Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Fővárosi és keleti rangadó; a sereghajtóhoz látogat a Fradi – a 18. fordulóval folytatódik az OTP Bank Liga

Fővárosi és keleti rangadó; a sereghajtóhoz látogat a Fradi – a 18. fordulóval folytatódik az OTP Bank Liga

m4sport.hu | Szerző: H. D.
Másfél hónap szünet után pénteken végre folytatódik az OTP Bank Liga 2023–2024-es idénye: a februári rajt előtt röviden összefoglaljuk, mi történt a csapatokkal a téli szünetben, milyen előjelekkel várják a folytatást és mi vár rájuk a 18. fordulóban.
Az MTK-nak jól sikerült a szezon első fele (Fotó: mtkbudapest.hu)

FEBRUÁR 2., 20.00: MTK BUDAPEST–ÚJPEST

Fővárosi derbivel indul újra az OTP Bank Liga, pénteken 20 órától az MTK az Újpestet fogadja, így utóbbi visszavághat a szeptember végén hazai pályán elszenvedett 2–0-s vereségért.

A másodosztályból feljutó MTK-nak a szezon első felében volt ötmeccses veretlenségi (4 győzelem és 1 döntetlen) és ötmeccses nyeretlenségi (4 vereség és 1 döntetlen) sorozata is, de az utolsó öt őszi mérkőzés mérlege ismét pozitívan alakult, így Horváth Dávidék 25 megszerzett ponttal a hatodik helyen teleltek, amit minden bizonnyal előre is aláírtak volna.

A kék-fehéreknél ennek megfelelően nem is volt túl nagy változás a keretben, egyedül a Diósgyőrtől érkező bosnyák-horvát támadóval, Marin Jurinával erősítettek, ami nem nagy meglepetés, hiszen az MTK csak két csapatnál, a sereghajtó Kisvárdánál és a szintén a kiesés elől menekülő Mezőkövesdnél szerzett több gólt ősszel. A legnagyobb erősítést minden bizonnyal az jelenti, hogy a nyugat-európai klubok érdeklődése ellenére a csapatkapitány, Kata Mihály minden bizonnyal nem vált télen.

Újpesten abban bíznak, vissza tud térni a szezon első negyedében látott formájához a csapat (Fotó: Víg Johanna/Újpest FC)

Az Újpestnél szintén csak egy téli érkezőt jegyezhettünk fel eddig: a korábban a Honvédban futballozó Albi Doka csatlakozott a lilákhoz. A távozók sora már jóval hosszabb, két-két észt (Oliver Jürgens, Märten Kuusk) és szerb (Milos Koszanovics, Djordje Nikolics) játékos, valamint a koszovói Lirim Kastrati is elhagyta a klubot.

Nebojsa Vignjevics és stábja nem csak ezért nincs könnyű helyzetben: hiába a jobb szezonkezdet, a legutóbbi hét bajnokiján nem sikerült nyernie az Újpestnek, sőt mindössze egy pontot tudott csak szereznie és négy gólt jegyzett, így a tabellán is visszacsúszott a kilencedik helyre.

A téli felkészülési mérkőzések többnyire jól sikerültek (döntetlen a Sepsivel, győzelem ukrán és északmacedón rivális ellen is), de a főpróba már közel sem alakult ilyen fényesen: az újpestiek 2–1-re kikaptak a másodosztályú Soroksártól.

Yohan Croizet-ra tavasszal is fontos szerep vár a bennmaradás kiharcolásáért folytatott harcban (Fotó: ZTE FC)

FEBRUÁR 3., 12.30: ZTE–FEHÉRVÁR

Zalaegerszegen a kupagyőzelem után kissé félresikerült a 2023–2024-es idény első fele, de legalábbis biztosan nem úgy, ahogy azt a szurkolók remélték: a ZTE-t rögtön búcsúztatta az Osijek a Konferencia-ligából, a bajnokságban pedig folyamatosan bukdácsolt a csapat, amely így kieső helyen, a 11. pozícióban telelt.

Menet közben edzőváltás is történt, Boér Gábor helyét november közepén Márton Gábor vette át – a régi-új vezetőedzővel négy meccsen négy pontot gyűjtött a ZTE, amely ennek ellenére a télen nem rendezett nagybevásárlást. Két északmacedón játékos távozott a klubtól, két magyar pedig érkezett: Kiss Bence Kecskemétről, Vogyicska Balázs a Ferencvárostól érkezett – igaz, utóbbi a szezon első felét a másodosztályú Soroksárnál töltötte, mégis lehet hogy fontos szerep hárul majd rá, mivel 2003-as születésűként megfelel a fiatalajánlásnak.

Vajon Katona Mátyás tavasszal is folytatja a gólgyártást? (Fotó: fehérvárfc.hu)

Az egerszegiekkel ellentétben a fehérvári drukkerek biztosan sokkal szívesebben nézegették a tabellát a téli szünetben, hiszen a nehézkes kezdés (az első hét bajnokin mindössze egy győzelem, emellett búcsú a kupától a harmadosztályú ESMTK otthonában) után alaposan belelendült a játékba Bartosz Grzelak csapata, amely a legutóbbi tíz bajnokijából nyolcat megnyert (emellett kikapott Debrecenben és döntetlent játszott a Kecskeméttel), és a harmadik helyig menetelt.

A folytatás viszont nem ígérkezik könnyűnek: egyrészt a mezőny rendkívül kiegyenlített, néhány gyengébb eredménnyel több helyet is hátrébb lehet csúszni a tabellán, másrészt a fehérvári szerelést ferencvárosira cserélte januárban a góllövőlistát 11 találattal vezető Kenan Kodro.

A bosnyák csatár mellett Kovács Dániel és Deybi Flores is távozott, az érkezőknél azonban inkább fiatalokat találunk: az egyaránt a másodosztályból szerződtetett Kovács Patrik (Vasastól) és Simut Mario Lucas (Haladástól) is megfelel a fiatalajánlásnak, ez pedig nagyon is fontos szempont lehet a Vidinél, hiszen ősszel ebben a tekintetben a fehérváriak teljesítettek a leggyengébben, ez pedig az idény végén több száz millió forintos kiesést is jelenthet. Mellettük a DAC-tól érkezett Veszelinov Dániel a kapusposztra, Kodrót pedig minden bizonnyal az Inter Miami elhagyó Nicolás Stefanellinek kell majd pótolnia.

A két csapat őszi találkozóján a ZTE nagyon közel volt a győzelemhez, ám a Vidi Szabó Levente 99. percben szerzett góljával egy pontot otthon tartott a Sóstói Stadionban (3–3) – ezzel az eredménnyel jó eséllyel most sem lenne elégedett egyik csapat sem.

Wellington Nemtől sokat várnak Kisvárdán (kisvardafc.hu)

FEBRUÁR 3., 15.00: KISVÁRDA–FERENCVÁROS

Háromszoros brazil válogatott szélső ide, Juventus-nevelés csatár oda, a Kisvárdára rendkívül nehéz tavasz vár. A rétközi csapat ősszel mindössze 14 pontot gyűjtött, így az utolsó helyen telelt – erre korábban nem volt példa, a várdaiak 2018-as feljutása óta sosem várták kieső helyről a folytatást.

Révész Attila irányítása mellett már megszokhattuk, hogy túl sok ideje nincs az edzőknek a bizonyításra, mégis meglepő, hogy már a negyedik szakembernél tartunk, aki a Kisvárda kispadján ülhetett a szezonban. Az első három fordulóban Milos Kruscsics irányított, majd ideiglenesen Gerliczki Máté jött, őt Mátyus János követte, de mindössze két hónap után lemondott, így érkeztünk el Feczkó Tamáshoz. Vele némi fény elkezdett pislákolni, vezetésével megduplázta a pontjai számát a Kisvárda, azaz öt meccsen hét pontot gyűjtött az őszi hajrában.

Ráadásul a hátrány is mindössze egy pont a már bennmaradó helyen álló Mezőkövesdhez képest, azaz a Kisvárda helyzete azért egyáltalán nem reménytelen. Révészék bíznak benne, hogy Wellington Nem és Andrija Filipovic érkezésével sikerült megerősíteni a támadósorukat, és előrébb léphet a csapat a tabellán. A kezdés mindenesetre nem ígérkezik könnyűnek: hiába játszanak egymás után háromszor hazai pályán Balogh Norberték, sorrendben az FTC, a Puskás Akadémia és a Fehérvár lesz az ellenfelük.

Kenan Kodrod (balra) februártól már a Fradiban termelheti a gólokat (Fotó: Ferencvárosi Torna Club/Facebook)

A címvédő Ferencvárossal legutóbb a 2016–2017-es idényben fordult elő, hogy ne az élről várja a tavaszi folytatást, nem csoda, hogy télen jelentős változások voltak a keretben. Az érkezőknél találjuk az NB I a góllövőlistát vezető Kenan Kodrót, valamint egy elefántcsontparti válogatott középpályást (Habib Maiga) és egy örmény válogatott szélsőt (Edgar Szevikjan) is. A jövőben viszont nem számít Tokmac Nguen, Anderson Esiti és Owusu Kwabena játékára a Fradi, Baráth Pétert Lengyelországba adta kölcsön, Sigér Dávid pedig maga kérte a szerződése felbontását.

A Ferencvárosra ráadásul februárban a bajnokság mellett a Konferencia-ligában is kőkemény feladat vár: az Olympiakosz ellen kell kiharcolnia a továbbjutást a nyolcaddöntőbe. Az viszont nagy kérdés, hogy mennyire áll össze a csapat a rajtra: a lengyel Piast Gliwicét ugyan legyőzték, a cseh Viktoria Plzentől kikaptak a főpróbán, így könnyen lehet, hogy Dejan Sztankovicsnak még az első februári fordulókban is kísérleteznie kell, hogy minden és mindenki a helyére kerüljön a kirakósban.

Thor Úlfarsson az MLS-ből érkezett Debrecenbe (fotó: dvsc.hu)

FEBRUÁR 3., 17.30: DVSC–DVTK

A szombat este igazi keleti rangadóval zárul, amit biztosan nem lesz érdemes kihagyni.

A Debrecen az előző szezonban megszerzett bronzérem után ősszel egy kicsit gyengébben teljesített, de még így is minden esélye megvan, hogy idén ismét a dobogón zárjon. Ráadásul Szrdjan Blagojevics csapata mögött első ránézésre jól megfontolt és sikeres átigazolási időszak áll: eddig sikerült a védelmet (Jorgo Pëllumbi), a középpályát (Szuhodovszki Soma) és a támadósort (Thor Úlfarsson, Kocsis Dominik) is megerősíteni.

Ráadásul a debrecenieket a dobogóhoz való közelebb lépés mellett a visszavágás iránti vágy is fűtheti majd a februári hidegben, hiszen ősszel 3–1-re kikaptak Miskolcon.

Vajon tavasszal is lesz minek örülni Miskolcon? (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Kívülállóként egészen szerda estig úgy tűnhetett, hogy többnyire minden rendben van a DVTK-nál, amely a másodosztályból való visszatérése után remekül kezdett az NB I-ben, utána viszont kissé visszaesett. Aztán szerda este – három nappal a debreceni meccs előtt – robbant a bomba: Kuznyecov Szergejt menesztette a DVTK. A kissé sejtelmes indoklás szerint „senki nem lehet fontosabb a klubnál” és „a DVTK-nak előrébb valónak kell lennie, mint a saját márka építésének”.

Pedig a miskolciak tényleg jól kezdtek, nyolc kör után 16 ponttal álltak, a következő kilenc fordulóban viszont csak feleennyi pontot gyűjtöttek, ráadásul ötször gólképtelenek maradtak. Ennek ellenére januárban már két támadó, Marin Jurina (MTK) és Lukács Dániel (KTE) is távozott, az érkezőknél viszont csak védőket és kapust találunk.

Szurkolói beszámolók szerint többek között ez és a fiatalajánlás körüli egyet nem értés is hozzájárult a hirtelen – vagy csak annak tűnő? – menesztéshez. Nagy kérdés, hogy hosszú távon hogyan hat majd ez a játékosokra és hogy ki veheti át Kuznyecov helyét. Az mindenesetre biztos, hogy Debrecenben beugróként Simon Miklós irányít majd.

Kuttor Attila nagy feladat előtt: benn kell tartania a Mezőkövesdet (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

FEBRUÁR 4., 15.00: MEZŐKÖVESD–KECSKEMÉT

Mezőkövesden az átlagosnál nagyobb volt a mozgás télen. Kuttor Attiláék elsősorban a középpályát és a támadósort erősítették meg, ami nem is csoda, ha azt nézzük, hogy a borsodi csapat szerezte a legkevesebb gólt az első 17 fordulóban. A kövesdiek összesen 17-szer voltak eredményesek, ebből Sztefan Drazsics egymaga nyolcat jegyzett, így talán a legnagyobb erősítés, hogy a szerb csatárt (egyelőre) sikerült megtartani.

Az érkezőknél is találunk azért vérbeli csatárt, a svéd másodosztályból jött a 26 meccsen 16-szor eredményes Lucas Hedlund, a középpályán és a széleken pedig két korábbi honvédos, Bőle Lukács és Jairo Samperio, valamint két fiatal, Szilágyi Szabolcs és Szolgai Máté lehet a csapat segítségére a bennmaradás kiharcolásában. Ami valljuk be, nem ígérkezik könnyű feladatnak, mivel a Mezőkövesd eddig mindössze 15 pontot gyűjtött.

Horváth Krisztoferék javítanának a szezon második felében (Fotó: MTI/Bús Csaba)

Az előző szezonban szerzett ezüstérem után a Kecskemét sem lehet teljesen elégedett az őszi szezonjával: a hazai pályán aratott győzelem után Rigában búcsú a Konferencia-ligától, az NB I-ben pedig 21 ponttal a 8. helyen áll 17 kör után.

A Kecskemétnek menet közben egy hatos, majd a szünethez közeledve egy négyes nyeretlenségi sorozat is volt, a javítás pedig nehéz feladatnak ígérkezik, különösen úgy, hogy olyan alapemberek távoztak, mint Szuhodovszki Soma, Szalai Gábor vagy éppen Tóth Barna, míg az érkezőknél egyelőre csak Lukács Dániel és Derekas Zoltán nevét találjuk.

A bizalom mindenesetre megvan a szakmai stáb felé, ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy még januárban egy évvel, 2026-ig meghosszabbították Szabó István szerződését, így a szakember nyugodtan vághat neki a februári folytatásnak.

Windecker József már hat gólnál jár és minden bizonnyal a folytatásban sem lassítana (Fotó: Paksi FC)

FEBRUÁR 4., 17.30: PAKS–PUSKÁS AKADÉMIA

Ha csak a helyezéseket nézzük, akkor az őszi bajnok Paks és a dobogóra hajtó Puskás Akadémia találkozója lesz az első februári forduló rangadója.

A Paks ugyan simán, 3–0-ra elveszítette tavalyi utolsó bajnokiját a Vidi vendégeként, így is az élen telelhetett az első 17 forduló után.

Bognár Györgyék ennek ellenére is igyekeznek reálisan látni a helyzetüket – szerinte nehéz lesz a helyzetük, mert „mindenki őket akarja majd megverni”, de Böde Dániel például nemes egyszerűséggel így fogalmazott a Nemzeti Sportnak: „Nekünk nem a Fradit kell néznünk, úgyis megnyeri a bajnokságot”. Persze ennek ellenére biztosan minél tovább az élen maradnának a paksiak, akiknél nem meglepő módon nem volt óriási jövés-menés a télen.

A kevesebb lehetőséghez jutó játékosok közül többen is távoztak végleg vagy kölcsönbe, de az alapcsapatot sikerült egyben tartani, sőt a Kecskemétről elcsábították Tóth Barnát is a támadósorba – azaz egyelőre úgy tűnik, minden adott ahhoz, hogy a Paks legalább a dobogón zárja a szezont.

Gruber Zsomborra tavasszal is fontos szerep vár a Puskás Akadémiánál – már ha marad a felcsútiaknál (Fotó: Puskás Akadémia)

Hasonló terveket szövögetnek Felcsúton is, ennek érdekében pedig az erősítések sem maradtak el a Puskás Akadémiánál. Hornyák Zsolték (eddig) két játékost szerződtettek: a 12-szeres finn válogatott középpályás, Urho Nissilä és a DVSC-től érkező Bévárdi Zsombor csatlakozott a kerethez.

A felcsútiak a szezon első felében idegenben sokkal veszélyesebbek voltak, hazai pályán viszont kilencből mindössze két meccset nyertek meg – ebben mindenképp javulniuk kell Nagy Zsoltéknak. Igaz erre először csak jövő szerdán lesz lehetőségük, hiszen az első tavaszi körben azért kell dolgozniuk, hogy Pakson vágjanak vissza a Pancho Arénában elszenvedett 2–0-s vereségért a listavezetőnek.

Az OTP Bank Liga összes mérkőzését továbbra is élőben nézhetik az M4 Sporton és az m4sport.hu-n.

OTP BANK LIGA
18. FORDULÓ
Február 2., péntek
20.00: MTK Budapest–Újpest FC
Február 3., szombat
12.30: ZTE FC–Fehérvár FC
15.00: Kisvárda Master Good–Ferencvárosi TC
17.30: DVSC–DVTK
Február 4., vasárnap
15.00: Mezőkövesd Zsóry–Kecskeméti TE
17.30: Paksi FC–Puskás Akadémia FC

Az OTP Bank Liga állása a tavaszi folytatás előtt

További tartalmak

Kapcsolódó hírek

Bezárt az ikszgyár, veszélyben a vágóhíd: milyen változásokat mutat az OTP Bank Liga aktuális szezonja?
A 2015/2016-os átszervezés óta közel egy évtized telt el, így már egyértelműen meghatározhattuk a magyar bajnokság sémáit, amelyek szezonról szezonra arcot adnak ligánknak. Néhány hónap múlva pedig kiderül, hogy ezek csupán vadhajtások voltak, s vissza minden a régibe, vagy bizonyos aspektusok mentén új stílus költözhet az OTP Bank Ligába?
Magyar futball
Fél távnál harmadannyival kevesebb lehetőség – így állnak a „fiatalpercek” az NB I-ben
Eddig is sok bírálatot kapott az MLSZ „fiatalajánlása”, ám a 2023–2024-es idény első felében még több és hangosabb kritika érte az ösztönzőrendszert, amelynek célja, hogy a fiatal (értsd: jelenleg a 2003-ban vagy utána született) magyar játékosok minél több lehetőséget kapjanak. Ezért az OTP Bank Liga februári folytatása előtt ismét összegeztük, hogy állnak a csapatok a „fiatalpercekkel”, hol élnek és hol nem az ajánlással.
Magyar futball
Marco Rossi az Eb után is biztosan marad, változhat az NB I lebonyolítása – interjú Csányi Sándorral
Csányi Sándor az M4 Sportnak adott interjút, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökével a hazai labdarúgás aktuális és fontos kérdéseit érintettük: a közelgő Európa-bajnokságot és a válogatott addig vezető útját, a szövetségi kapitány, Marco Rossi szerződését, az OTP Bank Liga őszi szezonját, a fiatalszabályt és a közeljövő lehetséges változásait.
Magyar futball
Varga Barnabás újra edzésbe állt a Ferencvárosnál
Hajnal Tamás, a Ferencváros sportigazgatója a klub hivatalos honlapjának adott tájékoztatást két kulcsember állapotáról is – közülük az egyik már csatlakozott is a társaihoz a keddi edzésen.
Magyar futball