Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Puskásék helyettesei, Mészöly méltatlan búcsúja – százasával ezerig

Puskásék helyettesei, Mészöly méltatlan búcsúja – százasával ezerig

m4sport.hu | | Szerző: Szepes Viktor
Csütörtök este Isztambulban játssza története 1000. hivatalos mérkőzését a magyar labdarúgó-válogatott. Az elmúlt 999-ből szubjektíven számtalan emlékezetes mérkőzést ki lehet emelni, most viszont maradunk az objektív matematikánál és a kerek százasokat idézzük vissza – amelyek bár nem mindig a csapat legemlékezetesebb összecsapásai voltak, tökéletes történelmi keretet adnak az elmúlt bő 120 évnek.

1️⃣0️⃣0️⃣.: 1924.06.04., felkészülési mérkőzés, Franciaország–Magyarország 0–1

A trianoni békeszerződés negyedik évfordulóján győzött a magyar válogatott Franciaországban, Eisenhoffer József góljával, de a meccs és az egész időszak nem éppen a dicsőségről szólt. A meccs maga azért jött létre, mert a két csapat idejekorán elköszönt az olimpiától, ezért Le Havre-ban, 6.000 néző előtt fociztak egyet.

A győzelem csak ideig-óráig volt gyógyír az olimpiai bukásra, a korabeli sajtó az MLSZ-t és a játékosokat is alaposan kifilézte a rossz szereplés miatt, elherdált koronákról, a magyar labdarúgás Mohácsáról is írtak.

2️⃣0️⃣0️⃣.: 1937.04.11., Európa-kupa, Svájc–Magyarország 1–5

Na, ez már abszolút tétmeccs volt, az Európa-kupa aktuális fordulójában Svájcba utazott a csapat, a meccs jelentőségét mutatja, hogy az a John Langenus vezette, aki az 1930-as vb-döntőt is. Maga az EK egyébként kicsit hasonlít a mostani Nemzetek Ligájára, az első olyan sorozat, amelyet Közép-Európai csapatok részére írtak ki, először 1927-ben, a részt vevők pedig fixen Csehszlovákia, Ausztria, Olaszország, Svájc és Magyarország voltak.

Kár, hogy az 1936-38-as kiírást nem lehetett befejezni az Anschluss révén, egyrészt mert a lefújáskor a magyar válogatott vezette a csoportját, de ennél azért jóval fontosabb, az egyre dagadó náci birodalom egy független államot kebelezett be. 

Ettől függetlenül ez a svájci kirándulás szép emlék, Dietz Károly csapata a három gólt hintő Zsengellér Gyula vezérletével lelépte vendéglátóját, a triplázó legenda mellett Sárosi György és Dudás János talált be, bár a fölényes győzelemhez az sem ártott, hogy az ellenfél a 26. perctől emberhátrányban játszott egy sérülés miatt. A csapat magja pedig még sokáig együtt maradt, szűk másfél évvel később hét helyen megegyezett a vb-döntőben felálló magyar csapat kezdője.

3️⃣0️⃣0️⃣.: 1953.10.04., felkészülési mérkőzés, Bulgária–Magyarország 1–1

Akár az évszázad mérkőzése is lehetett volna a jubileum, de az végül a 303. helyen következett a programban, előtte hárommal egy Bulgária elleni barátságos meccs szerepel. Ha az ember az összeállításokat böngészi, igencsak feltűnő Puskás, Kocsis, Bozsik és a többiek, konkrétan a teljes aranycsapat hiánya. Az ok eléggé furcsa: ezen a napon, bő egy órával korábban az A válogatott Csehszlovákiában játszott szintén felkészülési mérkőzést – és nyert 5–1-re –, Szófiába pedig a keret másik fele utazott, ennek ellenére ez is hivatalos válogatott meccsnek minősül. Ráadásul ez az október 4-e elég forgalmas nap volt, hiszen eközben mind Csehszlovákia, mind Bulgária együttesével összecsapott a magyar B (tehát lényegében C és D) válogatott is, vagyis Sebes Gusztávéknak alaposan oda kellett figyelnie a humánerőforrás-menedzsmentre.

Na, de vissza a 300.-hoz: az első félidő végén Szilágyi Gyula szerzett vezetést, amelyet a hajrában Ivan Kolev egyenlített ki, így született meg az 1–1. A magyar válogatott egyébként ekkor egy maratoni sorozat közepén volt: 1952. május 27-től, az 1954-es vb döntőjéig 25 meccset játszott veretlenül, a legrosszabbkor szakadt meg a széria.

4️⃣0️⃣0️⃣.: 1963.05.19., felkészülési mérkőzés, Magyarország–Dánia 6–0

Ha nem is ezt a garnitúrát neveztük aranycsapatnak, azért nem volt gyenge, Baróti Lajos kezei alatt játszott – a teljesség igénye nélkül – ekkoriban Mészöly Kálmán, Göröcs János, Bene Ferenc, Rákosi Gyula vagy Albert Flórián is. Egy évvel a válogatott történetének egyik legsikeresebb éve előtt (Eb-bronzérem és olimpiai bajnoki cím) Dániát fogadta a nemzeti csapat a Népstadionban, s verte igen fölényesen 6–0-ra. A gólokat szépen testvériesen elosztogatták a játékosok, Göröcs kezdte a negyedik percben, majd jött Fenyvesi Máté, Monostori Tivadar, Albert, Rákosi és végül Solymosi Ernő.

Egy évvel később az Eb bronzmeccsén már nem ment minden ilyen simán a dánok ellen, azt a meccset hosszabbítás után húzták be a magyarok 3–1-re. Mindkét foglalkozás elérte célját.

5️⃣0️⃣0️⃣.: 1975.10.15., felkészülési mérkőzés, Csehszlovákia– Magyarország 1–1

„Nemcsak akartak: tudtak is küzdeni labdarúgóink!” – számolt be a Népsport a magyar labdarúgó-válogatott 500. meccséről, amelyen Pozsonyban ikszeltünk a csehszlovákokkal. Az első félidő a hazaiaké volt, Rothermel Ádámnak büntetőt is kellett védenie, megtette. A szünetben Baróti Lajos becserélte Várady Bélát, aki hét perccel később vezetést szerzett a magyaroknak, de az ellenfél ugyanígy hét perccel később egyenlített. Az idegenbeli döntetlen nem is rossz eredmény, annak tekintetében, hogy az ellenfél bő háromnegyed évvel később Európa-bajnok lett!

A meccsek üteméről pedig sokat elárul, hogy az első ötszáz meccsét 74, a második felét pedig alig ötven év alatt játszotta le a válogatott.

6️⃣0️⃣0️⃣.: 1986.01.30., felkészülési mérkőzés, Ázsia válogatott– Magyarország 0–3

A mexikói világbajnokság előtt fél évvel utazott ki a csapat Katarba, amolyan felkészülési célból, a dohai fellépésen pedig a térségre amúgy egyáltalán nem jellemző módon szakadt az eső. A 600. meccs pont Ázsia hirtelen összeállt válogatottja ellen jött össze Mezey György csapatának, a papírformának megfelelő eredmény született. Kiprich József már a harmadik percben vezetést szerzett, az előnyre Esterházy Márton duplája erősített rá, de kiemelhető a három gólpasszig jutó Bognár György játéka is. S bár a szövetségi kapitány a meccsen ötöt is cserélt – akkoriban ez még kirívónak számított –, hogy minél több játékos megmutathassa magát, végül Irapuatóban, a keserű emlékű vb-nyitányon tíz helyen is megegyezett a kezdőcsapat a katarival.

7️⃣0️⃣0️⃣.: 1995.11.11., Eb-selejtező, Magyarország–Izland 1–0

Mészöly Kálmán utolsó válogatott meccse volt szövetségi kapitányként, stílszerűen a Fáy utcában, mindössze háromezer néző előtt. Mivel ekkor már az Eb-részvétel nem volt téma, sőt igazából a tét az volt, hogy legalább Izlandot maga mögött tartsa a csapat a csoportjában. Ez végül összejött, Mészöly egy rendkívül rutintalan tizenegyet vezényelt a pályára – plusz két újoncot csereként –, de a kötelezőt hozta: az 55. percben az amúgy remekül játszó Bükszegi Zoltán beadását Illés Béla váltotta gólra, beállítva az 1–0-s végeredményt. Játszottunk ennél emlékezetesebb meccset is Izlanddal, de mégiscsak jubileum, ráadásul egy legendás szövetségi kapitány búcsúja. Szomorú, hogy az akkori Nemzeti Sport igencsak gúnyosra vette a figurát a magyar csapattal szemben, s a másnapi lap „Megvertük Izlandot!!!” címmel és egy igen szarkasztikus tudósítással jelent meg. Ez harminc évvel később már elképzelhetetlen lenne…

Ja, és bármennyire hihetetlen, de a harminc évvel ezelőtti meccset szintén Hajdú B. István közvetítette, hamarosan az ezrediket is ő fogja. A kommentátorok nincsenek ekkora fizikai terhelésnek kitéve, de mégiscsak bravúros teljesítmény.

8️⃣0️⃣0️⃣.: 2005.09.03., vb-selejtező, Magyarország–Málta 4–0

Alig két héttel a Lionel Messi ominózus piros lapját hozó, argentinok elleni felkészülési meccs után jött a 2006-os vb-selejtező őszi szakasza, ennek volt az első felvonása a Málta elleni hazai találkozó – mint később kiderült, Lothar Matthaus utolsó győzelme tétmeccsen. A Szusza Ferenc Stadionban nem hagyott sok kérdést a magyar csapat, az első és az utolsó gólt Torghelle Sándor és Rajczi Péter szöglet után szerezte, a kettő között pedig egy máltai öngól volt, valamint Takács Ákos bombája 35-ről, ami talán az évtized egyik legszebb találata volt (Gera San Marino elleni ollózása lehet a vetélytársa).

Érdekesség, hogy a máltai kaput az a Justin Haber védte, aki azóta is aktív, de szerepelt netflixes sorozatban, nyitott halfarmot, kalandos életével kapcsolatban egyébként interjút is adott nekünk. Erről a meccsről a négy kapott gól mellé egy sárga lapot jegyezhet fel, az első után túl hevesen reklamált lest. Ha pedig visszatérünk a válogatott történelmi kontextusába: a csapat ezt követően sem tudott bravúrt bemutatni, negyedikként végzett a csoportban, messze volt a vb-től.

Kenesei Krisztián lõ kapura Roderick Briffa mellett a Magyarország – Málta világbajnoki selejtezõ labdarúgó-mérkõzésen a Szusza Ferenc Stadionban. Jobbra Gera Zoltán.
MTI Fotó: Földi Imre

9️⃣0️⃣0️⃣.: 2015.10.11., Eb-selejtező, Görögország–Magyarország 4–3

A végére összeállításunk leggólgazdagabb meccse kerül tíz évvel ezelőttről, amely annak ellenére, hogy egy selejtezősorozat utolsó meccse volt, gyakorlatilag már tét nélkül zajlott, a pótselejtezős hely biztos volt a válogatottnak előtte is. Ennek ellenére kár a végéért, mert Bernd Storck csapata Lovrencsics Gergő góljának és Németh Krisztián duplájának köszönhetően 3–2-re vezetett az utolsó negyedórára fordulva, mégis a hazaiak örülhettek a végén, igaz, ezzel a sikerrel ők sem mentek sokra az Eb-kijutást tekintve. A mieink viszont annál inkább: egy hónappal később jött a norvégok elleni sikeres pótselejtező, majd harminc évet követően egy újabb világverseny.

A pireuszi meccshez képest egyébként száz válogatott meccsel később is pályán lehet Fiola Attila, aki előbbit végigjátszotta, de az akkori szereplők közül aktív még Dzsudzsák Balázs, Kalmár Zsolt, Nagy Ádám és Böde Dániel is.

Elek, Király, Böde, Kádár, Fiola, Juhász | Lovrencsics, Gera, Németh, Dzsudzsák, Leandro (MTI Fotó: Illyés Tibor)

1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣.: 2025.03.20., Nemzetek Ligája-rájátszás, Törökország–Magyarország ?–?

Részletek hamarosan…

A Törökország–Magyarország Nemzetek Ligája-rájátszás első mérkőzését csütörtökön 18 órától az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti.

Borítókép: Major Máté

További tartalmak