Menetrend

    Lendület vagy tendencia? Bekezdtek a fiatalok az NB I-ben

    Lendület vagy tendencia? Bekezdtek a fiatalok az NB I-ben

    m4sport.hu | Szerző: Szepes Viktor
    Mindössze három forduló, azaz a szezon egytizenegyede telt el az OTP Bank Ligából, így aztán messzemenő következtetéseket hiba volna levonni, de vannak bizonyos jelenségek, amelyek feltűntek az új idényben, az egyik ilyen a fiatalok szerepeltetése.

    A legtöbben bizonyára tudják, de nem árt felidézni: az MLSZ 2022-ben támogatási rendszert hozott létre a fiatal magyar játékosok szerepeltetéséért az NB I-es csapatoknál, adott klub 325 millió forintos támogatáshoz jut szezononként, ha 27 900 pontot összegyűjt, aminek felét (14 850) fiatalok játszatásával teszi meg. Egy magyar játékos egy pontot szerez percenként csapatának, a fiatal pedig ötöt (ha 2003-ban született) vagy tízet (ha 2004-ben vagy utána), jelen cikkben kizárólag utóbbiakat vizsgáljuk az első fordulókból.

    Az első három körben ugyanis meglepően magas volt a fiatal játékosok foglalkoztatási aránya.

    Az elsőben 606 játékperchez jutottak, ami a múlt szezonban alsó középmezőnynek számítana, ám ne feledjük, hogy egy meccset elhalasztottak. A második és harmadik fordulóban viszont a tinik átlépték a bűvös ezrest, két hete 1045, múltkor pedig 1074 percet futballoztak. Összevetésképp: az elmúlt szezonban mindössze hatszor (kivétel nélkül az utolsó hat fordulóban, amikor már több csapat sorsa is eldőlt) kúszott ezer fölé a fordulónkénti érték, s míg az átlag 767 perc volt, most a csonka első fordulóval együtt is 908.

    Ráadásul a három fordulóra három gól is jutott, igaz, nem egyenlő elosztásban: a másodikban a fehérvári Babos Bence és a zalaegerszegi Bakti Balázs talált be (utóbbi gólját a szintén fiatalszabályos Dénes Csanád készítette elő), míg múlt héten a szintén fehérvári Kovács Patrik köszönt be édesapja sikerei helyszínén, amellyel egyébként a Vidi történetének legfiatalabb gólszerzője lett – jóllehet, négyes hátrányban sikerült csak szépítenie. Kovács egyébként csütörtökön ünnepelte 17. születésnapját.

    Ami a csapatokat illeti, időarányosan a 12-ből 11 teljesíti a fiatalkvótát, azaz elindult a támogatás felé vezető úton, nem nehéz kitalálni, hogy a Ferencváros a kivétel, amely magyar mezőnyjátékost eleddig 27 perc erejéig foglalkoztatott az NB I most futó szezonjában. A csapatok közötti listában a Győr az első 315 perccel, nem kis részben annak köszönhetően, hogy náluk játszik az eddig legtöbbet foglalkoztatott fiatal, a 232 percnél járó Tóth Rajmund. Második a DVTK, amely az egyetlen csapat, amely négy különböző fiatal játékost is pályára küldött: Varga Zétény háromszor is kezdő volt, aztán Ferencsik Bálint, Huszár Marcell és Jurek Gábor. 295 perccel harmadik a ZTE, amelyeről már volt szó Bakti és Dénes kapcsán, rajtuk kívül még Csóka Dániel öccse, Dominik kapott néhány percet a Paks ellen.

    A középmezőnyben ott a Vidi (286 perc), amely az említett Baboson és Kovácson kívül a vezetőedző fiának, Pető Milánnak köszönheti előkelő helyét; tekintve, hogy az elmúlt két évben a klub egyaránt lemaradt a támogatásról, ez most ígéretes kezdés. Nem áll rosszul a Puskás Akadémia (264 perc), amely Pécsi Árminnal a gólvonalon pipálja jelentős részben a fiatalszabályt, mellette Markgráf Ákos robbanhat be ebben a szezonban. Érdemes kiemelni a DVSC-t, amely két játékossal (Szűcs Tamás és Vajda Botond) és egy elmaradt meccsel áll a hatodik helyen, vagyis percalapon közel olyan jól áll, mint az „éllovas” Győr.

    A 200 percet még a Nyíregyháza haladja meg (az egyetlen csapat, ahol a fiatalkvótát eddig egy játékossal, Farkas Bendegúzzal teljesítik), illetve az Újpest, ahol főleg Geiger Bálint felel a tíz pontokért.

    Bár a Paks is simán hozza eddig az átlagot, aligha valószínű, hogy Simon Barnabás a szezon felében lehetőséget kapna Szappanos Péter mellett, kellenek a mezőnyben is jelentkezők – márpedig Bognár György tavaly is nagyon komolyan vette az ajánlást.

    A képzeletbeli lista alján az MTK, amely Kovács Patriknak és Molnár Ádinnak köszönhetően négy perccel haladja meg a szintet, és a Kecskemét, amely főleg Helmich Pál szereplése miatt pontosan 135 percnél jár, ahol időarányosan járnia is kell a szezon végi 14 850 fiatal ponthoz. Mint már említettük, a Fradi mellé nem lehet még fiatalpontot behúzni, de vélhetően nincs is szüksége a szezon végi MLSZ-es csekkre.

    Természetesen a negyedik forduló előtt dőreség lenne levonni a következtetést, hogy „az edzők most jobban támaszkodnak a fiatalokra”, hiszen egy összeállításnak ezer oka lehet, s persze az sem feltétlenül baj, ha a kezdő tizenegyet valaki nem a születési évek, hanem teszem azt a mutatott teljesítmény alapján pakolja össze. Ugyanakkor a fiatalok mennyiségben bekezdtek, s eddig szerencsére minőségben sem vallottak szégyent – rajtuk tartjuk a szemünket és bízunk a hasonló folytatásban.

    OTP Bank Liga, 4. forduló:
    péntek:
    20.00: Kecskeméti TE-ETO FC Győr (M4 Sport)
    szombat:
    17.00: Debreceni VSC-Diósgyőri VTK (M4 Sport)
    19.30: Ferencvárosi TC-Újpest FC (M4 Sport)
    vasárnap:
    15.30: Fehérvár FC-Zalaegerszegi TE FC (M4 Sport)
    17.45: Paksi FC-Nyíregyháza Spartacus FC (M4 Sport)
    20.00: Puskás Akadémia FC-MTK Budapest (M4 Sport)

    Borítókép: fehervarfc.hu

    További tartalmak