
KI HELYETTESÍTI SZALAI ATTILÁT ÉS WILLI ORBÁNT A VÉDELEMBEN?
A védelem összeállítása kapcsán bizony főhet a feje Marco Rossinak, ugyanis az egyértelműen preferált háromvédős rendszer két alappilére is hiányzik majd a márciusi felkészülési mérkőzésekről.
A magyar válogatott legutóbbi 16 mérkőzést végigjátszó Szalai Attila térdsérülés miatt nem léphet pályára, míg Willi Orbánnak eltávolították a bölcsességfogát, a Leipzig hátvédje emiatt szombaton tud csatlakozni a kerethez, Észak-Írország ellen léphet csak pályára.
Szerencsére egyiküknek sem kell sokat kihagyni, a júniusi Nemzetek Ligája-mérkőzéseken minden bizonnyal számolhat velük a szövetségi kapitány, ám a kiesésük jó teszt lesz, hogy mire képesek a sorban mögöttük álló játékosok.
Legutóbb éppen a szerbek elleni Puskás Arénában rendezett, 1–1-es döntetlennel zárult Nemzetek Ligája-meccsen, még 2020 novemberében fordult elő, hogy Szalai Attila és Willi Orbán sem volt tagja a magyar együttesnek, így akkor a Botka Endre, Kecskés Ákos, Lang Ádám védőhármassal kezdett Rossi. Arra most is minden esély megvan, hogy velük kezdjünk (rajtuk kívül Fiola Attila és az utólag meghívott Spandler Csaba vethető még be középhátvédként), az előjelek azonban nem a legjobbak a másfél évvel ezelőtti meccshez képest. Egyrészt a szerbek a Juventust erősítő Dusan Vlahovics nélkül is bombaerős támadókkal érkeznek, másrészt a sérülésből visszatérő Lang saját elmondása szerint pályafutása eddigi leghosszabb kihagyásán van túl, Botka nem számít alapembernek Sztanyiszlav Csercseszov Ferencvárosában, Kecskés pedig egy véleményes piros lapos kiállítás miatt márciusban alig játszott a Nyizsnyij Novgorodban.
Ez rámutat arra, hogy fontos lenne újabb belsőhátvédek beépítése a válogatottba, azt azonban nem állítjuk, hogy Rossi ez ügyben könnyű helyzetben lenne. A jelenleg az U21-es válogatottal készülő, de már a felnőttek között is bemutatkozó Balogh Botond (Parma, Serie B) mellett nem nagyon találni szóba jöhető alternatívát. Az U21-es együttes további középső védői közül egyedül az NB II-es Vasasban szereplő Ilyinbor Patrick kap rendszeres játéklehetőséget, a jelenleg is zajló szezon egészét vizsgálva Csóka Dániel (AFC Wimbledon, angol harmadosztály), Tamás Olivér (Paks), Mocsi Attila (ZTE) és Várkonyi Bence (MTK) sem számít alapembernek a csapatában.

MILYEN FORMÁBAN VAN SZOBOSZLAI DOMINIK?
Szoboszlai Dominik 2021 őszén egyértelműen alapembere volt a magyar válogatottnak – a csapat hét vb-selejtezőjéből haton lépett pályára, egyet leszámítva mindannyiszor kezdőként –, az RB Leipzignél történt edzőváltás azonban nem jött jól neki. Tavaly decemberben Jesse Marsch helyére Domenico Tedesco érkezett a lipcsei csapat kispadjára, azóta pedig többnyire csereként számolnak a magyar középpályással. Tedesco kinevezése óta 17 tétmérkőzést (13 bajnoki, 2-2 Európa-liga- és Német Kupa-mérkőzés) játszott az RB Leipzig, ezek közül Szoboszlai négy alkalommal kapott helyet a kezdőcsapatban és a Transfermarkt statisztikája szerint összesen 484 percnyi játéklehetőséget kapott, azaz december eleje óta átlagosan meccsenként 28 és fél percet tölthetett a pályán.
A március sem sikerült túl jól a csapatában leginkább támadó középpályásként bevetett Szoboszlainak, hiszen a lipcseiek négy mérkőzésén (három bajnoki, egy kupameccs) összesen 61 perc jutott neki. Nagy kérdés tehát, hogy fizikailag és mentálisan milyen állapotban van a 21 éves magyar labdarúgó, akiben ennek ellenére is mindig benne van egy-egy klasszis megmozdulás, amivel mérkőzéseket dönthet el.

MIRE LESZ KÉPES ÁDÁM MARTIN A VÁLOGATOTTBAN?
„Hiába keresek akár itthon, akár külföldön olyat, akivel lehetne pótolni, tehát egy klasszikus középső támadót, nem találok Szalai Ádámon kívül olyat, aki szóba jöhetne” – mondta Marco Rossi még 2021 szeptemberében, miután Szalai Ádám térdsérülés miatt kidőlt a sorból.
Azóta azonban feltűnt a színen Ádám Martin, aki 25 mérkőzésen szerzett 23 góljával toronymagasan vezeti az OTP Bank Liga góllövőlistáját, így senkit sem ért meglepetésként, hogy az olasz edző meghívta a nemzeti csapatba.
„Mióta Magyarországon vagyok, nem emlékszem, hogy valaki ilyen sok gólt lőtt volna. Ő megfelel Szalai Ádám adottságainak, aki még mindig a mi kapitányunk, de nagyon remélem, hogy Ádám Martin a válogatott mezében is bebizonyítja azt, amit a klubcsapatánál. Az első kapcsolatfelvételtől nagyon motivált volt, hogy játsszon a válogatottban” – fogalmazott a szövetségi kapitány a kerethirdetés után a Paks csatárával kapcsolatban.
A 27 éves csatár útja hosszú volt a válogatottig, de megfogadta Rossi személyes tanácsait és egy pénzügyileg nagyon kedvező távol-keleti ajánlatot utasított vissza, így a kemény munkának és kitartásnak meglett az eredménye. Persze, ahogy azt a témával kapcsolatos korábbi elemzésünkben már kifejtettük, közel sem biztos, hogy az NB I-ben látott remeklést egy az egyben át lehet ültetni a nemzeti csapatra, hiszen a Bognár György irányította, rendkívüli módon támadófelfogású Paks és a többek között a két Eb-finalista, az olasz és az angol válogatott ellen készülő nemzeti csapatunk játéka, taktikája teljesen más.
Éppen ezért kérdéses, hogy Ádám Martin mennyiben tud alternatívát jelenteni majd a nemzetközi szinten sokkal több rutinnal rendelkező Szalai Ádámnak, akire a téli klubváltása óta egyébként szintén nem lehet panasz, hiszen a Baselben hat meccsen négy gólnál jár.

HOGYAN SIKERÜL BEÉPÍTENI CALLUM STYLEST?
Ahogy azt a Callum Stylest bemutató cikkünkben is írtuk, az egyik nagymamája révén magyar származású, frissen honosított labdarúgó rendkívül sokoldalú, több poszton is bevethető, éppen ezért lesz érdekes, hogy Marco Rossi milyen szerepet szán neki a magyar válogatottban.
A Barnsley 21 éves labdarúgója elsősorban bal oldali szárnyvédőként és középső középpályásként szerepel az angol másodosztályú csapatban, saját elmondása szerint azonban egyik poszt iránt sem elfogult, bármelyik pozícióban tud játszani.
A Rossi által favorizált 3–5–2-es felállásban tehát két poszton is bevethető Styles: a bal oldalon Nagy Zsolt (esetleg Fiola Attila vagy a most a keretből kimaradt Holender Filip) alternatívája lehet, de a Nemzetek Ligája-mérkőzések előtt minden bizonnyal a középpálya közepén is kipróbálja majd a nyomást remekül kezelő, a kapu elé is jól érkező játékost.
Nem mellesleg Stylesnak remek bal lába van, így Szoboszlai Dominik mellett a pontrúgásoknál is opciót jelenthet, továbbá kiváló a lövőtechnikája és a lövőereje, és ezt nemcsak az elemzők mondják: a Barnsley színeiben több bombagólt is lőtt – ezeket itt böngészheti –, így reméljük, a tudását a nemzeti csapatban is megvillantja majd.

MILYEN HANGULATBAN FUTHATUNK NEKI A NEMZETEK LIGÁJA A-DIVÍZIÓJÁNAK?
A két márciusi mérkőzésünknek tétje ugyan nem lesz, az eredmény azonban mégsem mindegy, hiszen biztosan meghatározza, hogy milyen hangulatban kezdhetjük majd meg a szereplésünket júniusban a Nemzetek Ligájában. Marco Rossi csapatára nem akármilyen próbatétel vár, hiszen az A-divízió 3. csoportjában június 4-én zárt kapuk mögött látja vendégül az Európa-bajnoki ezüstérmes Angliát, három nappal később pedig az Eb-aranyérmes Olaszország vendége lesz. Ezután június 11-én Németország látogat a Puskás Arénába, június 14-én pedig a Wembley Stadionban lép pályára a magyar válogatott. A sorozat szeptemberben zárul, 23-án német–magyar, 26-án pedig magyar–olasz összecsapást rendeznek.
A mieink a tavaly nyári, részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon már bizonyították, hogy a legjobb válogatottakkal is képesek felvenni a versenyt – gondoljunk csak a világbajnok franciák, vagy a németek elleni idegenbeli döntetlenre –, igaz ősszel a csapat másik arcát is láthattuk – gondoljunk az Albánia elleni idegenbeli és hazai vereségre –, így kérdés, hogy a világbajnoki résztvevő, topligás játékosokkal teletűzdelt szerbek és a mindig masszív északírek ellen sikerül-e olyan eredményt elérni, ami egy plusz löketet ad majd a Nemzetek Ligájában való szerepléshez és ott újabb bravúrok eléréséhez.
A magyar válogatott március 24-én 19:30-tól Szerbiát fogadja a Puskás Arénában, míg március 29-én 20:45-től Észak-Írország vendégeként lép pályára Belfastban. Az M4 Sport és az m4sport.hu mind a két felkészülési mérkőzést élőben közvetíti, emellett pedig öt korosztályos válogatott találkozót is.
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Dibusz Dénes (Ferencváros), Gulácsi Péter (RB Leipzig), Szappanos Péter (Budapest Honvéd)
Hátvédek: Bolla Bendegúz (Grasshoppers), Botka Endre (Ferencváros), Fiola Attila (MOL Fehérvár), Kecskés Ákos (Nyizsnyij Novgorod), Lang Ádám (Omonia Nicosia), Nagy Zsolt (Puskás Akadémia), Loic Nego (MOL Fehérvár), Willi Orbán (RB Leipzig), Spandler Csaba (Puskás Akadémia)
Középpályások: Baráth Péter (DVSC), Gazdag Dániel (Philadelphia Union), Nagy Ádám (AC Pisa), Schäfer András (Union Berlin), Callum Styles (Barnsley FC), Szoboszlai Dominik (RB Leipzig), Vécsei Bálint (Ferencváros)
Támadók: Ádám Martin (Paks), Sallai Roland (Freiburg), Schön Szabolcs (FC Dallas), Szalai Ádám (Basel), Varga Kevin (Young Boys)