Nikitscher Tamással nagyot fordult a világ az elmúlt hónapokban, ősszel bemutatkozott a magyar válogatottban, majd januárban leigazolta őt a La Ligában szereplő Real Valladolid. A transzfer nem csak az ő karrierjében hozhat fordulópontot:
a magyar labdarúgás történetében először állhat elő olyan állapot, hogy a legerősebbnek vélt öt európai topligában (Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga, Ligue 1) egyszerre szerepel legalább egy magyar futballista.
A labdarúgásban nem volt mindig ennyire egyértelmű, hogy éppen mely országok bajnokságai a legkiemelkedőbbek. Az 50-es években a magyar, a 70-es években a holland is abszolút a világelithez tartozott. 1992-ben a Premier League indulásával valami megváltozott, néhány bajnokság egymással karöltve hagyta maga mögött mezőnyt, anyagiakban és nemzetközi sikerekben egyaránt.
A korábbiaknak megfelelően 1992 óta vizsgáltuk a bajnokságokat és – a Transfermarkt adatbázisa szerint – nem volt még példa arra, hogy mind a legerősebb öt bajnokság mindegyikében játszott volna magyar. A 2024/25-ös szezonban ez megváltozhat: Szoboszlai Dominik és Kerkez Milos a Liverpoolban illetve a Bournemouth-ban (Premier League), Balogh Botond a Parmában (Serie A), Gulácsi Péter és Willi Orbán az RB Leipzigben és Schäfer András a Union Berlinben (Bundesliga), Loic Nego a Le Havre-ban (Ligue 1) és végül Nikitscher Tamás a Real Valladolidban (La Liga).
Részletes táblázatunkat cikkünk végén találja.
Több szezonban is majdnem összejött a „bingó”
Már rögtön az 1992/93-as évadban meglehetett volna ez a bravúr, azonban mai fejjel meglepő módon a Bundesligából hiányoztak a magyarok. A Liverpoolban Kozma István tölthette az első magyar játékperceket a PL-ben. Olaszországban a világválogatott Détári Lajos hiába szerzett 9 gólt, sajnos kiesett az Anconával. Limperger Zsolt, aki 1991-ben egy spanyolok ellen megnyert barátságos meccsnek köszönhetően került Spanyolországba és a mára megszűnt Real Burgos kezdőjátékosa lett. Franciaországban Kovács Kálmán, aki korábban még Auxerre-játékosként kétszer is a francia bajnokság második legjobb góllövője volt, – mind a két alkalommal az aranylabdás Jean Pierre-Papin előzte meg – ebben az évben már a Valenciennes támadójaként kapta a labdákat a ’86-os vb fináléját eldöntő Jorge Luis Burruchagától.
Ezt követően elég hamar jöttek a szűkebb esztendők, ugyanis 1994 és 1996 között egyedül Mészöly Géza képviselte Magyarországot a legerősebb bajnokságokban, először a Le Havre, majd a Lille futballistájaként. Szerencsére ezen a két éven kívül nem volt példa arra, hogy csak egy játékosunk szerepeljen a legmagasabb szinten.
Közel az öthöz: 2009/10
Gera Zoltán az El-döntővel záródó idényben az angol Fulham kulcsfigurája volt a maga 10 góljával, Fülöp Márton pedig a szezon nagy részét a Sunderlandben töltötte, majd áprilisban a Manchester City szinte összes kapusa megsérült, így egy szabályt kihasználva kölcsönvették áprilisban a magyar kapust, aki három meccset játszott a kölcsönideje alatt a már Carlos Tévez, Robinho és Kolo Touré szintű sztárokkal teletűzdelt Cityben. Rob Green sérülését pedig Kurucz Péter használta ki a West Hamben, a Manchester United elleni meccsen a 73. percben állt be az angol válogatott kapus helyére, ezzel ő is felkerült erre a listára.
Vadócz Krisztián az Osasunában az első fél évet még a padon töltötte, februártól viszont kezdőként számolt vele José Antonio Camacho, hálából a magyar 4 gólt szerzett – többek között a Real Madridnak is betalált – az Osasuna pedig Césár Azpilicueatával, Juanfrannal és Nacho Monreallal a keretében, az elvárásoknak megfelelően a középmezőnyben, a 12. helyen zárt
A Serie A-ban Koman Vladimir és – a 2 mérkőzésen mindösszesen 31 percet kapó – Gosztonyi András egyaránt Leonardo Bonucci és Andrea Ranocchia csapattársai voltak a Bariban és a bajnokságban a 10. helyet érték el, ami egy feljutó csapattól kifejezetten szép eredmény.
Dárdai Pál az utolsó Bundesliga-szezonját játszotta a Herthában, mivel a klub az utolsóként kiesett az élvonalból, Szalai Ádám pedig az idény közben érkezett a Lőw Zsoltot is foglalkoztató Mainzba, a Real Madrid Castillából, a Jürgen Klopp által irányított Dortmund pedig Hajnal Tamás segítségével érte el az Európa-Liga indulást jelentő 5. helyet.
A Ligue 1-ben nem játszott ebben az idényben egy magyar se.

A 2010/11-es szezonban is csak egy hiányzott
Gera Zoltán utolsó szezonját játszotta a Fulhamben, az ezt követő évben újra a West Brom játékosa lett. Bogdán Ádám bemutatkozott a Premier League-ben a Bolton Wanderers kapusaként, de ekkoriban többnyire még Jussi Jaaskalainen cseréjeként számoltak vele.
Vadócz Krisztián mellé Pintér Ádám csatlakozott a La Ligában. Az Osasuna évközben kirúgta a korábbi Real Madrid-legendát és edzőt, José Antonio Camachót és helyére a későbbi El- és Kl-győztes José Luis Mendilibart ültette le, Vadócz mindkét edző bizalmát élvezve kezdőjátékos volt végig. A Zaragozában Pintér mellett olyan játékosok alkották a középpályát, mint Ander Herrera, Gabi és a BL- és vb-győztes Edmílson. A szezon végén Vadócz az Osasunával a 8. és Pintér a Real Zaragozával a 13. helyet érte el.
Olaszországban hirtelen megugrott a magyar légiósok száma, ez részben a Debrecen korábbi BL-csoportkörös szereplésének volt köszönhető. Így került a Rudolf Gergely először a Genoába, majd a Bariba – ott a bizalmat egy Juventus elleni góllal hálálta meg – és Laczkó Zsolt a Sampdoriába, ahol Koman Vladimir csapattársa lehetett. A Brescia pedig felkerült az első osztályba Vass Ádám segítségével és leigazolták mellé Feczesin Róbertet, aki szintén a Debrecenből került a Serie A-ba, a Brescia viszont kiesett.
Hajnal Tamás egyáltalán nem kapott lehetőséget a bajnokságot végül megnyerő Dortmundban, ezért a télen eligazolt Stuttgartba, ahol újra alapemberré vált. Mainzban összeállt a Szalai Ádám – André Schürrle – Lewis Holtby trió, amit csak „Bruchweg Boys”-nak neveztek Németországban és a rockbandát ábrázoló gólörömöt rendre előadó hármas egészen az ötödik helyig vitte a Mainzot a Bundesligában.

Ebben az évben sem volt játékosunk a francia első osztályban.
Az előző, 2023/24-es idényben is közel voltunk már a 5-ös eléréséhez, de Balogh Botond és a Parma még a Serie B-ben szerepelt, küzdve a feljutásért az első osztályba. A Girona játékosaként a La Ligában tavaly bemutatkozó Yaakobishvili Antal a mostani szezonban is lehetőséget kapott, viszont csak a kupában, a bajnokságban nem.