Robbie Keane érkezésének legnagyobb nyertese a Fradi saját nevelésű 8-asa, Tóth Alex, aki az ír vezetőedző érkezésével előbb bekerült a kezdő tizenegybe, majd kirobbanthatatlanná vált. Nem véletlenül, hiszen a középpálya bármely szegletében bevethető játékos felállási formától és szerepkörtől függetlenül nívós teljesítményt nyújt.
Kapcsolódó tartalom
Játszott már 6-os pozícióban a védelem előtt, szerepelt 8-asként a pálya jobb és bal oldali félterületében, de 10-esként is felbukkant már a két támadó között. Mérkőzéseken belül is van, hogy Keane ide-oda pakolja, bár a labdás fázisokban meglehetősen kötetlenül mozoghat, pozícionálhatja magát a labda köré, ezzel nagy mértékben tudja segíteni a labdakihozatalokat és a támadásépítéseket.
Ha valaki korábban nem látta játszani, elég csak a legutóbbi Újpest elleni derbit végig pörgetni, amely során Tóth egy mérkőzésen belül bemutatott nagyjából mindent, amit eddig tudtunk róla.
Adott gólpasszt, kulcspasszt, segítette az építkezést a jobboldali és baloldali félterületben is, bemutatott néhány progresszív labdacipelést, Naby Keita lecserélését követően pedig visszább lépett 6-osba és igyekezte kontrollálni a találkozót.
Tóth Alex legszebb megmozdulásai az Újpest elleni bajnoki derbin:
De nézzük általánosságban picit részletesebben, hogy melyek Tóth legkiemelkedőbb tulajdonságai és a többi középpályáshoz képest milyen polcra helyezhető az NB I-ben.

Támadójátékát tekintve Tóth Alex legnagyobb erőssége a labda előre juttatása és a helyzetek kialakítása. Tóth a várható gólpasszok listáján úgy szerepel a középpályások között a 8. helyen, hogy ősszel pályára sem lépett.
Ha a 90 perces mutatóját nézzük, akkor pedig a 2. meccsenként 0,25-ös xA értékkel. Csak Mohamed Abu Fani rendelkezik magasabb értékkel, aki Tóth felbukkanása előtt minden kétséget kizáróan az NB I legjobb középpályása volt.
Kapcsolódó tartalom
A legalább 500 percet pályán töltő középpályások közül Tóthé a 8. legtöbb beadási kísérlet is meccsenkénti átlagban, amelyhez 50%-os hatékonyság társul.
A hasonló beadási mennyiséggel bíró játékosok közül senki sem rendelkezik ilyen magas értékkel, ami még különlegesebbé teszi a teljesítményét, hiszen úgy képes aránylag sok helyzetet kialakítani, hogy lényegesen kisebb mértékben szórja el a labdát.

Annak ellenére, hogy övé a 10. legtöbb érintés (szintén a középpályásokat figyelembe véve, 90 percre bontva), a 16-oson belül meglehetősen kevés lövéssel próbálkozik, de ez tulajdonképpen nem is feladata. Sokkal inkább az ő felelősségi körébe tartozik, hogy a labda eljusson a támadóharmadba.
Ezt elsődlegesen labdacipeléssel éri el, meccsenként 2,38 progresszív labdavezetést mutat be, amely a 2. legjobb a fentebb említett kategóriába eső labdarúgók között.

Tóth Alex, a Ferencváros játékosa (k) a labdarúgó MOL Magyar Kupa negyeddöntõjében játszott Ferencvárosi TC – Újpest FC mérkõzésen a Groupama Arénában 2025. április 2-án.
MTI/Hegedüs Róbert
Természetesen nemcsak egyéni akciókkal, hanem precíz átadásokkal is képes progresszálni. Meccsenként 8,01 passzkísérlete van a támadóharmadba és 4,66 a tizenhatoson belülre. Ezutóbbiban ismét csak Abu Fani és a már távozott Kady Borges előzi meg.

Tóth nemcsak a támadások során az egyik leghasznosabb játékosa a Fradinak, hanem védekezésben is.
Rengeteg szerelést mutat be, sok labdát szerez, nem vív sok párharcot, de azokat nagyon magas hatékonysággal nyeri meg (71%). Védekezésben – csakúgy mint támadásban – nagyon magas intenzitással játszik, felvállalja a párharcokat, emiatt a letámadásban is hasznos láncszem.

A még csak 19 éves középpályás IX. kerületben tartása nem lesz egyszerű, hiszen az ilyen korszerű és magas potenciállal bíró játékosok jelenleg kifejezetten kelendők.
Nem véletlenül kapott meghívót Marco Rossitól és mutatkozhatott be a magyar válogatottban is. Minden kétséget kizáróan nagy jövő áll előtte!