ITT összegeztük a fejtegetésekre okot adó előzményeket.
KI HELYETTESÍTI SZALAI ATTILÁT ÉS WILLI ORBÁNT A VÉDELEMBEN?
Mintha csak akkor mérnénk fel, mire megy a válogatott a két legmagasabbra taksált védője nélkül, ha Szerbia látogat a Puskás Arénába. Amióta mindkettejükre számít Rossi, mindössze kétszer fordult elő, hogy egyikük sem lépett pályára. Az első alkalom Walesben volt, de a rossz emlékű Európa-bajnoki selejtezőre pár nappal Szalai bemutatkozása után került sor, a második a 2020 őszi, 1-1-re végződő magyar–szerb Nemzetek Ligája-meccs. Bár a biztonságérzetet növeli, ha a Leipzig és a Fenerbahçe alapemberére építhet a kapitány, de a csapat szerkezete és harcmodora szavatolja azt, hogy nehéz feltörni, és ez nagy vonalakban az egyénektől független. Persze Szalaival és Orbánnal kicsit bővül a repertoár a labdakihozataloknál és a pontrúgásokban rejlő potenciál, de ahogy az megszokott, a belfasti utolsó perceket leszámítva – amelynek egyébként Orbán is a részese volt és amelynek a felelősségét az olasz kapitány magára vállalta – kevés minőségi helyzetet alakítottak ki az ellenfelek.
MILYEN FORMÁBAN VAN SZOBOSZLAI DOMINIK?
Semmibe sem kerülne rásütni, hogy a lipcsei mellőzése csúcsosodott ki, mikor a 90. percben óriási helyzetben nem találta el a tátongó szerb kaput.
Ugyanakkor, ahogy azt a ziccert sem volt olyan nyilvánvaló jól befejezni – gyors labdát kellet a lehető leghamarabb ellőnie, miközben jogosan számíthatott arra, hogy a perifériájáról érkező védő bevetődik –, a klubjánál sem feltétlen a rossz formája miatt szorult cserepadra. A riválisai egytől egyig tapasztaltabb, pályafutásukban egy lépéssel előrébb tartó, egyébként hasonló módon felépített, tehát nem azonnal fókuszba kerülő játékosok, és talán a pillanatnyi taktikai elképzelésekbe is jobban illeszkednek, azonban könnyen elképzelhető, a nyártól némelyikük már nem lesz a csapattársa. Ez a körforgás Lipcsében általános. Ettől függetlenül tagadhatatlan, ha jobb passzban találja, Szoboszlai nehezebb szituációt is könnyedén megold. A legtöbb pluszra tőle számíthatunk támadásban, ettől függetlenül a válogatottnál a villanásokon túl továbbra sem igazán érvényesülhetnek az erényei.
MIRE LESZ KÉPES ÁDÁM MARTIN A VÁLOGATOTTBAN?
Más kávéház az OTP Bank Liga és a válogatott. Pakson, a barátságos sarkiban már betértekor kérdezik, »A szokásosat? Tejjel, két cukorral?«, míg utóbbi kevésbé komfortos, erőltetett mosollyal, zaccal. Ez nem jelenti azt, hogy Ádám kilógott a két felkészülési találkozón, de a csatárkérdés szofisztikáltabb annál, minthogy a gólok számának feleltessük meg. Ahogy borítékolhattuk, itt nem a tizenhatoson belüli játék a domináns. A beállásai kis mintával szolgálnak, a találkozók képe, amelyekbe érkezett, meghatározóbb volt, ezért kiindulópontnál semmiképp sem érnek többet a számok, de elmondható, a bajnokikhoz képest időarányosan harmadával kevesebbszer játszhatta meg a labdát – Észak-Írországban mindössze egyszer adódott lehetősége, akkor sem járt sikerrel –, a harmadára estek vissza a megvívott párharcai, a légicsatái közel kilencven százalékkal. A szerbek elleni átlagos pozícióik is megmutatják, Szalai Ádám több időt tölt a mezőnybe visszalépve, bár tegyük hozzá, hátrányban Rossi más, testhezállóbb feladatokkal is beküldhette az NB I. leendő gólkirályát.

HOGYAN SIKERÜL BEÉPÍTENI CALLUM STYLEST?
A Barnsley nagymamája származása révén képbe kerülő futballistája bemutatásánál is jeleztük, több poszton bevethető, és ennek megfelelően három helyen is megfordult a két találkozón kapott játékpercei során. Bal szárnyvédőként debütált, majd a középpálya közepén kezdett Észak-Írországban, ahol végül a bal oldali, félterületekben mozgó támadó középpályásként fejezte be. Hogy helye van a keretben, nem kérdés. Technikailag és taktikailag képzett, jó rúgótechnikával. Első blikkre azonban úgy tűnik, a középpályán inkább az alternatívák számát növeli: Nagy Ádám, Schäfer András, és a kevésbé kiegyensúlyozott, ám párharckészségben kiemelkedő Kleinheisler László, egy sorral feljebb Szoboszlai, Sallai Roland és a lassan felépülő Kalmár Zsolt is rendelkezésre áll. A szélen azonban ugyanúgy szintugrást hozhat, ahogy a túloldalon a szintén honosított Nego Loïc. Egyszerűen más minőséget képvisel, mint az itthon szocializálódó, statikus és az események után futó garnitúra jelenlegi képviselője, Nagy Zsolt.

MILYEN HANGULATBAN FUTHATUNK NEKI A NEMZETEK LIGÁJA A DIVÍZIÓJÁNAK?
Nincs új a nap alatt: a reaktivitás kecsegtet a legtöbb reménnyel, ez még a tét nélküli találkozókon is látszódott. Megszokhattuk, ha nem kell kezdeményezni, abban komfortosak a mieink, a kimunkált védekezés és néhány támadó játékelem szép bravúrokat ért már a múltban is. Amikor azonban nem mérsékelni kell a különbséget, hanem érvényre juttatni, vagy hátrányt ledolgozni, kevés. Egyszerűbben, ami egyszer példás helytállás, az máskor szenvedés, szerencsés esetben izzadságszagú győzelemmel, egyébként kilátástalannak ítélt erőlködés – az alkalmazkodó futball ára. A kettősségre egyelőre nincs megoldása szövetségi kapitánynak, így érthetően a végeredményekkel ellentétesen a szerb meccs teljesítménye nyerte el a tetszését. A kvalifikációs sorozatokban kizárólag bravúrokkal mutatkozik bárminemű esély, az erőviszonyokon pedig mit sem segít egy-egy alkalom szülte honosítás, a későn érő hazai felfedezettektől még annyira sem várható, hogy lazítanak Rossi megkötött kezein. Az angol, német, olasz NL-csoportban ismét a bravúrfokozatba lehet kapcsolni, amelyben a stabilitás a fő, míg a motivációs szint bizonyára felülmúlja majd a pihenésre vágyó topligás játékosokét.
A magyar válogatott programja a Nemzetek Ligájában:
június 4.:
Magyarország-Anglia 18.00
június 7.:
Olaszország-Magyarország 20.45
június 11.:
Magyarország-Németország 20.45
június 14.:
Anglia-Magyarország 20.45
szeptember 23.:
Németország-Magyarország 20.45
szeptember 26.:
Magyarország-Olaszország 20.45