Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Bezárt az ikszgyár, veszélyben a vágóhíd: milyen változásokat mutat az OTP Bank Liga aktuális szezonja?

Bezárt az ikszgyár, veszélyben a vágóhíd: milyen változásokat mutat az OTP Bank Liga aktuális szezonja?

m4sport.hu | Szerző: Sz.V.
A 2015/2016-os átszervezés óta közel egy évtized telt el, így már egyértelműen meghatározhattuk a magyar bajnokság sémáit, amelyek szezonról szezonra arcot adnak ligánknak. Néhány hónap múlva pedig kiderül, hogy ezek csupán vadhajtások voltak, s vissza minden a régibe, vagy bizonyos aspektusok mentén új stílus költözhet az OTP Bank Ligába?

1. Eltűnő kiesőjelöltek?

Az OTP Bank Liga aktuális lebonyolítása magával hordozta a liga túlélőharccá változtatását, az egyhatodnyi fluktuáció és a csapatok közötti minimális különbség révén a csapatok egymás hegyén-hátán várták az utolsó fordulókat, az eddigi nyolc idényben mindössze egyszer fordult elő, hogy az utolsó fordulóra eldőlt a két kieső kiléte, rendszerint négy-öt jelölttel fordultunk rá a 30+-os fordulókra.

De erre a szezonra valami megváltozhat.

Tessék megnézni az OTP Bank Liga tabelláját, de nemcsak a pontszámokat, a csapatok játékát, küldetését is – egyre kevesebben kapálóznak a vonal környékén, inkább átrendeződtek a dobogó közelébe, illetve az utóbbi fordulókban inkább a masszív középmezőnybe. Ebben a cikkünkben már részletesen foglalkoztunk vele, hogy vajon a Mezőkövesd, ZTE, Kisvárda hármason kívül lehet-e még veszélyeztetettje a szezon végének, illetve mindez megfordítva, az említett hármas fel tud-e érni ehhez az említett tömbbe. Akárhogy is: előfordulhat, hogy ebben a szezonban nagyobb csata folyik majd a bajnoki címért, dobogóért, mint a kiesés ellen, erre pedig még jelen lebonyolításban nem volt példa.

2. Kevesebb döntetlen, több gól

Az előző ponttal jelentős összefüggésben áll, a csapatok közti kis különbségek és az állandó nyomás, Merkantil-pöröly fenyegető közelsége miatt az átlagosnál kevesebb gól és több döntetlen jellemezte az OTP Bank Ligát – talán a Bognár György-féle Paksot és az éppen jól futó Fradit leszámítva.

De erre a szezonra valami megváltozott.

Szerencsére több játszani akaró, ezáltal eredményes csapat van, ami több gólban és változatosabb eredményekben valósul meg. (Ehhez persze hozzájárulhat, hogy a hátsó hármas már az elején leszakadt, nagyobb a biztonságérzet a többieknél.) S bár az utolsó hideg fordulókban újra elő-előbukkantak a gól nélküli döntetlenek, alapvetően a tendencia látszódik: a 17 forduló alatt született 21 döntetlennél mindössze egyszer esett kevesebb a bajnokság ezen szakaszában, a vizsgált időszakban született 315 gól pedig kapásból a legtöbb.

Üdvözítő tendencia, reméljük, az őszeleji, közepi állapot uralkodik majd 2024 magyar bajnokságában is, és nemcsak a Fehérvár hazai meccsein lesz 3–3 a slágeredmény.

3. Mindkét újonc biztonságban

Amióta 12 csapatosra nyisszantották vissza a magyar első osztályt, az NB II-ből feljutó csapatok bemutatkozó szezonja eleve elrendeltetett: az egyik kiesik, a másik bennmarad, mivel ez sorozatban nyolc szezonban is megismétlődött, bátran nevezhetjük tendenciának.

De erre a szezonra valami megváltozott.

Féltávnál a legkevésbé áll úgy, hogy az MTK és a Diósgyőr valamelyike visszaszáll merkantilosnak, mindkettő nagyon stabilan tartja helyét a középmezőnyben. Abból a szempontból volt előzménye a dolognak, hogy mindketten kilógtak az előző szezon NB II-jéből, csak hát egy évvel korábban a Vasas is másodosztályú pontrekorddal jutott fel, aztán meg gond nélkül kiesett, szóval mégsem ez a megfelelő viszonyítási alap. Ám látva az őszi szezont: nem véletlenül gondoltuk, hogy ezúttal mindkét újonc megmenekülhet a Merkantil-pokoltól.

Diósgyőrben temérdek légióssal egészítették ki a feljutó csapatot, ennek egy természetes szelekciója még most is zajlik. Apró szépséghiba, hogy az első félév sikerének (újonctól nevezhetjük sikernek a stabil középmezőnyt) szereplés egyik legfontosabb záloga a Kuznyecov Szergej által megálmodott játékstílus, amelyet a csapat általában precízen, időnként pedig még eredményesen is hajtott végre. A különválás és annak időzítése, üzenete mindenképp sokkoló, s komoly kérdéseket vet fel a diósgyőri közegben. Ennek ellenére óriási hanyatlás vezetne csak veszélyzónához – s bár meglepő lenne, ha a csapat a kuznyecovi eredményeket tudná reprodukálni, ennek igen kis esélye van.

Az MTK is kiválóan kezdte a bajnokságot, a nyolcadik fordulót még a tabella éléről is kezdte, aztán jött az elkerülhetetlen leolvadás, s visszacsorgás a középmezőnybe. A

4. Tömbösített pályaválasztás

Immár évtizedek óta bevett szokás, hogy a csapatok felváltva játszanak idegenben és hazai pályán egy adott sorozaton belül – kivéve persze egy adott kör végét, illetve amikor a sorsolás „saját magukat” sodorná az útba, ezért azt a plusz egy csapattal kiliberózzák. Normális esetben viszont a „HVHV-modellt” követi a magyar bajnokság is.

De erre a szezonra valami megváltozott.

A Kisvárda egy egészen forradalmi megoldást választott, amíg a Várkerti Stadion gombás gyepfertőzése miatt nem tudott saját pályáján meccseket játszani: egyszerűen az összes hazai meccsén felcserélte a pályaválasztói jogot – így az első kilenc fordulóban végigjárta az országot, majd bekuckózott az immár egészséges gyeppel rendelkező stadionjába. Hasonló tömbösítést legfeljebb a hazai bázisú jégkorongligában látunk, de ott ennek elsősorban földrajzi okai vannak, jégen nem él meg a kórokozó.

Nos, az idegenbeli kaland nem sikerült túl fényesen, konkrétan több edzőváltás jutott rá, mint győzelem. Főleg úgy elég karcsú ez az összegyűjtött négy pont, hogy az utolsó hat meccsén egyet sem gyűjtött a Várda. A hazatérést követően a Mezőkövesdet sikerült megverni, majd még egy sikertelen paksi kirándulás és egy hazai vereség után jött az idáig utolsó edzőváltás: Mátyus ment, Feczkó jött.

Az otthoni mérleg is felemás, három győzelem, ugyanennyi vereség meg egy iksz. Csak ezzel simán bent lehetne maradni, de ha hozzácsapjuk a másik tíz idegenbeli összecsapást, korántsem biztató összképet kaptunk. Mindegy, Kisvárdán már letudták a neuralgikus pontnak számító fiatal játékperceket, és az első hat tavaszi meccsükből ötöt is otthon játszanak, de Révész Attila a téli erősítések révén is bizakodó: szerinte a tavaszi tabellán a legjobb négyben végez a csapata. Kulcsfontosságú lehet az első hat meccs: március közepére el is dőlhet, kiesőjelöltként emlegetjük-e a szezon végéig.

5. Osztályelső: Ferencváros?

Mivel hatalmas anyagi és szakmai fölényben van az OTP Bank Liga többi csapatához képest, az elmúlt évtizedben nyilvánvalóvá vált, hogy a téli napfordulón és a tavaszi leintésen is a Ferencváros áll a tabella élén.

De erre a szezonra valami megváltozott.

A decemberi majré óta már számtalan cikk született róla, de érdemes számot vetni: a téli elsőség most hibádzik. Oké, ez csak egy félévi értesítő, nem a keményfedeles bizi, szülő láttamozza és jó napot kívánok. De hát a Fradi 2016 óta mindig osztályelső volt (akkor a Fehérvár, Honvéd, Vasas trió mögött csak negyedikként fordult, végül úgy is csapott célba), így már a Paks stréber bejelentkezése már önmagában hírérték. Ha az év végi biziosztást nézzük, az említett 16/17-es évfolyam mellett csupán a következő volt, amikor nem a Fradit jutalmazta BL-selejtezős csereúttal az iskola.

Vélhetően az FTC fenyegetve érzi magát, rákapcsol a tanulásra, a Paks motivációja pedig a dolgozatok sorjázásával csökkenhet – Bognáréknál elég otthon a masszív négyes átlag (szerzett gólban is amúgy). De a fővárosi zöld-fehéreknek még Konferencia-liga-szakkör is közrejátszik – reméljük, jó sokáig – a kettős terhelés révén pedig decemberre elfogyott az erő, sorra jöttek az elégségesek. De nyilván a többiek tanulmányi eredményétől is függ: elég lesz egy erős közepes az évvégi könyvjutalomhoz, szaktanári dicséretekhez?

+1. Kevesebb edzőváltás

Egészen szerda estéig ez a pont is a cikk szerves része volt, aztán Kuznyecov Szergej menesztése kissé átírta az alapgondolatot. Mindenesetre az azért látszik, hogy egyre több, olykor nehéz helyzetben lévő csapat áll ki a vezetőedzője mellett, Kuttor Attila, Szabó István, Nebojsa Vignjevics és pláne Bartosz Grzelak távozása is volt már téma legalább Facebook-kommentek szintjén, mégis kivétel nélkül hivatalban vannak, holott korábbi szezonokban szinte Hornyák Zsolt volt az egyetlen precedens a hosszútávú, harmonikus vezetőedzői munkára.

Olykor a türelem rózsát terem, Kisvárdán máshogy gondolkodnak, az edzőváltás meg néha elkerülhetetlen – mint Kuznyecov Szergej esetében.

Az OTP Bank Liga 18. fordulójának valamennyi mérkőzését az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti.

OTP BANK LIGA
18. FORDULÓ
Február 2., péntek
20.00: MTK Budapest–Újpest FC
Február 3., szombat
12.30: ZTE FC–Fehérvár FC
15.00: Kisvárda Master Good–Ferencvárosi TC
17.30: DVSC–DVTK
Február 4., vasárnap
15.00: Mezőkövesd Zsóry–Kecskeméti TE
17.30: Paksi FC–Puskás Akadémia FC

Az OTP Bank Liga állása a tavaszi folytatás előtt
Borítókép: Major Máté

További tartalmak