Mikor máskor érdemelné ki a kerettagságot – de mindenkori paksi gólkirály vagy gólkirályjelölt (felkészül Böde?) ide vagy oda, nem valószínű, hogy Varga Barnabással tervezi betömni a Szalai Ádám alakú lyukat Marco Rossi.
A válogatott tavaly megugrotta, hogy ne csak bot legyen a küllők között, tüske a köröm alatt: a nemzetközi nívóhoz szokott futballistáink szűk halmazának realitása szabta stratégia és az ehhez illeszthető kristálytiszta taktikai elképzelések a Nemzetek Ligája elitellenfeleivel szemben emlékezetes eredményekhez és teljesítményekhez segítették a jól motivált csapatot.
A mieink mégsem csak a hibára várnak, egyértelműen igyekszenek kikényszeríteni azokat és kellemetlen helyzeteket teremteni. Virít, hogy a labdaszerzéseknek unalomig gyakorolt csapatmozgások ágyaznak meg. A tömör alakzat lehetővé teszi, hogy minél kevesebb egy az egy elleni párharcban ütközzenek ki a kvalitásbeli hátrányok – írtuk a menetelés közben.
Idén azonban az Európa-bajnoki selejtezősorozatban más szereposztás elé néz a brigád, nem lesz adott a domináns félhez viszonyított alapállás – miközben megoldást kell találni arra, miként őrizhető meg a támadójáték hatékonysága anélkül, hogy a labda nélküli játék kárát szenvedné. Elég volt kétszer belelépni az albán folyóba.
A kérdés nagyjából leszűkíthető úgy is, centerrel vagy klasszikus csatár nélkül képzeli-e ezt el Rossi és a stábja?
A puszta formációhoz persze a játékterv is dukál, csak az egységük ad majd választ. Viszont a megoldásból már következtethetünk, változtak-e a preferenciák, ha igen, milyen törekvésekkel. A Mister ötvenedik meccsére készül a magyar kispadon, és a válogatott eddigi vezérfonala ezalatt, hogy tétmeccsen (felkészülési egyébként is elvétve akadt) előnyből még egyszer sem bukott, cserébe hátrányból meg csak fehér hollóként jött vissza, tehát a biztonsági alapállás. Hogy képes-e, akar-e, érdemes-e, kell-e ebből kilépni és többet kezdeményezni – valószínűleg ez már eldöntetett.
Az alakzat természetesen nem gránitszilárdságú elhatározás, könnyen megeshet, eljött az ideje, hogy Rossi ezentúl ahhoz nyúl a cilinderben, amelyik célszerűbb. Ám valahogy el kell kezdeni, és az észt próba után – a kapitányváltás óta, Mladen Krstajić keze nyomán – tükörfelállással és a válogatottunkhoz fogható, körültekintő szemlélettel érkezik Bulgária, így az indulásból legalább az kiderülhet, hol lát arra esélyt, hogy billentse a mérleg nyelvét.
A poszt-Szalai kor első szárnypróbálgatásain, a novemberi meccseken és a rendelkezésre álló potenciállal a maga előnyeivel és hátrányaival a két említett út két-két alternatívája körvonalazódik.
1) A CENTERÉ.
Az attribútumok, a külső jegyek hasonlósága nem ér fel egy karriernyi Bundesliga-rutinnal, így a mezőnyben nincs alternatívája a visszavonuló csapatkapitánynak, de a center megtartása mellett így is szólnak érvek. Az olyan bagatell indokok sem elhanyagolhatók, mint a tizenhatos környéki jelenlét, vagy ha megfeneklene a labda kihozatala, van kire felütni mentsvárként. Ahogy a lecsorgó, második, harmadik labdákhoz sem árt a célember.
De amivel igazán nagy hasznot hajthat, már amennyiben kihasználják, hogy a két másik támadó – ha nincs szigorú emberfogás rajtuk, ami válogatott szinten eléggé szofisztikált, különösen a szélen magasan helyezkedő, onnan beinduló szárnyvédők fenyegetése miatt – a fedezetekkel kiegészülve létszámfölényt hozhat létre a középpályás boxban. És valahol hozzá kell fogni a bontási munkálatoknak.

A kézenfekvő jelöltek közül Ádám Martin igazi erőmű, merőben atipikus jelenség a modern futballban. Olykor-olykor tényleg fejtörést okozhat a túloldalon, de statikussága egyben kiszámíthatósággal is jár.
A góllal debütáló Németh András elmozgóbb, több folyosót nyit a mélységből érkezőknek, ugyanakkor tapasztalatlan, felnőtt pályafutása során még egyetlen egy teljes egészében végigjátszott meccse sincs.

Valószínűleg az összetétel legfontosabb aspektusa, hogy hol nyernénk teret. Mert amíg a klasszikus center mélyebbre tolja a védvonalat és a sorok közt hagy helyet, addig alternatív megoldással épp ezt a részt lehetne túltölteni, amely máshol adhatja ki a bónuszt.

És az egyéni minőséget vizsgálva talán kevesebb a kompromisszum, ha a kombinatív páros, Szoboszlai Dominik és Sallai Roland közelebb kerül egymáshoz, és utóbbi
2) HAMIS KILENCES.
Ezzel a védősor mögötti zóna válna kiaknázhatóvá, mivel a pozíciójukat elhagyó, vagy azt váltogató támadóink összekuszálhatnák a labda köré vonzott védelmet, réseket nyitva, pláne a hosszún. Csoboth Kevin gyorsaságát Rossi külön kiemelte, és a profiljába vág, hogy olyan szituban, mint amelyikben Dzsudzsák Balázs lábra kérte a keresztlabdát, kapura törve iramodik meg. (Ahogy Könyves Norbert is ellátta a rárótt feladatot az Izland elleni pótselejtezőn, azaz nem az első beugrós lenne.)

Nehezebben szervezhető, bátrabb opció, ha egy szélső típus helyett még egy támadó középpályás jellegű (Gazdag Dániel, Kalmár Zsolt) tenné teljessé a triót. Az összjátékuk erőltetése végképp ugyanarra az oldalra terelhetné az ellen három belső védőjét (novemberben négyes láncokon kellett áttörni, de a lényeg így is bemutatható), és a vak oldaluk befuthatóvá válna a tengelyből a túlsó hatosnak. A görög meccsen Nagy Ádámmal már előfordult vertikális próbálkozás, de ez szólhatott a sebességét vesztő rekorder búcsújának is. Az ötlet amúgy centerrel is megvalósítható, csak a tízeseink ritkábban sodródnak egymás mellé.
Az átrendeződés, a személyi választások éppúgy megváltoztathatják a csapatdinamikákat, mint a nem feltétlen domináns ellenfelek attitűdje, és ez okozhat még új dilemmákat. Azaz a képlet sem annyira tiszta, mint a közelmúlt eredményeiből kalkuláló számításokból következik, mert már csak a Janus-arcúsága miatt is fordítottan arányos a válogatott legfőbb erénye és a riválisok játékereje.
A válogatottunk sajátos ökoszisztémában fejlődik, mint egy kis sziget, de azért függetlenedni nem tud a tápláló szárazföld erőforrásaitól. Jobb híján folyamatos egyensúlyozásra kárhoztatott. Hiába tízéves lassan Szalai kifakadása, újra és újra beleütközünk, hogy még mindig nincs a haladás útját kijelölő futballkoncepció. Az elszalasztott időt így most épp Szalai kiesése jelképezi: hogy a szövetségi kapitány megbízatása továbbra sem egy idillibb állapot kiaknázásáról szól, hanem hogy reggeltől estig a kiválasztottjai fejébe verje a sikerrel kecsegtető taktikai húzásokat, ez pedig továbbra is szűk mezsgye.
A magyar válogatott márciusi programja:
március 23., 19:30, Puskás Aréna (felkészülési mérkőzés)
Magyarország – Észtország (M4 Sport & m4sport.hu)
március 27., 20:45, Puskás Aréna (Eb-selejtező)
Magyarország – Bulgária (M4 Sport & m4sport.hu)