A labdarúgó Merkantil Bank Liga 2022/23-as kiírását a Diósgyőr nyerte, míg a második helyen az MTK végzett, így a következő szezonban ez a két csapat az élvonalban szerepelhet. A miskolciak két, a fővárosiak egy év után jutottak ismét vissza a legjobbak közé. De vajon meddig tudnak ott is maradni?
A két csapatban azonos, hogy az előző szezont más edzővel fejezte be, mint akivel elkezdte. A diósgyőrieknél a jelenlegi vezetőedző Kuznyecov Szergej a tavalyi bajnokság ötödik fordulójában vette át a csapat irányítását Dragan Vukmirtól, akkor két győzelemmel és három vereséggel a 13. helyen álltak, innen lettek úgy bajnokok, hogy a második helyezettet tizenhárom ponttal előzték meg.
Kapcsolódó tartalom
Viharos kinevezés, furcsa döntések, elpuskázott feljutás, pocsék szezonkezdés, dicstelen távozás: Dragan Vukmir négy és fél hónapja a Diósgyőr kispadján
Megvan Vukmir utódja: Kuznyecov Szergej a DVTK új vezetőedzője
A pécsi pofon volt az utolsó, Dragan Vukmir távozik a Diósgyőrtől - hivatalos
Vukmir viharos körülmények között érkezett Szegedről a diósgyőri kispadra tavaly áprilisban, a cél a feljutás volt, majd miután ez nem sikerült, egy alaposan átalakított kerettel vágtak neki az új szezonnak, de mindössze öt forduló után a gyenge szereplés miatt azonnali hatállyal szerződést bontottak vele.
Érkezett a helyére Kuznyecov, aki legfontosabb céljának azt tartotta, hogy a szurkolók örömmel érkezzenek és boldogan távozzanak a stadionból. Ezt a feljutással valószínűleg sikerült elérnie, így nem meglepő, hogy a szezon végén szerződést hosszabbítottak vele. Pedig a szűk egy idénye alatt nem csak eredményeivel, de több nyilatkozatával is a címlapokra került, legyen szó egy kisgyerek kezdőrúgásáról, vagy az ellenfél időhúzásáról, de az eredményei miatt a klubvezetés a maradása mellett döntött.
Az MTK-nál Bognár Györggyel kezdték az előző szezont, aki a 13. fordulóig irányította az együttest. Csapata az első hét bajnokijából hatot megnyert, a következő hat összecsapáson azonban négy vereség mellett két döntetlen jött össze csak, így a vezetés a váltás mellett döntött. Helyét a korábban a klub második csapatát irányító Horváth Dávid vette át, akivel végül sikerült a feljutás.
Horváth a 2021/22-es szezon végén négy forduló erejéig irányította már a kék-fehérek első csapatát, és ezeken három győzelem mellett egy döntetlent ért el, de így sem tudta benntartani az ekkor már jelentős ponthátránnyal rendelkező együttest. A feljutást hozó szezonban huszonöt meccs jutott neki, ezeken tizenhat győzelem, öt döntetlen és négy vereség volt a mérlege.
Az MTK korábban 23 alkalommal nyert bajnoki címet, 12-szer pedig kupagyőzelmet ünnepelhettek, míg a piros-fehérek eddigi legjobb bajnoki eredménye egy bronzérem (1979), míg a kupát kétszer (1977, 1980) sikerült elhódítaniuk.
A másodosztályra vonatkozó légiós szabály miatt mindkét csapat magyar labdarúgók szerepeltetésével harcolta ki az osztályváltást, de a jelek szerint az első osztálynak már más-más szisztémával vágnak neki.
DIÓSGYŐR:
Érkezők: Bozsidar Csorbadzsijszki (Widzew Lódz), Artem Odincov (Kisvárda), Karlo Sentic (Hajduk Split, kölcsönbe), Marín Jurina (Al-Faisaly), Rudi Pozeg Vancas (FC Koper), Julien Célestine (Club León FC), Alexander Vallejo (Stal Mielec), Stephen Godfrey Bitok (Volga Uljanovszk), Vladislav Klimovich (Nea Szalamina Famaguszta), Argirisz Kampecisz (Panathinaikosz), Elton Acolatse (FC Ashdod)
Távozók: Senkó Zsombor (Zalaegerszegi TE), Könyves Norbert (Paks), Eppel Márton, Cseke Benjámin (Mezőkövesd, kölcsönből vissza), Radics Márton (Puskás Akadémia, kölcsönből vissza), Szűcs Kornél (Kecskemét), Vajda Botond (kölcsönből Debrecenbe), Illés Bálint (Mezőkövesd), Hornyák Marcell (PMFC)
A diósgyőrieknél az előző szezon keretéből eddig kilenc játékos távozott és kilenc új labdarúgó érkezett. Korábbi válogatott játékosok (Könyves, Eppel, Koman) távoztak, miközben a nyári érkezők között eddig csak külföldi – fehérorosz, francia, bolgár, bosnyák, ukrán, nigériai, spanyol és szlovén – játékosokat találni.
Kérdéses, ez a játékospolitika mennyire válik be. Tavaly a Vasas meghatározó magyar játékosokat szerződtetett a nyári feljutás után, a szezon során két NB I-es rutinnal rendelkező edzője is volt, mégis kiesett. Ugyanakkor a másik feljutó Kecskemét azokra épített, akikkel kiharcolta az első osztályú szereplést, és az elmúlt évek legnagyobb sikerét érte el a második helyével. A diósgyőriek most egyértelműen egy harmadik, a külföldi vonalat erőltetik, de nem biztos, hogy a világ számos pontjáról érkező labdarúgóból ilyen rövid idő alatt ütőképes csapatot tud csinálni Kuznyecov.
MTK:
Érkezők: Nemanja Antonov (Újpest), Demjén Patrik (ZTE), Hej Viktor (Kisvárda), Kádár Tamás (Paks), Kovács Patrik (RB Salzburg), Végh Bence (Mosonmagyaróvár), Molnár Rajmund (Haladás, kölcsönbe)
Távozók: Mezei Szabolcs (Paks), Palincsár Martin (Szeged-Csanád GA), Poór Patrik, Szépe János (ETO), Somodi Bence (Csákvár)
Ezzel szemben a fővárosiak az Újpestről érkezett Antonov kivételével csak magyar játékosokkal erősítettek, érkezett többek között Kádár Tamás Paksról, és a válogatottnál is számításba vett Demjén Patrik Zalaegerszegről. Amennyiben az első osztályban is tudják azt a támadófocit játszani amit egy osztállyal lejjebb, akár meglepetést is okozhatnak.
A kék-fehérek számára kiemelten fontos lenne a bennmaradás, hiszen az elmúlt hét évben háromszor jutottak fel és háromszor estek ki, mondhatni libikókáztak a két osztály között és ennek most már szeretnének véget vetni és stabil első osztályú klub lenni.
A 12 csapatos OTP Bank Ligából az egyik kieső mindig valamelyik feljutó volt, eddig egyszer sem sikerült mindkét csapatnak a bennmaradás. Négyszer a második helyezett, háromszor a másodosztály bajnoka búcsúzott azonnal.
Az M4 Sporton és az m4sport.hu-n a bajnokság összes mérkőzését élőben közvetítjük, különböző platformjainkon pedig továbbra is kiemelten foglalkozunk majd a labdarúgó NB I történéseivel.