Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Búcsú az elittől: mit jelent és mivel jár, hogy a válogatott leesett a B divízióba?

Búcsú az elittől: mit jelent és mivel jár, hogy a válogatott leesett a B divízióba?

m4sport.hu | | Szerző: Kerényi Ervin
A magyar labdarúgó-válogatott vasárnap hazai pályán szenvedett 3–0-s vereséget és így összesítésben 6–1-re elvesztette a Törökország elleni Nemzetek Ligája-osztályozóját, ami azt jelenti, hogy búcsúzni kényszerül a sorozat legmagasabb osztályától és a 2026/27-es kiírást ismét a B divízióban kezdi meg. De mit jelent ez az együttes jövőjére nézve?

Kis magyar NL-történelem

Az UEFA 2018-ban keltette életre a felkészülési mérkőzéseket tétmérkőzésekre váltani hivatott Nemzetek Ligája sorozatot, melynek első kiírását a harmadik szinten, a C divízióban kezdte meg a magyar válogatott. A finnek elleni első, 1–0-ra elvesztett találkozó volt egyébként Marco Rossi első mérkőzése a magyar válogatott kispadján.

(MTI/EPA/Mauri Ratilainen)

A nemzeti csapat Rossi irányításával látványos fejlődésnek indult, aminek íve remekül végigkövethető a Nemzetek Ligáján keresztül.

Az első és második évad is feljutással zárult (B divíziós csoportban ráadásul Oroszországot, Szerbiát és Törökországot megelőzve), így 2022 őszén már a legmagasabb divízióban, világ és Európa-bajnokok között találták magukat Szoboszlaiék.

Ez a kiírás hozta el a jelenkori válogatott talán legemlékezetesebb öt hónapját, szinte csak kapkodtuk a fejünket, úgy jöttek egymás után a felejthetetlen győzelmek: oda-vissza vertük az angolokat, (Budapesten 1–0-ra, Wolverhamptonban 4–0-ra), Szalai Ádám sarkazós góljával Németországot is bevettük, Olaszország ellen viszont nem ment, az ellenük elszenvedett két vereség azt jelentette, hogy ugyan csak egy ponton múlt, de csoportgyőztesként nem jutottunk a Nemzetek Ligája négyes döntőjébe.

MTI/Koszticsák Szilárd

Felejthetetlen utazás volt, a bravúros szereplés pedig két dolgot jelentett: a magyar válogatott az első kalapból várhatta a 2024-es Európa-bajnokság selejtezőjének sorsolását, illetve maradt a Nemzetek Ligája elitjében.

Az Eb-selejtező sorsolása után, – amikor megkaptuk Szerbiát, Montenegrót, Litvániát és Bulgáriát – éreztük csak át igazán, milyen sokat is jelenthet a Nemzetek Ligája legjobbjai között – eredményesen – szerepelni.

Jelentős változás volt a Nemzetek Ligája jelenlegi is zajló, 2024/25-ös kiírásában, hogy ezúttal egy remek periódust megélő holland és német válogatottat kapott ellenfélül Marco Rossi együttese, így Bosznia-Hercegovina megelőzése (értsd: a csoport harmadik helye) csak arra volt elég, hogy az újonnan bevezetett osztályozós rendszerben küzdjünk meg A divíziós tagságunkért.

Ekkor jöttek szembe az egyébként kedves emlékű törökök, akik ezúttal megoldhatatlan feladatot jelentettek, így az osztályozós párharc végén, két vereséggel leestünk oda, ahol 2020 novemberében jártunk legutóbb:

a Nemzetek Ligája B divíziójába.

De mit is jelent ez a jövőre nézve?

MTI/Illyés Tibor

Mint mindig, ennek az éremnek is két oldala van, találunk negatív és pozitív fejleményeket is, ezeket szedtük össze öt pontban:

• negatív: viszlát, első kalap!

A 2028-as Eb-selejtező selejtezőjében biztosan nem leszünk első kalaposak, ami jelentősen megnehezíti az egyenes ági Eb-kijutást.

Bár a kvalifikációs folyamatot, annak esetleges változásait hivatalosan még nem jelentette be az UEFA, vélhetően az Eb-selejtező 12 csoportgyőztese és egyes csoportmásodikjai jutnak ki egyenes ágon, míg egyes csoportmásodikok kiegészülve a Nemzetek Ligájából érkező válogatottakkal.

• pozitív: nagyobb esély a pótselejtezős védőhálóra

Mivel a Nemzetek Ligája B divíziójában jóval nagyobb arányban találunk a magyar csapattal azonos szinten lévő válogatottakat, megnő az esély egy esetleges csoportgyőzelemre (ellentétben az A-val), ami az Eb-selejtező előtt egy pótselejtezős védőhálót jelenthetne – amennyiben az UEFA nem változtat az eddig alkalmazott pótkvalifikációs lebonyolításon.

• pozitív: több meccs azonos szintű ellenfelekkel

Sokszor, sok helyen leírtuk és elmondtuk, hogy a magyar válogatott Marco Rossi vezetésével eredményesen képes alkalmazni a magasabban jegyzett ellenfelekkel ellen célravezető reakciós futballt, viszont azokban a szituációkban, amikor saját akaratát kell az ellenfélre erőltetni, még inkább tapasztalatszerzésre szorul. Utóbbit a B-divíziós riválisokkal szemben jobban lehet gyakorolni és ezáltal fejlődni.

• negatív: közönségcsalogató ellenfelek hiánya

A 2026/27-es Nemzetek Ligájában biztosan nem láthatunk vendégül a Puskás Arénában olyan világszinten kiemelkedő válogatottakat, mint Spanyolország, Németország, Anglia, Franciaország és még sorolhatnánk. Pedig az utóbbi években már kezdtünk hozzászokni a kényeztetéshez…

• pozitív: (köz)hangulat

Ha összehasonlítjuk a 2024-es Eb selejtezőjét és a 2024/25-ös Nemzetek Ligáját, azért látható és érezhető, hogy a válogatott játékosok és a szurkolók hangulatának sem mindegy, a győzelmeket vagy a vereségeket gyűjti a csapat. Amennyiben sikerül elkapni a fonalat és újra produkálni egy kiugró B divíziós szereplést, az nagy lökést adhat a 2028-as Európa-bajnokság selejtezője előtt.


A magyar labdarúgó-válogatott júniusban Svédország és Azerbajdzsán ellen játszik felkészülési mérkőzést, majd szeptemberben megkezdi a 2026-os világbajnokság selejtezőjét. Írország és Örményország már biztos ellenfél, vasárnap este az is kiderül, hogy az első kalapból Dániát vagy Portugáliát kapjuk majd az F csoportban. Az európai vb-selejtezőből a 12 csoportgyőztes egyenes ágon kijut a jövő évi tornára, míg a 12 csoportmásodik kiegészülve négy Nemzetek Ligájából érkező válogatottal pótselejtezőn keresztül vívhatja ki a vb-részvételt.

Az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban megrendezésre kerülő világbajnokság után, 2026 szeptemberében rajtol a Nemzetek Ligája következő, 2026/27-es kiírása, Magyarországgal immár a B divízióban. 

Borítókép: Budapest, 2025. március 23. Szoboszlai Dominik a labdarúgó Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozójában játszott Magyarország - Törökország visszavágó mérkőzésen a budapesti Puskás Arénában 2025. március 23-án. MTI/Purger Tamás

További tartalmak