A magyar válogatott mindkét októberi mérkőzését élőben közvetítjük az M4 Sporton és az m4sport.hu-n.
Ki fog gólt lőni?
Nem túlzás azt állítani, hogy a Nemzetek Ligájában nem sikerült jól a rajt Marco Rossi csapatának: a magyar válogatott Németországban 5–0-s vereséget szenvedett, majd hazai pályán gól nélküli döntetlent játszott Bosznia-Hercegovinával.
A gólszerzés tehát az első két fordulóban nem jött össze a mieinknek, ehhez hasonlóra pedig eddig nem volt példa a válogatott eddigi Nemzetek Ligája-szerepléseit vizsgálva.
Kérdés, tud-e ezen változtatni októberben a csapat, ki fogja megtörni a gólcsendet?
Erre az első számú esélyes természetesen Varga Barnabás, aki az Eb-n elszenvedett arcsérüléséből szerencsére a vártnál gyorsabban felépült, a Ferencvárosban azonban egyelőre nem szállítja olyan mennyiségben a gólokat, mint azt tette az előző szezonban. Varga öt bajnokin két gólnál jár, emellett az El-selejtezőben és a sorozat főtábláján is egyszer-egyszer volt eredményes a jelenleg is zajló szezonban.
Akárcsak az Eb-n, a két szeptemberi NL-meccsen is Szoboszlai Dominik és Sallai Roland kapott lehetőséget Varga mellett a támadósorban, és míg a válogatott csapatkapitánya, a Liverpool színeiben a mostani szezonban eddig egy BL-gólt jegyző Szoboszlai ezúttal is szinte biztosan ott lesz a kezdőben, Sallai a Galatasarayba való igazolása óta egyelőre három bajnokin mindössze 85 percet játszott, és izomfáradása is volt, így kérdés, hogy ezúttal is az első perctől kezdve számol-e vele a szövetségi kapitány.
Kapcsolódó tartalom
A válogatott legutóbbi gólját jegyző, a skótok elleni Eb-meccset eldöntő Csoboth Kevin ezúttal is ott van a keretben, ráadásul a klubcsapatában is jó formát mutat az utóbbi időben: a St. Gallen színeiben a svájci bajnokságban, a kupában és a Konferencia-ligában is van már gólja.
A keretben ott van még Gazdag Dániel és Ádám Martin. Előbbi egy körrel az MLS alapszakaszának zárása előtt 29 meccsen 17 gólnál jár (és az MVP-címre is jelölést kapott) a Philadelphia Unionban, a válogatottban azonban legutóbb 2022-ben volt eredményes. Gazdaghoz hasonlóan Ádám is alapembernek számít a klubváltása óta a görög első osztályú Aszteraszban (7 meccs, 499 perc), gólja még nincs az új csapatában, nem mellesleg a nemzeti együttesben is egy éve ünnepelhetett legutóbb saját gólt.
Ennek ellenére Rossi nem hívott meg új támadót a keretbe, igaz, túl sok opciója nincs is a kapitánynak a változtatásra.
A válogatottban már kipróbált Németh Andrást augusztusban kölcsönadta a Hamburg, a szintén német másodosztályú Preussen Münsterben viszont még nincs gólja, hat bajnokin 262 percnyi játéklehetőséget kapott és két gólpasszt jegyzett – a felnőttekhez ez nem ért meghívót, így az U21-eseknél bizonyíthat. A szintén a Bundesliga 2-ben légióskodó Szabó Leventével eleinte csak csereként számoltak az Eintracht Braunschweignél, miután az 5. és a 7. fordulóban is gólt szerzett, legutóbb már a kezdőcsapatban kapott helyet. Ha így folytatja, akkor elképzelhető, hogy az utánpótlás-válogatottak után a felnőtteknél is számításba veszik.
Kapcsolódó tartalom
A nem meghívott csatárok közül mindenképp szót kell még ejteni a szintén többszörös utánpótlás-válogatott Koszta Márkról, aki Ádámhoz hasonlóan a görög élvonalban szerepel, a Voloszban pedig hét tétmeccsen négy gólt és két gólpasszt jegyzett eddig, Rossiék azonban egyelőre nem érezték úgy, hogy ez a forma válogatott meghívót érne.
Hogyan sikerül a hiányzók pótlása?
A Telkiben rendezett kerethirdetés óta okozhat némi fejfájást Rossinak és stábjának, hogy több játékos is lemondta a szereplést sérülés vagy egyéb okok miatt.
Az RB Leipzigben remeklő Gulácsi Péter saját kérésére nincs ott a keretben (és nem lesz ott novemberben sem), őt szinte biztosan Dibusz Dénes pótolja majd a kapuban. A kapusposzton még Tóth Balázs és Szappanos Péter vár bevetésre, de ahogy az Eb-selejtezőkön is, minden bizonnyal ezúttal is a Ferencváros kapusának nevével indul majd a kezdőcsapat a hollandok és a bosnyákok ellen is.
Kapcsolódó tartalom
„Meglátjuk, mit hoz a jövő” – Gulácsi megszólalt a válogatottól való távolmaradásával kapcsolatban
Íme, a válasz: ezért nincs ott Gulácsi Péter a válogatott friss Nemzetek Ligája-keretében
Gulácsi: Szeretném tisztázni a kialakult helyzetet
Van azonban további három játékos, aki sérülés miatt kell hogy kihagyja az összetartást és a két októberi meccset, közülük kettő ráadásul alapembernek számít a válogatottnál. A Premier League-ben szereplő Kerkez Milos és a francia élvonalban játszó Loic Nego sem csatlakozik a csapathoz, helyükre az angol harmadosztályban jól kezdő Schön Szabolcsot és a DVTK-ben rendre remek teljesítményt nyújtó Gera Dánielt nevezték a keretbe. A nyáron a Viditől a Boltonhoz igazoló Schön két év után tér vissza a válogatottba, míg Gera eddig csak utánpótláskorában szerepelt címeres mezben. Éppen ezért Kerkez és Nego helyettesítése minden bizonnyal nem rájuk, hanem Nagy Zsoltra és Bolla Bendegúzra hárul majd. A harmadik kényszerű csere a támadósorban történt, Horváth Krisztofer helyére Dárdai Palkó került be.
Megszakad-e a hollandok elleni vereségsorozat?
1984 óta 9 mérkőzésen 9 vereség és 38 kapott gól – röviden így lehet összefoglalni a magyar válogatott hollandok elleni közelmúltját.
Nyeretlenségi sorozatból ugyan van hosszabb (például a portugálokat még sosem győztük le, 1926 óta 14 meccsen 4 döntetlen és 10 vereség a mérlegünk), a magyar válogatott jelenleg a hollandok ellen van a leghosszabb aktív vereségsorozatban. Románia ellen tizenegyes, Belgium ellen pedig kilences nyeretlenségi sorozatban vagyunk, de a hollandokkal ellentétben itt a vereségek között több döntetlen is akad.
Kapcsolódó tartalom
A magyar és a holland válogatott egyébként a pénteki meccshez képest napra pontosan tizenegy éve találkozott egymással legutóbb, akkor Amszterdamban 8–1 lett a végeredmény. És ugyan ez az utóbbi idők legsúlyosabb veresége, a hollandok ellen mégsem annyira kiugró, hiszen a legutóbbi hat egymás elleni meccsből egyszer sem tudtuk megúszni négynél kevesebb kapott góllal. Ezen a hat meccsen összesen 34 gólt kaptunk: 1–7, 1–6, 0–4, 3–5, 1–4 és 1–8 az eredménysor magyar szemszögből.
A hollandoknak egyébként van ennél a kilenc meccset számláló győzelmi szériánál jobb aktív sorozatuk is: Luxemburg ellen 1968 óta, Wales ellen pedig 1988 óta nyertek zsinórban 10 alkalommal – csak bízni tudunk benne, hogy pénteken nem csatlakozik ehhez a társasághoz a magyar válogatott.
Az A-ligában maradás vagy a B-divízióba való kiesés felé teszünk egy lépést?
Hiába csak szeptemberben kezdődött, a két októberi meccs után már túl leszünk a Nemzetek Ligája negyedik kiírásának kétharmadán, azaz jelentősen tisztulni fog a kép, hogy a novemberi zárásra milyen esélyekkel készülhetünk – jó eséllyel most dől el, hogy a bennmaradás vagy a kiesés felé tesz egy lépést a válogatott.
A hollandok elleni pontszerzés bravúrnak számítana, a bosnyákok elleni idegenbeli meccs viszont sok mindenről dönthet. Egy vereség elég nagy eséllyel a csoport utolsó helyével és a biztos kieséssel járna, de egy újabb döntetlennel sem biztos, hogy sokkal beljebb lennénk, mivel ha novemberben a holland, német páros ellen nem sikerül pontot szerezni, akkor a gólkülönbségünk aligha lesz jobb a bosnyákokénál.
Kapcsolódó tartalom
A csoport harmadik helyének megszerzése felé tehát egy zenicai győzelemmel tehetnénk nagy lépést, igaz, az NL megváltozott kiírása miatt ez most már nem ér biztos bennmaradást: minden az A-ligás csoportharmadikra egy-egy playoffmérkőzés vár valamelyik B-ligás csoportmásodik ellen, a tét pedig a legfelsőbb divízióban való szereplés lesz. Odáig azonban el is kell jutni, például egy bosnyákok elleni győzelemmel.
A magyar válogatott októberben két Nemzetek Ligája-mérkőzésen lép pályára: 11-én 20:45-től Hollandiát fogadja a Puskás Arénában, majd 14-én 20:45-től Bosznia-Hercegovina vendége lesz – az M4 Sport és az m4sport.hu mind a két mérkőzést élőben közvetíti.
Nemzetek Ligája-menetrend:
09.07., 20.45: Németország–Magyarország 5–0
09.10., 20.45: Magyarország – Bosznia-Hercegovina 0–0
10.11., 20.45: Magyarország–Hollandia
10.14., 20.45: Bosznia-Hercegovina – Magyarország
11.16., 20.45: Hollandia–Magyarország
11.19., 20.45: Magyarország–Németország
A magyar labdarúgó-válogatott 24 fős októberi kerete:
kapusok:
Dibusz Dénes (Ferencvárosi TC), Szappanos Péter (Al Fateh SC), Tóth Balázs (Fehérvár FC)
védők:
Balogh Botond (Parma), Botka Endre (Ferencvárosi TC), Dárdai Márton (Hertha BSC), Fiola Attila (Újpest FC), Willi Orbán (RB Leipzig), Szűcs Kornél (Plymouth Argyle FC)
középpályások:
Bolla Bendegúz (Rapid Wien), Gera Dániel (Diósgyőri VTK), Kata Mihály (MTK Budapest), Nagy Ádám (Spezia), Nagy Zsolt (Puskás Akadémia FC), Nikitscher Tamás (Kecskeméti TE), Schön Szabolcs (Bolton), Schäfer András (Union Berlin)
támadók:
Ádám Martin (Asztérasz Tripolisz), Csoboth Kevin (FC St. Gallen, svájci), Dárdai Palkó (Hertha) Gazdag Dániel (Philadelphia Union), Sallai Roland (Galatasaray), Szoboszlai Dominik (Liverpool), Varga Barnabás (Ferencvárosi TC)