Az MLSZ elnöke Székely Dáviddal, az M4 Sport csatornaigazgatójával való beszélgetés során az alábbi témákat érintette:
-
elnöksége alatt miben fejlődött a magyar labdarúgás,
-
lesz-e ünnepség az ezredik válogatott mérkőzés miatt,
-
indul-e ismét az MLSZ elnöki posztjáért,
-
mivel elégedett, és mivel nem a magyar futball kapcsán,
-
milyen változás várható az NB I, és a Magyar Kupa lebonyolításában,
-
melyik a kedvenc mérkőzése a magyar válogatott eddigi 999 találkozója közül.
A Törökország elleni Nemzetek Ligája-osztályozó első felvonása lesz a magyar labdarúgó-válogatott 1000. mérkőzése. Csányi Sándor – akinek a nemzeti csapat 850. összecsapása volt az első az MLSZ elnökeként 2010 augusztusában – kiemelte, ez egy nagyon fontos mérföldkő minden válogatott életében, majd hozzátette: 2004-szer vette be aktuális ellenfele kapuját a magyar csapat, 471-szer nyertesen hagyta el a pályát, míg 218-szor döntetlenre végzett.
Az MLSZ elnöke kifejtette, vezetése alatt miben fejlődött a magyar labdarúgás.
„A kormány invesztíciója nélkül, amit az elmúlt tizenöt évben megcsináltunk, nem tartanánk itt. Megújult a magyar futball teljes infrastruktúrája, mert nemcsak az NB I-es, NB II-es stadionok lettek megújítva, hanem országszerte sok kis- és nagyméretű pálya épült meg. Ez tette lehetővé, hogy míg korábban ötvenezer igazolt játékos volt, mostanra háromszázezerre emelkedjen ez a szám, és olyan érdeklődés legyen a Bozsik-tornák iránt, mint amilyen van” – jelentette ki, majd az NB I-ről, és a válogatottról is szót ejtett.
„A nagy nemzetközi bajnokságokhoz képest még el vagyunk maradva, de nem lehet elvitatni, hogy emelkedett az NB I színvonala. A válogatott pedig jó úton jár ahhoz, hogy hosszútávon is sikeres legyen.”
Csányi szerint a soron következő NL-osztályozónak nem csak presztízsértéke van, hanem az Eb-sorsolás szempontjából is kulcsfontosságú, mivel az A-ligás csapatok elkerülik egymást, így pedig papíron könnyebb csoportba kerülhet a válogatott.
Az MLSZ elnöke elárulta, lesz-e ünnepség az ezredik válogatott meccs miatt.
„Gondolkodtunk rajta, de egyrészt az ezrediket nem itthon játsszuk, másrészt jövőre lesz 125 éves a Magyar Labdarúgó-szövetség, így majd azzal összekapcsolva ünnepeljük meg a válogatottat, és a szövetség megalakulását is.”
Áprilisban jár le Csányi mandátuma az MLSZ elnökeként. Kijelentette, ha a következő öt éves ciklusra ismét megválasztják, elvállalja a pozíciót.
A magyar labdarúgással kapcsolatos további teendőkkel kapcsolatban elárulta, több a munka az NB I-ben, mint a válogatottal. Mivel megépült az infrastruktúra, jelentős beruházásokra már nincs szükség, de fenn kell tartani az elkészült pályákat, valamint tovább kell növelni a tömegbázist, „mert még van benne tartalék”. Elmondta, mivel rengeteg gyermek utazik a Bozsik-tornákra, biztosítani kell, hogy mindenki pályára lépjen. Kifejtette, a futsal és a női NB I is fejlődik, illetve abban bízik, hogy a női válogatott is előre tud lépni, mert „a női futball nagyon népszerű az egész világon”.
„A felnőtt férfi labdarúgással csak részben lehetünk elégedettek, mert még mindig kevés a magyar fiatal a pályán. A pályára lépő játékosok hatvan százaléka ugyan magyar, de ez azoknak a kluboknak köszönhető, ahol szinte csak magyarok játszanak. Itt mindenképpen tervezünk változást. Az NB II-ben továbbra is kettő U20-as játékosnak kell játszania, de az NB I-ben szeretnénk, ha nem csak egy félidőt játszana az U21-es játékos, hanem kilencven percet” – mondta, majd kifejtette: a magyar játékosok szerepeltetését „pénzügyi ösztönzéssel” érnék el, akárcsak a fiatalok játéklehetőségének biztosítását.
„Úgy gondolom, hogy ma is ülnek a kispadon – vagy oda sem jutnak – olyan fiatalok, akik elérik a pályán lévő külföldi játékosok szintjét”
– vélekedett.
Hozzátette: egy olyan szabályozás kialakításán gondolkodik az MLSZ, amely azt szolgálná, hogy „jó színvonalú külföldiek érkezzenek a magyar klubokba”, de ilyenre csak az EU-n kívüli országok vonatkozásában van lehetőség.
Az MLSZ elnöke kiemelte: arra kell törekedni, hogy minél több magyar játékos futballozzon nagy nemzetközi bajnokságokban, mert ez a válogatott előnyére válna, bár az NB I-ben is játszanak kiváló képességű játékosok, akik helyt állnak a nemzeti csapatban is – ebben Nagy Zsoltot hozta fel példaként.
Egy korábbi interjúban Dr. Barczi Róbert, az MLSZ sportigazgatója elmondta, jelenleg nem tervezik emelni az NB I létszámát. Csányi is megerősítette, hogy marad a 12 csapatos NB I és a 16 klubnak helyt adó NB II, de a lebonyolításban még lehet változás.
„Azon még gondolkodunk, hogy az NB I tizenegyedik helyezettje és az NB II második helyezettje osztályozót játsszon. Sokan panaszkodnak, hogy túl sok a két kieső az NB I létszámához képest, és ezért a csapatok nagyon óvatosak. Ezt a nyomást próbáljuk csökkenteni, meglátjuk, hogy ez lesz-e a végleges döntés” – árulta el.
Az MLSZ elnöke elmondta, a Magyar Kupa lehetséges átalakításával kapcsolatban is több javaslatot vizsgálnak, de az már biztos, hogy a jövőben egy hétvégi napon fogják megrendezni az MK döntőjét.
Arra is kitért, mivel próbálják megelőzni, hogy rendbontások miatt zárt kapus mérkőzéseket játsszon a válogatott.
„Vannak tabuk az UEFA-nál és a FIFA-nál, ilyen a rasszizmus és a pirotechnika. Ha megfigyeljük azokat, akik a rendbontásokat okozzák, töredéke az összes szurkolónak, maximum néhány emberről van szó. Azért lépünk fel ellenük, hogy védjük annak a több tízezer szurkolónak az érdekét, akik a helyszínen szeretnék élvezni a meccset” – mondta, példának pedig a 2013-as Magyarország-Románia vb-selejtezőt hozta fel, melyet nagy várakozás előzött meg, de a FIFA szabályainak megszegése miatt helyszíni nézők nélkül kellett megrendezni.
Csányi végezetül azt is elárulta, a magyar válogatott eddigi 999 találkozója közül számára a legkedvesebb az 1966-os Magyarország-Brazília mérkőzés, míg az elnökségéből az Ausztria elleni, 2016-os Eb-csoportmeccset emelte ki – az utóbbival kapcsolatban pedig megosztott egy személyes történetet.
„Akkor már tizenegy meccs óta nem kaptak ki az osztrákok, ezért nagyon féltem, hogy mi lesz. Odajött hozzám az osztrákok elnöke (Leo Windtner – a szerk), és azt mondta: »Sándor, ígérd meg, bármi történik ma este, barátok maradunk«. Gondoltam, valami hatalmas verésre számít, majd azt válaszoltam: »Persze, Leo, barátok maradunk«. Teljesen leforrázva ültem, de nyertünk, a végén pedig odamentem boldogan hozzá: »Leo, ígérd meg, hogy barátok maradunk«” – elevenítette fel nevetve.
A Törökország–Magyarország Nemzetek Ligája-osztályozó március 20-án, csütörtökön 18 órakor kezdődik és az M4 Sport élőben közvetíti.
Az A divízióban maradásért rendezett párharc visszavágóját három nappal később rendezik a Puskás Arénában, szintén 18 órás kezdettel, élőben az M4 Sporton.