Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

„Semmi extrát nem mutatott” – Sztankovics a támadójáték felépítésében kevés volt a Ferencvároshoz

„Semmi extrát nem mutatott” – Sztankovics a támadójáték felépítésében kevés volt a Ferencvároshoz

m4sport.hu | Szerző: Kerényi Ervin
Az M4 Sport csütörtökön elsőként közölte a hírt: Dejan Sztankovics nyolc hónap közös munka után távozik a Ferencvárostól és a Szpartak Moszkvánál folytatja edzői pályafutását. Cikkünkben annak jártunk utána, mit adott a Ferencvárosnak, milyen edzőt ismerhettünk meg a személyében és miről marad emlékezetes a klubnál töltött rövid időszaka.

A játékosként hatszoros olasz bajnok és az Interrel 2010-ben BL-győztes Sztankovics habár vezetőedzőként még nem ért el kiugró eredményt (három szerb bajnoki cím a Crvena zvezdával és egy csúfos félév a Serie B-be leeső Sampdoriánál), a Ferencváros sikerként könyvelhette el, hogy 2023 őszén ismét egy nemzetközileg is (el)ismert nevet sikerült elcsábítani a kispadra.

Kinvezése azonban megosztotta a szurkolókat, mondhatni, ellenszélben érkezett, hiszen azt a – Csercseszov után – ideiglenesen megbízott Máté Csabát váltotta, aki gyorsan feledtetni tudta a Klaksvík elleni kudarcot és irányításával szárnyalt a Fradi: 10 meccs, 9 győzelem, 3,9 szerzett gól meccsenként, Konferencia-liga-csoportkör.

MTI/Szigetváry Zsolt

A klubvezetés mégis váltott, méghozzá azért, mert Máténál nagyobb név kellett a kispadra, mint a Ferencváros – árulta el Kubatov Gábor klubelnök.

„Borzasztó nehéz döntés volt, azt a beszélgetést senkinek nem kívánom, amit Csabával le kellett folytatnom és közöltem vele a rossz hírt. Emberileg borzasztó nehéz dolog volt, mert egy sikeres edző volt, magyar, ráadásul nagyra tartjuk egymást, több mint tíz éve dolgozunk együtt. De azt gondolom, hogy a ferencvárosi labdarúgásnak az az érdeke, hogy egy magasabb színvonalú edző kerüljön az élére, akinek olyan ambíciói vannak, hogy BL-t akar nyerni. Mindig azt csináltuk, hogy egy nálunk, a mi csapatunknál, a mi lehetőségeinknél eggyel ambiciózusabb, eggyel magasabb polcon jegyzett edzővel dolgoztunk. Csaba pont a csapathoz illő edző volt, de nem eggyel nagyobb. Szerintem minket ez hajt, de lehet, hogy én tévedek”indokolta döntését Kubatov az edzőváltást követő napokban.

Így Szerhij Rebrov, Peter Stöger és Sztanyiszlav Csercseszov után úgy újabb nagy név, Dejan Sztankovics vette át a karmesteri pálcát, kétéves szerződést írt alá a Ferencvárossal.

(fotó: fradi.hu)

Az új éra egy nagyecsedi 8–0-s kupasikerrel kezdődött, első hazai megmérettetése pedig rögtön egy európai kupamérkőzés volt: 3–1-es győzelem a Csukaricski ellen a Konferencia-liga csoportkörének nyitófordulójában.

A folytatásra sem lehetett panasz, Sztankovics szép lassan a Fradi történetének legjobban rajtoló külföldi trénere lett, 11 veretlen mérkőzéssel, ebben 8 győzelemmel kezdett a szerb, ráadásul benne volt egy Fiorentina és Genk elleni idegenbeli pontszerzés, az MTK 6–1-es legyőzése vagy az Újpest elleni 3–0-s siker.

A pozitív kezdet azonban hamar megakadt és egy igencsak hullámzó ősz lett belőle:

Az új edzővel először novemberben, a Kecskemét otthonában kapott ki az FTC, ezt még sokan a sárdagonya számlájára írták, majd a Fehérvár okozott meglepetést a Groupama Arénában, döntetlen a Puskás Akadémia és a Mezőkövesd ellen és persze vereség a Paks ellen az őszi első helyért.

Az európai kupaszerepléssel járó kettős terhelés benne lehetett a gyengébb bajnoki eredményekben, igaz, a veretlenül kivívott Konferencia-liga-továbbjutáshoz némi szerencse is kellett:

Bozsik Péter, korábbi szövetségi kapitány és az M4 Sport szakértője így összegezte Sztankovics Ferencvárosnál végzett munkáját:

„A személyisége, a karaktere abszolút illett a Ferencvároshoz, megvolt benne az a harcosság, az a tűz, ami remekül passzolt a csapathoz. De azt meg kell jegyeznem, hogy szakmailag nem alkotott maradandót, egy-két meccs kivételével nem láttam semmi extrát tőle.”

„A védekezést hatékonyan meg tudta szervezni, de a támadójáték még a hazai bajnokságban is akadozott” – tette hozzá Bozsik, aki támadótaktikában, a labdakihozatalok felépítésében, a támadójáték szervezésében többet várt el egy ekkora névtől.

A magyar bajnok szakember szerint főként a minőségi játékosállománynak köszönheti sikerét: „A Ferencváros mérkőzésein sokszor az egyéni villanások, teljesítmények jelentették a különbséget, nem a gondosan felépített taktika” – mondta.

A szakértő emellett pozitívumként említette, hogy Sztankovics habitusának is köszönhetően jól fogta össze az öltözőt, a csapat nem engedett úgy ki tavasszal, mint például Csercseszov második évében.

És ha már tavasz, a Ferencváros sorozatban másodszor élte meg egy nemzetközi sorozat kieséses szakaszát, de az Olimpiakosz elleni Konferencia-liga-párharcban nem sok esélye, reménye volt, halvány támadójátékkal (180 perc / 0,87-es xG), szerzett gól nélkül esett ki a görögök ellen, akik egyébként pont a Fiorentinával találkoznak a sorozat fináléjában, tehát a Fradi mindkét Kl-döntőssel összefutott a szezonban.

Eközben a nemzetközi kupabúcsú kiegyenesítette a hazai teljesítményt: az Olimpiakosz elleni kettős verséget rögtön egy újpesti 0–5-tel feledtették, a Debrecen elleni Magyar Kupa-nyolcaddöntőben pedig egy eddig nem látott arcát mutatta meg Sztankovics. Kétmeccses eltiltással fizetett érte:

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

M4 Sport (@m4sportofficial) által megosztott bejegyzés

Az NB I-ben nem volt megállás, február és május között egy 15 mérkőzésből álló veretlenségi sorozattal magabiztosan visszaelőzték a Paksot és végül fölényes különbséggel biztosították be a sorozatban hatodik magyar bajnoki címet – már a 29. fordulóban.

Sztankovicsot interjú közben és a sajtótájékoztatón is meglocsolták pezsgővel játékosai, ami azért arról árulkodott, szerettek vele dolgozni.

MTI/Hegedüs Róbert

A szezon hajrájára némi árnyékot vet a Paks ellen hosszabbításban elvesztett kupadöntő, aminek másnapján már hivatalossá is vált, hogy a vezetőedző azonnali hatállyal távozik a klubtól, a Szpartak Moszkva kivásárolta a szerződéséből.

Ehhez négy havi fizetését kellett letenni az asztalra, erről még Kubatov Gábor beszélt az M4 Sportnak adott interjúban:

Az elválás hirtelen jött és nagyon gyorsan megy végbe: Sztankovics csütörtökön még edzést tartott az Üllői úton, de az NB I utolsó fordulójában, az Újpest elleni derbin már nem ő ül majd a kispadon, így a bajnokavatáson sem vesz részt.

Összesen nyolc hónapot töltött a Ferencváros élén, 42 mérkőzésen 26 győzelem, 9 döntetlen és 7 vereség a mérlege. Ha a pontátlagot (2,07) nézzük, jobb teljesítményt nyújtott, mint két elődje, Peter Stöger (1,81) és Sztanyiszlav Csercseszov (1,84), de kevés időt töltött a csapat élén ahhoz, hogy teljes mértékben kibontakozzon, kibontakozhasson.

A kötelezőt, azaz a bajnoki címet gond nélkül hozta, de ez a Ferencvárosnál jelenleg a minimális elvárás. Emellett a veretlenül kiharcolt továbbjutás a Konferencia-liga csoportkörében is olyan eredmény, amire büszke lehet.

Emellett azonban ott volt a hullámzó őszi teljesítmény a bajnokságban, decemberben az őszi első helyről döntő mérkőzést, majd a szerdai kupadöntőt is elveszítette legnagyobb hazai riválisa, a Paks ellen, így vereséggel búcsúzik.

Az M4 Sport rengeteg mérkőzés előtti és utáni interjút készített Sztankoviccsal, aki a pálya szélén pont olyan volt, mint amilyennek az általa irányított Ferencvárost is megismerhettük: angolul kicsit nehezen fejezte ki magát, de mindig tudta, mit kell mondani, mi a helyes hozzáállás és átérezte, mit jelent a magyar rekordbajnoknál dolgozni. De valahogy egyszer sem lehetett érezni, hogy úgy igazán megnyílna vagy megmutatná az őszinte arcát, mindig volt benne egy kimértség, egy távolságtartás. A szavaiban volt érzelem, a szemeiben kevésbe.

Az elvesztett kupadöntő után Kubatov Gábor keményen kritizálta csapatát, szégyenkezésről és nem megfelelő hozzáállásról beszélt. Csütörtökön szűkszavú közleményükben azt írták, felkészültek a helyzetre. Talán a pár hete említett lengyel és oroszországi szakemberek monitorozásával?

Sztankovics karaktere tényleg passzolt a Ferencvároshoz, de nem tudott kihozni a játékosokból és a csapatból annál többet, mint ami benne van, márpedig a Ferencvárosnak egy ilyen edzőt kell találnia, mert csak így érhet el az elvártnál (csoportkörből való továbbjutás) jobb eredményt a nemzetközi kupákban.

Legutóbb Szerhij Rebrov volt az a Fradi-edző, aki többet tudott felmutatni, mint amennyi a csapatában volt. Bozsik Péter szerint bár a kisugárzása nem volt szimpatikus, nála egyértelműen látszott, hogy mi az elképzelése, mit szeretne a pályán megvalósítani. Csercseszov nagyobb szabadságot adott a játékosoknak, de később pont ez ütött vissza.

És hogy milyen edzőre lenne szüksége a Ferencvárosnak? Bozsik szerint egy olyanra, aki Rebrov szakmai tudását, Csercseszov felszabadultságát és Sztankovics habitusát tudná ötvözni.

Bár sok szurkoló szeretné, Máté Csaba visszatérését azért nem tartja reálisnak, mert Kubatov Gábor korábban is megmondta, egy olyan edzőre van szükségük, aki magasabb polcon van, mint a Ferencváros.

Hamarosan eldől, ki lesz a következő…

MTI/Hegedüs Róbert

További tartalmak