Az 59 esztendős szakember változtatásokat lebegtetett be a soron következő kerethirdetés kapcsán.
„Sikerült kipihennem magam, sok mindent átgondoltam – mi az, ami jól, és mi az, ami kevésbé működött jól. Az embernek önkritikusan át kell gondolnia, tapasztalatokat gyűjtünk, ugyanazt a hibát nem szabad mégegyszer elkövetnünk. Remélem, a következő kerethirdetéseken, és különösen a következő mérkőzésen ez már látszódni fog. Mindenképp szükségem volt időre, hogy megemésszem a történteket, mert például napokat kellett várnunk a skótok elleni meccs után a többi eredményre, hogy megtudjuk azokat, amik a továbbjutásról döntöttek. Ami Portugália és Georgia között történt, az megismételhetetlen, de hát történt, ami történt, nem szabad más eredményekre támaszkodni, a sajátunkra kellett volna alapoznunk.”
Marco Rossiban a Svájc elleni, rosszul sikerült első játékrész mély nyomokat hagyott.
„A skótok elleni három pont összességében jó eredmény, mert olyan csapatról van szó, amely papíron többet ér nálunk, hat-hét játékosuk a Premier League-ben játszik, nálunk azért kevesebb az ilyen. A FIFA-ranglistán mögöttünk vannak, de ez az eredményeik miatt van, nem az egyéni értékek miatt. Amit nagyon sajnálok, az a Svájc elleni első félidő, amire nagyon nehezen találok magyarázatot, mert semmilyen jel nem utalt arra, hogy ilyen kezdetnek nézünk elébe. Utána kielemeztük és megtaláltuk az okait, ezt már magunk között elkezdtük megbeszélni. Úgy hiszem, szeptember másodikától lesz némi módosítás az összetartás és az edzőtábor során. Egyébként az, hogy Svájc és Németország ellen vesztítettünk, a dolgok normális menetébe tartozik, már csak azért is, mert ez a két csapat a pályán bizonyította, hogy akár még döntős is lehetne.”
A kapitány a jövőben egy agresszívebb magyar válogatottat szeretne a pályán látni.
„Mikor azt mondtam, hogy nem élveztem egyetlen pillanatát sem az Eb-nek, külösen az utolsó napok lelki állapotára hivatkoztam. Az a hetvenkét óra kínszenvedés volt, mert tudtam, másokon múlik a továbbjutás, végül pedig rossz irányba fordult a dolog, ez nagyon betett nekem. Az a bizonyos első félidő továbbra is nagyon zavar, amelyre ugyan van több válaszom, de nincs meg az összes. Erről majd még kell beszélnünk Telkiben, amikor mindenki jelen van. Lesz, aki jön a régiek közül, lesz, aki különböző okokból nem jön, de a fő csoport, a mag ott lesz. Kielemezzük mélységében, mi volt az elején ez a rossz hozzáállás, már csak azért is, mert Magyarországnak a jövőben arra kell gondolnia, hogy sok hasonló szintű találkozón kelljen jól teljesítenie. Úgy kell hozzáállnunk, hogy a jövőben is részt veszünk hasonló szintű tornákon, ehhez viszont kerülni kell az ilyen hozzáállást. Az Eb tapasztalataiból tanulnunk kell. Arra számítok, hogy agresszívabb csapatot látok a pályán, olyat, ami arra áll rá, hogy magasabban szerezzen labdát, kevesebb területet nyitva az ellenfél előtt. Nagyobb letámadással szeretném a játékot megközelíteni, sokkal inkább az emberre kell összpontosítanunk, nem a sávokra. Nem szabad félnünk az egy az egy elleni párharcoktól. Ez az út, ez a futball most. A technikailag erősebb játékosokat akkor tudjuk hibára kényszeríteni, ha nagyobb pressziót alkalmazunk. Hogy ezt megvalósíthassam, maximális együttműködés kell a játékosok részéről. Ennek szerintem nem lesz akadálya, mert mikor beszéltünk, láttam a csapat, a játékosok szemében, hogy »reagálni« szeretnének a történtekre.”
Rossi megjegyzte: ő is hibázott az Európa-bajnokságon, ám célja, hogy ezt ne kövesse el újra.
„Ezen az Eb-n hibáztam én is, amit szeptembertől már nem követek el újra, akkor sem, ha ennek nagy ára lesz. Belenyúltam úgy a mezőnybe, hogy olyan játékosokat pályára küldtem, akik nem játszanak rendszeresen együtt. Nem hívhatok meg három-négy olyan futballistát, aki nem játszik. Hozhatok egy-egy kivételt időnként, sajátos helyzetben, de egyébként ha valakinek nincsenek meg a percei, nem tudja felvenni a ritmust, és hibákat követ el. Ebben az értelemben el kell ismernem, én is hibáztam. Ha ezt továbbra is elkövetném, az azt jelentené, nem vagyok képes tanulni a hibámból. Ha a számokat nézed és nem vagy részrehajló, akkor mégiscsak a válogatottnak az érdekeit kell nézned. Igyekszem olyan döntéseket hozni, amelyek semmilyen módon nem viselik magukon azt, hogy kívülről befolyásolni akarnának. Én is ember vagyok, aki dolgozik, hibázik, csak az hibázik, aki nem dolgozik, hanem kommentál.”
Továbbra is gondot okoz, hogy vannak válogatott futballisták, akik nem játszanak rendszeresen.
„Fiola Attilának és Styles Callumnak most nincs csapatuk olyan értelemben, hogy nem edzenek most egyik klubnál sem, egyedül készülnek, de vannak mások is, akiknek a percei nincsenek meg, mint Lang Ádám vagy Szalai Attila. Az ilyen helyzetek elgondolkodtatják az embert, aggodalommal töltenek el. Lesznek új arcok a kerethirdetésen, akiket korábban sosem hívtunk be, de meglesz az oka, ha újoncot avatunk. A felsoroltakon kívül mindenkivel beszéltem a helyzetéről, az én nézőpontommal tisztában vannak, hogyha van lehetőségem adott posztra választani, akkor szeretek amellett dönteni, akinek több játékperce van, mert ha nincs ritmusban az illető, az gondot tud okozni. Ez számít.”
Marco Rossi megszólalt a kontinenstornán súlyos arcsérülést szenvedett Varga Barnabásról, s a csatár visszatéréséről.
„Jó volt látni, hogy visszatért, és különösen azt, ahogyan visszatért. Hiszen maradhatott volna benne nyoma a történteknek, félhetett volna, mégis úgy játszotta meg a labdákat, mintha semmi sem történt volna. Nem is érződött rajta. A sérülésekor sok minden megfordult a fejemben, az, hogy utána felépült ilyen gyorsan, óriási dolog, sőt, azt mondanám, kivételes dolog.”
Szoboszlai Dominik nem abban a szerepkörben fog játszani, mint azt a Liverpoolnál teszi.
„Az Eb-n nem volt túl jó kondícióban, de a játéktervünk középpontjában áll Dominik. Segíteni kell őt, hogy elindítsuk a támadást, legyen benne a játékban. Nálunk nem annyira tízesben szerepel, hanem a teljes középpályát le kell fednie, ezt néhány meccsen nagyon jól közelítette meg a selejtezősorozatban. Itt nincs olyan kispad, mint a Liverpoolban, úgyhogy mi nyilván másként használjuk őt, mint a klubja, de nem lesz annyira messze, mint ahogy most játszatják.”
Rossi kiemelte, továbbra is kiemelt jelentőséggel bír számára a Nemzetek Ligája.
„Fontos számunkra az NL, úgy kell megközelítenünk a sorozatot, mint egy vb-előselejtezőt, mert azon a helyezésen keresztül, amit elérhetünk, attól függhet, milyen csoportba kerülünk a sorsoláson. Nem mindegy, hogy első vagy második ligába kerülünk, netán a negyedikbe. Amit az Eb-n nem sikerült jól megközelíteni, azt szeptembertől már az elejétől fogva jól kell lehozni. Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy bárkit lebecsüljünk, különösen egy olyan Eb után, ami minden bizonnyal sokunkban keserű szájízt hagyott.”
Marco Rossi szövetségi kapitány augusztus 27-én, kedden, 13 órakor hirdeti ki keretét a mieink szeptemberi mérkőzéseire.
A Nemzetek Ligája A divíziójában szereplő magyar válogatott szeptember 7-én Düsseldorfban Németország vendégeként kezdi meg a sorozatot, a hazai mérkőzés november 19-én lesz a Puskás Arénában. A csoportban Hollandia és Bosznia-Hercegovina szerepel még.
A magyar labdarúgó-válogatott mérkőzéseit az M4 Sport közvetíti élőben.
Nemzetek Ligája-menetrend:
09.07., 20.45: Németország–Magyarország
09.10., 20.45: Magyarország – Bosznia-Hercegovina
10.11., 20.45: Magyarország–Hollandia
10.14., 20.45: Bosznia-Hercegovina – Magyarország
11.16., 20.45: Hollandia–Magyarország
11.19., 20.45: Magyarország–Németország