Marco Rossi így nyilatkozott a Németország elleni Nemzetek Ligája-mérkőzést megelőző sajtótájékoztatón:
„Ez az év nem volt számomra pozitív, szeretnénk jó szájízzel lezárni, utána pedig lesz idő levonni a tanulságokat. Amikor azt mondom, nem sikerült jól számunkra ez az év, arra gondolok, hogy nem sikerült borítanunk a papírformát, pedig az elmúlt években képesek voltunk felülmúlni az elvárásokat. Mindenesetre bízom benne, hogy egy szép lezárás előtt állunk és szép futballt tudunk nyújtani kedd este.”
Nézzünk öt okot, hogy miért nem tarthatja pozitívnak a 2024-es évet az olasz szakember!
Nagy vereségek
A közelmúltban két nagyobb különbségű vereséget is elszenvedett a magyar válogatott.
Szeptemberben kisebb meglepetésre öt gólt rámoltak be ellenünk a németek, a hollandok pedig 4-0-ra győztek le minket. Amszterdamban ugyan megvoltak a lehetőségeink, és a Szalai Ádámmal történt incidens megnehezítette játékosaink dolgát, de ez a két eredmény, a pontosabban a gólkülönbség még akkor is negatívum, ha azt nézzük, sztárokkal teletűzdelt csapatok ellen játszottak Marco Rossiék.
Ezelőtt három éve, 2021 szeptemberében szenvedtünk el nagyobb vereséget, amikor hazai pályán kaptunk négyet az angoloktól.
A keddi, Németország elleni mérkőzés után így nyilatkozott Marco Rossi:
„Az A-ligában vagyunk, ezért kell megküzdenünk Németországgal és Hollandiával. Ellenük veszíthetünk, ez a dolgok normális rendjébe tartozik. […] Nagyon bosszantott, hogy idegenben kaptunk egy ötöst és egy négyest, ha csak egyet vagy kettőt kaptunk volna, azt mondom, belefér. De muszáj figyelembe venni, milyen csapatok ellen szenvedtük el ezeket a vereségeket, mert ha nem veszik, akkor az elemzések, értékelések nem lesznek túl megbízhatóak.”
Nem tudtuk borítani a papírformát
Az idei évben nem sikerült olyan ellenfelet megverni, amely előttünk áll a FIFA világranglistáján. Rossival a kispadon – 2018-as kinevezése óta – ez az első ilyen év.
Az előző években rendre sikerült győzni egy előkelő(bb) helyen szereplő nemzeti csapattól – Anglia, Németország, Görögország, Törökország vagy Szerbia ellen. Idén viszont elmaradtak ezek a bravúrok. Az olasz szakember is ezt emelte ki a számára „nem pozitív év” fő indokaként.
Tegyük hozzá, önmagában az is egy siker, hogy a bravúrgyőzelmek elmaradását már csalódásként éljük meg: a válogatott az elmúlt években magasra tette a lécet, olyan magasra, amit ezúttal nem sikerült átugrani.
Az Európa-bajnokságon és a Nemzetek Ligája A divíziójában is csoportharmadikként zártunk, jelenleg ez a realitás. És azért ne felejtsük el, hogy azokon a mérkőzéseken, amikor mi számítottunk esélyesebbnek, szinte mindig sikerült győzni, a bosnyákok elleni hazai 0–0 az egyetlen kivétel.
Kapcsolódó tartalom
Helyzetkihasználás
Az elmúlt évek bravúros eredményeinek egyik alappillére volt az az adottság, hogy a válogatott magas hatékonysággal használata ki helyzeteit, kevés helyzetből is tudott gólt, gólokat rúgni, vezetést szerezni, majd nyerő helyzetben stabilan védekezni, kontrákból veszélyeztetni.
Valami ilyesmit láthattunk a hollandok elleni budapesti mérkőzésen, de 2024-ben ez többnyire nem jött össze. Sőt, pont az ellenkezőjét láthattuk: a helyzetkihasználás negatívba fordult.
Az Európa-bajnokság csoportkörében 4,88-as xG-re (várható gólok száma) szerzett 2 találatot a válogatott, a Nemzetek Ligája hat őszi összecsapásán pedig 8,00-as xG-ből született összesen 4 gól.
Ez azt jelenti, hogy a kialakított helyzetek alapján az idei kilenc tétmérkőzésén 12,88 gólt érő helyzetet alakított ki a Rossi-csapat, de ezekből csak hat találat született.
Megtorpanó utánpótlás
A magyar U21-es válogatottnak nem sikerült kijutnia a korosztály Európa-bajnokságára, de ami talán ennél is fájóbb, hogy csak kevesen tudtak a nagycsapat közelébe kerülni: Yaakobishvili Antal kerettagságig, Gruber Zsombor egy párperces bemutatkozásig jutott.
Összeszokottság hiánya a védelemben
Köztudott, hogy Marco Rossi kinevezése óta három középső védővel játszik. Sokáig a Szalai Attila, Willi Orban, Lang Ádám hármassal sikerült stabilizálni a hátsó alakzatot.
Ez az összeszokottság azonban megbomlott és azóta nem tudott kialakulni egy stabil védőhármas a válogatottban. Ennek legfőbb oka, hogy Szalai Attila Bundesligába igazolása nem sült el jól és hosszú ideje játékhiánnyal szenved, Lang Ádám pedig elvesztette kezdőhelyét az Omonia Nicosiánál.
Rossi az olasz élvonalban berobbanó Balogh Botondot, valamint a Herthában alapember Dárdai Mártont szemelte ki Willi Orbán mellé. Ez a trió akár hosszútávon is bizonyíthat, de láthattuk, idő kell ahhoz, míg összecsiszolódnak és kellő rutint szereznek.
A légiósok mellett többször is két rutinos NB I-es játékos, Fiola Attila (Újpest FC) és Botka Endre (Ferencváros) kapott feladatot a hátvédsorban. Mellettük még eséllyel pályázik a lehetőségre Szűcs Kornél, aki az angol másodosztályban bizonyít hétről hétre, vagy Mocsi Attila, aki a török bajnokságban szereplő Rizespor alapembere, de úgy néz ki, jelenleg nem számol vele a szövetségi kapitány.
Ez az öt pont természetesen nem jelenti azt, hogy negatív évet zárt volna a magyar labdarúgó-válogatott, bőven volt és van miért pozitívnak lenni.
Sorozatban harmadszor ott voltunk az Európa-bajnokságon, erre korábban nem volt példa. A Nemzetek Ligájában idén is a legmagasabb osztályban szerepeltünk és az osztályozóval megvan esélyünk, hogy ez 2026-ban is így legyen. Két top10-es nemzet, Németország és Hollandia ellen is sikerült megőrizni a 2022 szeptembere óta tartó hazai veretlenséget a Puskás Arénában, ami továbbra is szinte minden mérkőzésen megtelik, a szurkolók szeretik és támogatják a válogatottat, amely megmutatta, képes kijönni a hullámvölgyből és továbbra is összetartó, egységes csapatot alkot.
A magyar válogatott Nemzetek Ligája-eredményei:
09.07., 20.45: Németország–Magyarország 5–0
09.10., 20.45: Magyarország – Bosznia-Hercegovina 0–0
10.11., 20.45: Magyarország–Hollandia 1–1
10.14., 20.45: Bosznia-Hercegovina–Magyarország 0–2
11.16., 20.45: Hollandia–Magyarország 4–0
11.19., 20.45: Magyarország–Németország 1–1