×

Letükrözött bombagólok, a komplett mezőnyt szomorító gólkirályjelölt és gólöröm a háború árnyékában – Hétvégi hősök

Egymást letükröző bombagólok, oktatófilmbe illő határozottság, egy szerény gólkirályjelölt, szókimondóan önkritikus csapatkapitány és egy szívbe markoló gólöröm a 23. fordulót követő Hétvégi hősökben. De hová tűnt másfél percre Nikola Mitrovic?

Ahogy tanítják

A kapusiskolák oktatófilmjébe illően demonstrálta Rusák Edvárd, hogyan kell ellentmondást nem tűrő módon eltakarítani a labdát a tizenhatoson belül. A Gyirmót kapusa az MTK elleni meccsen Bojan Miovszki elől mentett, majd letarolta a macedón válogatott csatárt, akire még Hajdú Ádám is ráhuppant. Miovszki komolyabb sérülés, a Gyirmót pedig tizenegyes nélkül megúszta az esetet, amelyet a VAR is megvizsgált és szabályosnak ítélt.

Ádám Martin szerénységből, Cseri Tamás önkritikából vizsgázott jelesre

A Paks 4–0-ra nyert a Mezőkövesd ellen, a hazaiak első két találatát Ádám Martin szerezte, aki az első félidőt góllal zárta, a másodikat pedig góllal kezdte. A 27 éves csatár immár 23 bajnokin szerzett 23 találattal vezeti toronymagasan a góllövőlistát, fölényéről mindent elmond, hogy a második helyezett honvédos Lukic 12 gólnál tart. Ráadásul a 2021/2022-es szezonban eddig egyedül a Mezőkövesd ellen nem tudott eredményes lenni, szombaton így az utolsó hiányzó csapatot is „kipipálta”.

Hiába duplázott, a mérkőzés után rendkívül szerényen nyilatkozott az M4 Sortnak, szerinte a siker titka olyan egyszerű, mint a faék, a saját eredményességét pedig igyekszik nem túlreagálni: „Támadó vagyok, ott vagyok a kapu előtt, mindig vannak helyzetek, az a kérdés, hogy berugdosom-e őket vagy nem, (…) csinálom a dolgomat, de nem spilázom túl.”

Cseri Tamás, a Mezőkövesd csapatkapitánya a saját teljesítményüket illette éles kritikával. A kövesdiek a 15. fordulót követően még az ötödik helyen álltak a tabellán, azóta viszont nyolc mérkőzésen mindössze öt pontot szerezve (1 győzelem, 2 döntetlen, 5 vereség) a tizedik helyre csúsztak vissza, mindössze két ponttal előzik meg a már kieső helyen tanyázó Gyirmótot. Cseri Tamás ki is fakadt a mérkőzés után, „egy nagy kalap sz*r az egész” metaforával érzékeltette a helyzetüket.

A Mezőkövesd helyzetének szimbolikus leképezése is lehetne a paksiak harmadik gólja: Szabó Bálint 18 méteres lövését Tordai Árpád előbb egy szép vetődéssel védte, majd a földön fekve a már kifelé tartó labdát egy határozott mozdulattal a kapuba kotorta.

Bombagólok, könnyes gólöröm és ha menni kell, hát menni kell

Az Újpest – Puskás Akadémia meccs a szépségdíjas gólok, Artem Favorov szívbe markoló gólöröme és Nikola Mitrovic kikéredzkedése miatt is emlékezetes marad. Favorov egy pazar szabadrúgásból szerzett vezetést a felcsútiaknak, érdemeiből pedig az sem von le, hogy Banai Dávid finoman szólva sem tökéletesen állította fel a sorfalat és helyezkedett. Az ukrán játékos a gól után a hazájában zajló háború miatt könnyek között ünnepelt.

A felcsútiak öröme nem tartott sokáig, a zsinórban harmadik meccsén betaláló Budu Zivzivadze előbb megszédítette a védőket, majd 20 méterről kilőtte a hosszú sarkot, Branko Pauljevic pedig a forduló egyik legszebb gólját vágva a győzelmet is megszerezte az Újpestnek.

A meccs krónikájához tartozik az a nem mindennapi közjáték is, hogy Nikola Mitrovic – a kispadtól származó tájékoztatás szerint gyomorgörcs miatt – kikéredzkedett Bognár Tamás játékvezetőtől, majd bő másfél perc múlva vissza is tért a pályára.

Nem nehéz megfejteni, hogy mi volt a rövid eltávozás oka, az Újpest középpályása mindenesetre jobban járt, mint Gary Lineker az 1990-es világbajnokságon, amikor is az angol–ír csoportmeccsen előbb gólt szerzett, majd a gyepen került kellemetlen helyzetbe.

Egyszer fent, egyszer lent

Nagy Dominik kis túlzással a mennyet és a poklot is megjárta a Honvéd–Debrecen meccsen: a 10. percben ziccereben léphetett volna ki, de látszólag megmagyarázhatatlan okból és mindenkit alaposan meglepve elesett, bő tíz perccel később viszont egy csellel két debreceni védőt elküldve pontosan lőtte ki a rövid sarkot. Mindez azt is jelentette, hogy Gróf Dávid több mint 400 perc után kapott újra gólt.

Nem ez az első alkalom, hogy Nagy Dominik rövid időn belül ellenkező előjellel kerül az összefoglalókba: a 20. fordulóban duplázott a Fehérvár ellen, öt nappal később, a Mezőkövesd ellen ugyanakkor kihagyta a kihagyhatatlant és négy méterről nem talált be az üres kapuba, csak saját magát sikerült a hálóba juttatnia.

A hullámvasútról a kispestiek védője, Doka Albi is tudna mesélni, hiszen amellett, hogy csapattársának, Nagy Dominiknak kiosztott egy asszisztot, a második debreceni gól előtt is ő hozta kihagyhatatlan helyzetbe Dorian Babunskit.

A Honvéd–Loki meccseket semleges nézőként is érdemes nézni, a 2021/2022-es szezonban a két csapat három összecsapásán összesen 19 gól született és fordulatokban sem volt hiány. Az 1. fordulóban a DVSC Kispesten nyert egygólos hátrányból 4–1-re, a 12. körben a Loki hazai pályán állt fel 0–2 és 1–3 után és győzött 5–3-ra, míg legutóbb is úgy tűnt, hogy nagy fordításnak lehetünk szemtanúi: a Debrecen két perc alatt egyenlített kétgólos hátrányból, ezúttal azonban a Honvéd nem hagyta magát és még két gólt szerzett.

Ha nem Branko Pauljevic gólját választják a forduló legszebbjének, arról valószínűleg Ugrai Roland tehet majd, hiszen a debreceni támadó szinte pontosan letükrözte újpesti kollégája találatát.

Kísértetiesen hasonló gólt lőtt egyébként Ugrai a két csapat novemberi, debreceni meccsén is.

Vidám szombat

A múlt hétvégi forduló után megemlékeztünk arról, hogy mennyire gólszegény volt a szombati játéknap (három meccs, két gól), ezért most nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a 23. forduló második játéknapjának három összecsapása nem kevesebb mint 13 találatot hozott.