolások is egyre jobban beilleszkednek a csapatba, példának okáért a legutóbbi kisvárdai diadal során Stjepan Loncar és Mirko Marin is első bajnoki gólját szerezte.
A rebrovi precizitás azonban még hiányzik az idei Fradiból, s ami a legfurcsább, a nimbuszát éppen a Groupama Arénában tépázták meg: az elmúlt négy hazai meccséből csupán egyet nyert meg a zöld-fehér alakulat, s már most több bajnoki meccset vesztett el odahaza a bajnokságban, mint az előző három szezonban összesen. Ezzel együtt a Ferencváros fölszálló ágban van, és a vasárnapi rangadó vitathatatlan esélyese.
Ami a MOL Fehérvárt illeti, az ottani csapatépítésnek nem igazán tett jót a kereten átsöprő koronavírus-hullám, majd ennek enyhülését követően az az újpesti zakó, ahol – ne szépítsük – borzasztóan nézett ki az együttes, s sokan már Szabics Imre távozását is vizionálták. Gyorsan meg is rázta magát a piros-kék alakulat, s két szép sikerrel újra egyenesbe billentette magát, így az Üllői útra sem feltartott kézzel utazik.
Bár a bajnokikon mostanában nem igazán sikeres a Fradi vendégeként a MOL Fehérvár, a Fejér megyei csapat legutóbb nyolc évvel ezelőtt, 2013 augusztusában nyert NB I-es meccset az FTC pályaválasztásával (azt a találkozót a Puskás Ferenc Stadionban játszották), az összecsapás mindkét gólját Nemanja Nikolics szerezte, aki most vasárnap is szerepet játszhat a párharcban.
Az internetes szótár hozzáteszi, hogy a rangadók győztesei nyerik általában a bajnokságot is. Ez az elmúlt négy idényben abszolút helytállónak bizonyult, hiszen a két nagyágyú háromfelvonásos különmeccsének összesített győztese örülhetett a szezon végén is.
2. Egymással vetélkedő csapatok mérkőzése
Ha a szó másik értelmét vizsgáljuk, semmiképp sem a Fradi–Fehérvár a forduló rangadója (jelenleg öt pont különbség van a táblázaton a Fradi javára, s eggyel kevesebb meccset is játszott), pláne, ha a gyakran hangoztatott „kiesési” jelzővel látjuk el a kifejezést. Mert a legkomolyabb vetélkedés a 12 csapatos első osztályban rendszerint a bennmaradásért zajlik, s bár a bajnokság egyharmadánál még bajos egyértelmű kiesőjelöltekről beszélni a 13. forduló több csapatnál is kulcsfontosságú lehet a túlélés szempontjából.
A leglátványosabb problémája az Újpestnek van, amely továbbra is lohol a mezőny után. A lila-fehérek szereplése kapcsán ebben a szezonban szinte kizárólag a problémákat szokás felemlegetni, ám az elmúlt másfél hónapban tagadhatatlanul fejlődött Oenning együttese, augusztus után csak a tabella első két helyezettjétől szenvedett vereséget.
Most azt a Debrecent fogadja a Szusza Ferenc Stadionban, amelynek menedzsmentje nemrég egyértelműen bevallotta: a csapat egyetlen célja a most futó idényben az első tíz hely valamelyikének megszerzése.
Azt pedig nem lehet állítani, hogy minden rendben lenne a Cívisvárosban, ezen a héten Tőzsér Dániel sportigazgató rendkívüli sajtótájékoztatón próbálta eloszlatni a DVSC-vel kapcsolatban megjelent álhíreket, de a szurkolókhoz intézett kemény üzenete miatt nem igazán ért célt.
A Loki legnagyobb fegyvere a frissen kinevezett Joan Carillo lehet, akinek érkezésével befejeződött a klubnál a bizonytalan edzőpárosok időszaka, s a rutinos portugál tréner bizonyára a helyi mindenes, Herczeg András segítségét is kevésbé igényli.
Kétségtelen, a Toldi-Huszti és a Jeremiás-Dombi duók tagjaiban tehetséges szakembereket ismertünk meg, de a DVSC jelenlegi helyzetében talán egy karakánabb, rutinosabb vezetőedzőre lehet szüksége a klubnak – mondjuk Joan Carillóra.
Az OTP Bank Liga teljesen egyedi világa pedig tényleg számtalan meglepetést rejt: az m4sport.hu-n október elsején „Beindítja a válogatott szünet az NB I-es edőzkeringőt?” címmel megjelent cikk óta lényegében hetente váltogatják a szakvezetőket az élvonalbeli klubok – viszont az akkor legveszélyeztetettebbnek aposztrofált Waltner, Csertői, Oenning hármas azóta is rendületlenül dolgozik, s most sem az ő távozásukról lehet hallani a zuhanyhíradókban.
Nemcsak a Lokinál ért véget a rövid interregnum-állapot, az MTK is végleges megoldást talált az edzőkérdésére Márton Gábor személyében, aki legalább annyira fontos mérkőzésen debütál új klubjában, mint debreceni kollégája.
Az MTK rossz sorozatban van, a vonal alatt várja a 13. fordulót, de még így sem „büszkélkedhet” olyan negatív spirállal, mint amibe a Budapest Honvéd belekerült. Amennyiben Horváth Ferenc megtépázott együttese elveszíti a Márton-impulzussal érkező kék-fehérek elleni rangadót, úgy akár vissza is csúszhat a 11. pozícióba, holott október elején már egyértelműen a dobogó sziluettje bontakozott ki a kispesti ködből.
Az elmúlt négy fordulóban a két csapat összesen két pontot gyűjtött, hatalmas szüksége van mindkét fővárosi együttesnek a sikerre – ennél több pedig nem is kell egy hamisítatlan rangadóhoz.
Vagy mindkettő?
Bármennyire is hihetetlenül hangzik, a fenti két definíció metszetét is lejátsszák hétvégén, igaz, nem az élvonalban, hanem a Merkantil Bank Ligában: a vasárnapi rangadóáradatot ugyanis a Vasas–Haladás meccs vezeti fel. A másodosztály folyton változó, kibogozhatatlan versengésének köszönhetően a szezonban most először fordul elő, hogy a két aktuális feljutó találkozik, második helyezett fogadja a listavezetőt – azaz az első helyért, egymással vetélkedő csapatok csatája lesz, tényleg a szó szoros értelmében rang-adó.
A 13. forduló mérkőzéseit, rangadóit az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti!
OTP Bank Liga, 13. forduló:
péntek:
ZTE FC-Mezőkövesd Zsóry FC 20.00 – M4 Sport & m4sport.hu
szombat:
Paksi FC-Puskás Akadémia FC 12.30 – M4 Sport & m4sport.hu
Gyirmót FC Győr-Kisvárda Master Good 17.00 – M4 Sport & m4sport.hu
Újpest FC-Debreceni VSC 19.30 – M4 Sport & m4sport.hu
vasárnap:
Ferencvárosi TC-MOL Fehérvár FC 17.30 – M4 Sport & m4sport.hu
Budapest Honvéd-MTK Budapest 19.45 – M4 Sport & m4sport.hu
A tabella:
1. Ferencváros 11 8 1 2 24- 9 25 pont
2. Puskás Akadémia FC 11 8 1 2 18-11 25
3. Kisvárda Master Good 12 7 2 3 20-14 23
4. MOL Fehérvár FC 12 5 5 2 16-11 20
5. Mezőkövesd Zsóry FC 12 5 3 4 17-20 18
6. Paksi FC 12 4 2 6 28-26 14
7. ZTE FC 12 4 2 6 17-28 14
8. Budapest Honvéd 12 4 1 7 21-25 13
9. Debreceni VSC 12 3 4 5 25-23 13
10. Gyirmót FC Győr 12 3 3 6 14-20 12
11. MTK Budapest 12 3 3 6 10-16 12
12. Újpest FC 12 1 5 6 14-21 8