Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Szarvas Alexandra: Még úgy nézik itthon a focit, mintha egy férfi sportág lenne és nem nőnek való

Szarvas Alexandra: Még úgy nézik itthon a focit, mintha egy férfi sportág lenne és nem nőnek való

m4sport.hu | | Szerző: Vojtek Tamás
Biztos védekezésen alapuló bátor támadófoci – így jellemzi edzői felfogását Szarvas Alexandra, a magyar női labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya. A fiatal kora ellenére már közel nyolcéves edzői tapasztalattal rendelkező tréner az M4 Sportnak adott interjújában a nemzeti csapatról és a női labdarúgás megítéléséről beszélt; szóba került az is, hogy mi jelenti számára a legnagyobb kihívást a válogatottnál; de a férfi és női játékosok egyenlő fizetésének lehetőségéről is elmondta véleményét.

A korábbi 30-szoros válogatott támadó meglehetősen fiatalon, már 25 évesen elkezdte az edzősködést svájci fiú utánpótláscsapatokban, majd később a Young Boys U14-es és a Thun U16-os csapatának vezetőedzői pozíciója mellett svájci korosztályos női válogatottak asszisztenseként is dolgozott.

A női foci Svájcban sem volt anno olyan szinten, hogy egy kezdő edző a pályafutása szempontjából megfelelő struktúrában tudjon dolgozni, ezért döntöttem úgy, hogy fiúknál szeretnék mindenképp edzősködni. Ezzel párhuzamosan viszont nem szerettem volna elszakadni a lányoktól, mert tudtam, hogy egy idő után biztosan vissza fogok térni a női fociba”– tekintett vissza a kezdetekre Szarvas Alexandra, aki ezután az edzői szemléletéről beszélt.

Szarvas Alexandra (fotó: Horváth Péter Gyula)

Nekem nagyon fontos, hogy elsősorban emberekkel dolgozom, és nem számozott játékosokkal. Ezt helyezem az első helyre, és erre építem a taktikámat is. Teljesen mindegy, lányok vagy fiúk, a lényeg, hogy jól érezzék magukat abban a közegben, ahol vagyunk, mert így tudják a tudásuk legjavát nyújtani. Bár szeretek bátran focizni, a válogatottban nem tehetjük meg azt, hogy csak a saját játékunkat játsszuk anélkül, hogy figyelembe vennénk az ellenfelet. Főleg erősebb csapatokkal szemben játszunk, kell figyelnünk arra, hogy inkább támadóbb, vagy védekezőbb felfogásban játsszunk, de az én személyes taktikám egy biztos védekezésen alapuló, bátor támadófoci” – ismertette. A szövetségi kapitány jelenleg az UEFA Pro Licences képzését végzi, melyről pozitív benyomásai vannak és úgy érzi, sokat tud tanulni edzőtársaitól is.

Szarvas 18 évesen igazolt Németországba, a Bayern Münchenben, majd később a Sindelfingenben a női Bundesligában is szerepelt. Felidézte, gyerekként fiúk között kezdett focizni, ezért nagy előrelépésnek tartja, hogy most már kislányok is tudnak lánycsapatokban játszani, viszont úgy érzi, Magyarországon a női labdarúgás társadalomban való megítélése még nem tart ott, ahol szerinte kellene, de az előrelépéshez eredményesebben kell teljesítenie a csapatnak.

Mindegy, hogy kézilabdáról, vízilabdáról, vagy labdarúgásról van szó, mindenki azért csinálja, mert szereti, de azt gondolom, hogy a női foci itthon még nem elfogadott.”

„Még úgy nézik, mintha ez egy férfi sportág lenne, és nem való nőknek.

– mondta a női válogatott szövetségi kapitánya, aki a decemberi Eb-n bronzérmet szerzői női kézilabdázókat venné példának.

Szeretnénk, ha a jövőben több médiamegjelenésünk lenne: a tévében közvetített meccsekkel és interjúkkal megismertethetnénk a társadalommal, hogy ezek a lányok nagyon sokat dolgoznak azért, hogy eljussanak minél magasabb szintre. Úgy gondolom, hogy a kézilabdázókat vehetjük példának, mert semmivel sem dolgoznak kevesebbet a női focisták, mint ők, így reméljük, egyszer mi is eljutunk olyan szintre, mint a női kéziseink.

Szarvas Alexandra (fotó: Horváth Péter Gyula)

A korábban a Grasshopper Club Zürich női felnőttcsapatának asszisztenseként is tevékenykedő tréner 2023 nyarán tért vissza Magyarországra, először az U19-es válogatott szövetségi edzője volt, majd 2024 márciusában kinevezték a női A-válogatott élére. Az Eb-kvalifikációs sorozatot már a 32 éves tréner irányítása alatt teljesítette a csapat, két győzelemmel, egy döntetlennel és három vereséggel csoportja harmadik helyén végzett a nemzeti csapat, majd Skócia ellen 5–0-s összesítéssel esett ki az osztályozó elődöntőjében.

Hullámzó teljesítményünk volt, nem vagyok elégedett az eredményekkel, de ha az egész képet nézem: ötven napot voltunk együtt, ez idő alatt nem lehet megváltani a világot. Sok mindenben sikerült előre lépnünk: taktikában, mentalitásban, csapategységben. Úgy gondolom, hogy mostanra összeért a stáb és a csapat. Mindenki tudja, mit várunk el tőlük és mire számíthatnak, ha meghívást kapnak. Most a Nemzetek Ligája vár ránk, ismét egy nehéz csoportba kerültünk, már a B-ligában is nagyon erős csapatokkal kell megmérkőznünk. Mindenki fejlődik, ez egyrészről nagyon jó a női focinak, de másrészről így a kihívás is még nagyobb” – értékelte a sorozatot, míg az NL-szerepléssel kapcsolatban elmondta, a bennmaradás a minimális cél, minden, ami ennél több, az „extra”.

2024-et a Málta elleni felkészülési mérkőzésekkel zárta a női válogatott. A Szarvas Alexandra által kihirdetett bő keretből 14-en játszanak külföldi bajnokságban, ezért kiemelte, az összetartások alatt az a legnagyobb kihívás, hogy egy szintre hozza a légiósokat és az NB I-ben futballozó játékosokat.

Szarvas Alexandra (fotó: Horváth Péter Gyula)

Nem titok, hogy a magyar női NB I nem nemzetközi színvonalú bajnokság, viszont a válogatott már az a szint. Így nekünk mindig az a cél, hogy abban a tíz napban, amit együtt tölt a csapat, akkor ezt a két világot – az otthon és a külföldön futballozó játékosokat – összeegyeztessük. Ez egy nagy kihívás a lányoknak is, mert akik nincsenek hozzászokva a nemzetközi fociban diktált iramhoz, azoknak nehéz felvenni egyik napról a másikra a tempót, de aki ezt tudja, annak helye van a válogatottban. Másrészről, akik külföldön játszanak, ott a kezdőcsapatba bekerülni is nagyon nehéz, mert világklasszisokkal találkoznak és játszanak nap mint nap. Így esetleg kevesebb játékperchez jutnak, viszont ezzel nekem semmi problémám nincs, sőt, büszke vagyok azokra, akik bele mernek vágni egy ilyen kalandba, mert ez egy nagy kihívás és rengeteg belefektetett munkát igényel” – osztotta meg.

A német harmadosztályú Ingolstadt a 2023/24-es idény utolsó fordulóiban először megbízott edzőnek, majd a 2024/25-ös szezon rajtjára már vezetőedzőnek nevezte ki Sabrina Wittmannt, így a 33 éves tréner lett az első nő, aki férficsapatot irányít a német profi bajnokságok egyikében. Szarvas szerint nagyon távoli, hogy Magyarországon is női vezetőedző üljön egy NB I-es, vagy NB II-es klub kispadján.

Minél nyugatabbra megyünk, annál jobban látni, mennyire nyitott egy társadalom. Le a kalappal, hogy ő ebben a férfi közegben ennyire megállja a helyét, és rá is úgy tekintenek, mint bárki másra. Ez a szépsége: mindegy, hogy nő vagy férfi, a munkáját értékelik. Nagyon értékes emberről van szó, aki a szakmájában komoly tudást képvisel. Magyarországon ez abszolút nem így van: amíg Németországban vagy Svájcban vannak magas pozíciókban nők, addig ez itt kevésbé jellemző, a fociban pedig pláne nem. Nem ismerek női edzőt, aki férfi fociban dolgozik itthon. Ez elég ritka más országokban is, de Magyarország szerintem még nagyon távol áll ettől” – vélekedett a szövetségi kapitány, aki arról is beszélt, hogy nem zárkózik el attól, hogy egy nap férfi klubot irányítson, de a jövőjét egyértelműen a női labdarúgásban képzeli el.

Szarvas Alexandra (fotó: Horváth Péter Gyula)

Játékosokat és szurkolókat egyaránt megosztja az a felvetés, miszerint a női labdarúgóknak a férfi játékosokéval azonos fizetésnek járna, de Szarvas egyértelmű állásponton van:

Nem járna. A férfi fociban abszurd fizetések vannak, inkább az a sok, de a női fociban viszont még kevés, a játékosok mindössze egy százaléka tud élete végéig megélni a karrierje során keresett összegből – ezt ha összehasonlítjuk a férfiakkal, akkor nincs is miről beszélnünk. A játékoskarrierjük csak egy életszakasz, az még elég távoli, hogy annyit keressenek, hogy utána ne kelljen dolgozniuk. Erre csak a világ legjobb bajnokságaiban van lehetőségük” – fogalmazott.

Szarvas elárulta, hétfőn hirdeti ki az első két Nemzetek Ligája-mérkőzésre készülő keretét, míg a csapat február 17-én, Telkiben kezdi meg a felkészülést. Két nappal később utazik ki a válogatott Szerbiába, ahol pénteken, semleges helyszínen játszik Fehéroroszország ellen a sorozat nyitányán.

A Simple Női Liga és a női labdarúgó-válogatott mérkőzéseit az M4 Sport közvetíti élőben. 

További tartalmak