Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Stefan Gartenmann a PAOK elleni meccsről: Extra motivációt ad, ha az ellenfél szurkolói sértegetnek

Stefan Gartenmann a PAOK elleni meccsről: Extra motivációt ad, ha az ellenfél szurkolói sértegetnek

m4sport.hu | | Szerző: Cseh Benjámin
Egyszerű, de nagyszerű – a legjobban talán így lehetne jellemezni Stefan Gartenmann játékát. A Ferencváros nyári igazolása az m4sport.hu-nak adott interjújában elismerésre méltó önismerettel beszélt a hibáiról és az erősségeiről, de szót ejtett a beilleszkedéséről, illetve az előtte álló PAOK elleni Európa-liga-mérkőzésről is.

A csütörtökön 18.45-kor kezdődő PAOK – Ferencvárosi TC mérkőzést az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti.

Látatlanban meglehetősen szkeptikusan fogadták az Üllői úton az augusztus 15-én nem éppen sztárigazolásként bejelentett Stefan Gartenmannt.

Főleg azért, mert nem számoltak vele a Midtjyllandnál, amely két nappal a klubváltása előtt ugyan kiejtette a Ferencvárost a Bajnokok Ligája selejtezőjéből, de a legtöbb zöld-fehér szimpatizánst nem túlzottan nyűgözte le.

„Ha a dán csapatba nem fért be, hozzánk sem fog” – mondták akkor.

MTI/Szigetváry Zsolt

Négy hónap elteltével azonban egészen más a dán középhátvéd megítélése. Szeptember 1-én góllal debütált a Nyíregyháza elleni szeptemberi bajnokin, harciasságával, állandó küzdeni akarásával pedig nemcsak a „Fradi-szívet” követelő drukkereket vette le gyorsan a lábukról, Pascal Jansennél is alapemberré vált – 13 bajnokiból kilencet végigjátszott (csak a Pakstól elszenvedett vereség alkalmával cserélték le a szünetben), míg az Európa-liga alapszakaszában mind az öt mérkőzésen szóhoz jutott, s a legutóbbi a Nice, a Dinamo Kijev, illetve a Malmö elleni sikerből alaposan kivette a részét háromszor kilencven percen át.

Tegyük hozzá, jó teljesítményén felül az is kellett Gartenmann sikertörténetéhez, hogy rajta és Ibrahim Cissén kívül nem dúslakodik minőségi centerhalfokban az FTC: Mats Knoesternek és Ismail Aanebának régen kitelt a becsülete, a fiatal Szalai Gábor alapból sem élvezett bizalmat, de a Debrecen elleni hibáival és piros lapjával talán végleg kijátszotta magát, a jó képességekkel megáldott, de őrültségekre is képes Raul Gustavo sérült, míg Botka Endre papíron inkább jobbhátvéd, esetleg ötvédős rendszerben jöhetne szóba.

„Az, hogy a Midtjyllandnál nem vettek számításba, inkább egyfajta ’politikai’ döntés volt, de megértem a bizalmatlanságot, nincs bajom azzal, ha ’underdogként’ kezelnek. Tisztában vagyok vele, hogy leginkább a szép cseleket, gólokat díjazzák a lelátókon, én pedig finoman szólva sem tartozom a legelegánsabb védők közé. Ugyanakkor az edző, a csapattársaim és a szurkolók is tudják, mire számíthatnak tőlem.”

„Legtöbbször ugyan nem én vagyok a mezőny legjobbja, de a legrosszabb sem. Talán azért kedveltek meg hamar, mert akkor is küzdök, csúszok-mászok a pályán, ha három–nullra vezetünk, és akkor is, ha hátrányban vagyunk. Örülök, hogy egy magamfajta ’átlagos’ játékost is értékelnek egy nagyszerű klubnál, amely tele van kiváló futballistákkal.”

S valóban, a maga egyszerűségével együtt szinte az első perctől kezdve érezni a megbízhatóságot, kiegyensúlyozottságot Gartenmannon. Ha hozzá kerül a labda, nem félő, hogy hirtelen eladja azt, vagy elkövet valamilyen fatális hibát, szabálytalanságot. Ráadásul a már említett Cissével nagyszerűen kiegészítik egymást a védelem tengelyében. De minek köszönhető, hogy ennyire hamar beilleszkedett?

„Illik hozzám a csapat stílusa, és a társaknak köszönhetően arra fókuszálhatok, amiben jó vagyok, azaz a védekezésre. Vagy ha kell, a kiabálásra és a mutogatásra – sorolta viccesen az okokat. – A pályán és azon kívül is jól kijövünk Cissével. Nem vele beszélgetek a legtöbbet, másokkal haverkodunk az öltözőben, de tiszteljük egymást, barátok vagyunk.”

MTI/Illyés Tibor

Pedig nem volt egyszerű dolga: eleinte, Cebrail Makreckis hiányában, a tőle teljesen idegen jobbhátvéd pozícióban is helyt állt, csak októbertől kapta meg a bizalmat bal oldali belső védőként.

„Kezdetben nem kaptam túl sok lehetőséget, és jobbhátvédként nagy kihívás volt szerepelni, főleg, hogy nálunk folyamatosan fel kell érned a támadásokkal. Tudom, hogy nem teremtettem túl nagy káoszt az ellenfél területén, de amit tudtam, kiadtam magamból. Szerintem azért mindenkinek egyértelmű, hogy középen érzem jól magam, de ha sérülés vagy eltiltás miatt szükség lesz rám a jobb oldalon, akkor rendelkezésre állok.”

Nem csak szemmel jó Gartenmann teljesítménye, az egy hete a Nemzeti Sport által kigyűjtött Cube-adatok is azt mutatják, hogy az OTP Bank Ligában a posztján szereplők rangsorában a felső tizenöt százalékba tartozik. Kiemelkedik a megelőző szerelésekben, a védekező légi párharcok hatékonyságában, illetve számában is.

„Nem igazán foglalkozom a statisztikákkal, ez is segített abban, hogy jobbá váljak. Fiatalként hatalmas stresszt okozott, hogy mindig nézegettem az adatokat, meg hogy miket írnak rólam az újságírók. Akkoriban egy elveszített párharc után az járt a fejemben, hogy a ’francba, most lejjebb mennek a számaim. Azzal, hogy már nem igazán figyelek ezekre, sokkal nyugodtabbá váltam. Hozzátartozik a mostani szemléletmódomhoz, hogy együtt tudnék élni azzal, ha azt mondanák rám, hogy én vagyok a liga legrosszabb védője, de közben bajnoki címet nyernénk.”

Lehet, hogy nem a legelegánsabb játékosként hivatkozik magára, de az biztos, hogy középhátvéd létére alaposan kiveszi magát a támadásépítésből: az NB I 15. fordulójáig neki volt a legtöbb labdaérintése (165.6/90 perc), progresszív labdavezetése (2.17/90 perc), passza (77.31/90 perc) és a támadóharmadban fogadott passza (16.31), továbbá neki a legpontosabbak a progresszív, támadást segítő passzai (91%) a posztján.

Mindez nem a véletlen műve, ugyanis 2013-ban szülőhazáját elhagyva Hollandiába költözött, hogy csatlakozzon a Heerenveen akadémiájához. A holland „iskoláról” köztudott, hogy előszeretettel nevelnek ki olyan középső védőket, akik a labdával sem ügyetlenek, illetve progresszív passzokkal segítik a csatárokat.

„Megköveteli a játékunk, hogy ezen a poszton is kivegyük a részünk a támadásépítésből. A korábbi együtteseimnél maximum egy-két opcióm volt a passzra, viszont itt, a Fradinál mindenki szereti elkérni a labdát, és bárkinek is adod, képes lesz megtalálni a megoldást. A legtöbb bajnokin mi birtokoljuk a labdát, mert az ellenfelek mélyen behúzódnak védekezni, talán ez is hozzájárul a jó mutatóimhoz. Meg a magabiztosság, a futballban minden erről szól. Ha van önbizalmad, embert találnak az átadásaid, egyre többet mersz kockáztatni.”

Természetesen a beszélgetés során szóba került a következő, PAOK elleni El-mérkőzés is.

„Eléggé jól ismerem őket, hiszen az Európa Konferencialiga előző kiírásában, még az Aberdeen színeiben, kétszer is találkoztunk a csoportkörben. Sok minőségi játékosuk van, vigyáznunk kell, mert a semmiből is képesek gólt szerezni, jó játék nélkül is tudnak nyerni. A koncentráció kulcsfontosságú lesz, már csak azért is, mert a görög szurkolók pokoli hangulatot teremtenek, ellenséges hangulatra számítok.”

„Nekünk is hangos és fanatikus drukkereink vannak, ezért tudjuk, hogyan kell kezelni a feszültséget. Nemhogy nem ijedünk meg, imádjuk és extra motivációt ad, ha az ellenfél mérges szurkolói sértegetnek. Ha megússzuk a vihart az elején, és érvényesítjük az akartunkat, akkor meg tudjuk fogni a PAOK-ot.”

Gartenmann és a kijevi Nazar Voloshyn a Hamburgban rendezett Dinamo Kijev – Ferencváros El-meccsen (Fotó: EPA/FABIAN BIMMER)

Felvetettük, hogy a csütörtök esti eredménytől függetlenül jó eséllyel eléri a kieséses szakaszt az FTC. A kérdés, mennyire foglalkoznak ezzel?

„Tudom, hogy a számítások szerint jól állunk, de először rendezik az Európa-ligát ebben a formátumban, így nem lehetünk biztosak a továbbjutásban. Lehet, hogy elég lenne a kilenc pont, de lehet, hogy az utolsó napon kellene rájönnünk, hogy mégsem. Most az a lényeg, hogy csütörtökön és vasárnap jó eredményt érjünk el. A Nyíregyháza elleni meccs ugyanannyira fontos lesz, mint a görögök elleni, ha a két találkozón három-három pontot gyűjtünk, akkor megfelelőnek könyvelhetjük el a szezont, még akkor is, ha több győzelmet is összeszedhettünk volna a ligában.”

Megkérdeztük azt is, hogy mi az oka a Ferencváros sokat emlegetett kétarcúságának – amíg a nemzetközi kupaporondon erőn felül teljesít a csapat, addig az NB I-ben döcög a szekér.

„A bajnokságban nagyon sok esetben szinte tizenegy játékosból álló védőfalon kell áthatolnunk, azzal pedig még jobban megnehezítettük a helyzetünket, hogy rengeteg gólt kaptunk nulla–nullás állásnál, buta hibákból. Egy dolog, hogy próbálsz gólt szerezni, közben vigyáznod kell a kontráknál is. Abban bízom, hogy a téli szünet után feltöltődve térünk vissza, és sokkal jobban teljesítünk majd a sorozatokban.”

Gartenmann egyébként imádja a kávét, egy szeptember végi interjújában elárulta, hogy listát vezet, és a fejébe vette, hogy megtalálja Budapest legjobb kávézóját – a projekt állásáról is érdeklődtünk.

„Azóta kipróbáltam körülbelül húsz kávézót, jelenleg a Portobello nevű hely a kedvencem, nagyszerű kávét készítenek.”

A csütörtökön 18.45-kor kezdődő PAOK – Ferencvárosi TC mérkőzést az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti.

További tartalmak