„Az egész családom futballozott, Csallóközben nem is nagyon volt lehetőségünk másra. Édesapám is focizott alacsonyabb osztályban, az egész család focin nőtt fel” – mesélt a kezdetekről Borbély Balázs az m4sport.hu-nak Borbély Balázs, aki sajnálja, hogy később a továbbtanulást teljesen elengedte, manapság viszont már folyamatosan képzi magát a labdarúgáson belül. Egyéb tanulmányokat folytatni nincs ideje, hiszen győri munkája mellett két gyermekével tölti az időt, nyolcéves kisfiával állandóan focizik, de már a kétéves lánya is ismerkedik a labdával, az ETO hazai mérkőzésein pedig hangosan szurkol.
„Amikor kiöregedtem az utánpótlásból, a DAC nem volt jó állapotban. Jött egy ajánlat a Petrzalkától, alá is írtam az első szerződésemet, a harmadik évtől pedig egy tudatos építkezés következtében nagyon sikeres időszak következett – mesélt a pozsonyi csapatnál töltött időszakról Borbély, aki végül BL-főtáblára is jutott az Artmediával, sőt két gólt is szerzett a Rangers és a Porto ellen a 2005/2006-os kiírásban. – Éreztük az emberek szeretetét, egész Szlovákia támogatását. Ráadásul nemcsak résztvevők voltunk, eredményeket is hoztunk, csodával határos dolgokat vittünk végig.”
25 évesen nehezen tudta kezelni ezeket a sikereket, de ha nem követte volna el a hibáit – amelyeket csak hosszú évekkel később ismert fel –, állítása szerint húsz évvel később nem lenne ennyire tapasztalt, bölcs. A sikeres európai kupaszereplés után Bundesliga-csapat, a Kaiserslautern szerződtette, de mint kiderült, ez fejes volt az ismeretlenbe.
„Teljesen más világ volt a szlovák bajnoksághoz képest, nem beszélve arról a médiafelhajtásról, cirkuszról, ami körbeveszi a német focit. Kikerültem egyedül, az akkori párom nem jött ki velem, nem beszéltem a nyelvet, az nagyon nehéz volt, az élet iskolája” – fogalmazott Borbély, akit ekkor már sérülések is hátráltattak, a csapata pedig másodosztályú lett. Később futballozott Romániában és Cipruson is, de az achilles-ín-problémái ekkor már folyamatosan hátráltatták.
Játékosként 15-ször szerepelt a szlovák válogatottban, legemlékezetesebb meccse a franciák elleni idegenbeli fellépés volt, amikor Zinedine Zidane-t kellett fognia, de „csak a hátát nézte”. A játékoslétből való átállás az edzői pályára sem ment zökkenőmentesen:
„Másfél-két évig kerestem a helyem a társadalomban, próbálkoztam más iparágakban, sales és marketingmenedzser is voltam egy nagy sportszermárkánál. De ez nem én voltam, húzott vissza a szívem a fociba, elsősorban a pályára. Németh Krisztián keresett meg, hogy legyek a DAC játékosedzője, erre pedig igent mondtam” – mesélt az első lépésről Borbély. A dunaszerdahelyi időszak után kapóra jött neki az akkor már harmadosztályú Petrzalka ajánlata, az ott szerzett tapasztalattal el tudta kezdeni a pro licenszes edzőképzést, mellette pedig folyamatosan dolgozta ki edzői filozófiáját, amelynek az alapja az egyensúly támadás és védekezés között, de egy ideje a pontrúgásoknak is kiemelt figyelmet szentel.
Kapcsolódó tartalom
A pozsonyi éveket követően a Ferencvárosnál kapott munkát, a Népligetbe kerülése viszont egyáltalán nem volt váratlan:
„A Petrzalkánál dolgoztam, amikor Hajnal Tamás (korábbi kaiserslauterni csapattársa – a szerk.) a Fradinál sportigazgatóvá vált. Egy héten belül felhívott, hogy nincs-e kedvem segíteni neki, küldözgetett át játékosokat én pedig haveri alapon véleményeztem neki. Aztán jöttek az átigazolási időszakok és azok a játékosok, akiket nézegettünk, például Tokmac, Dvali, Laidouni beváltak – mondta az előzményekről. – Michal Skvarkát néztük meg épp Zsolnán, aztán hazafele úton Tomi kérdezte, hogy nem akarok-e náluk dolgozni, épp utánpótlásedzőt keresnek. Nem húzott a szívem vissza az utánpótlás felé, de ragaszkodtak hozzám, úgyhogy rábólintottam.”
Prukner László utánpótlásigazgató parancsára végül az U17-es csapatnál tevékenykedett, majd végigjutott a korosztályokon egészen a második csapatig, amikor hívta Világi Oszkár, hogy térjen vissza asszisztensedzőnek Dunaszerdahelyre.
„Ez egy olyan ajánlat, ami megfontolandó. Nagyon nehéz volt otthagyni a Ferencvárost, befogadott a közeg, ha valaki belép a népligeti edzőközpontba, családot talál. Sok barátot hagytam ott, nehéz volt ezt a döntést meghozni, de ekkor láttam az esélyt, hogy visszatérjek a felnőttfociba, ahová mindig is húzott a szívem” – mesélte Borbély, aki egy hétig rágódott a DAC ajánlatán, mielőtt elfogadta.
Szinte pontosan egy évvel ezelőtt, egy hétfő este csörgött a telefonja: Világi Oszkár hívta, hogy másnap reggelig mondja meg, elfogadja-e az NB II-ben éppel feljutásért küzdő ETO FC Győr kispadját.
„Azt mondta, aludjak rá egyet, reggel visszahív. Beszéltem a párommal, több emberrel is, aki képben volt az NB II-vel, végül megegyeztünk benne, hogy nagyot veszíteni nem tudok, hiszen nagy részben nem rajtam múlik a feljutás, a feladat pedig megoldható. Nem kell ezt nagyon ragozni: az volt a feladat, hogy öt meccsből ötöt megnyerjünk. Nem volt a legjobb hangulat akkor a klubban, talán erre volt szükség, hogy egy külsős pozitív energiákat vigyen oda” – mondta Borbély, aki szerint ideális volt a sorsolásuk, hiszen az akkor már szinte biztos kieső Mosonmagyaróvárral játszottak először, s sikerült önbizalomnövelő győzelmet aratniuk, majd a további bajnokikon ezt fokozatosan meglovagolták.

A feljutást követően hamar megegyezett a vezetőkkel a folytatásról, a felkészülést viszont nehezítette a sportigazgató-váltás, Köteles László helyére Steven Vanharen érkezett a Győrhöz.
„Elkezdtük a felkészülést, de nem történt semmi, két játékos érkezett csak. Valahogy nekivágtunk az NB I-nek, de már tudjuk, hogy az nem volt túl sikeres. Nem mondom, hogy pánik volt, de én meginogtam, alábbhagyott a hitem, vajon elég vagyok-e én az NB I-re. Mondták körülöttem, hogy ne csüggedjek, higgyek magamban, nem bennem van a hiba, a keretünk nem megfelelő” – emlékezett vissza a nehéz szezonkezdetre a vezetőedző.
Az átigazolási időszak utolsó napjaiban sorjáztak már az érkezők az ETO-hoz, Borbély szerint pedig a kilencven százalékuk be is vált. Nem volt még ekkor sem könnyű dolguk, hiszen csupa olyan labdarúgóról volt szó, akik több hónapja nem játszottak mérkőzést, érkezésük pedig a feljutást kiharcoló kerettagok elől vette el a játéklehetőséget.
„Voltak kulcsjátékosok, akikkel feljutottunk, ők kezdőként szerepeltek az első négy fordulóban, aztán peremjátékossá váltak. Ezt nem volt könnyű kezelni sem nekem, sem a játékosoknak, sok-sok feszültség adódott ebből, kellemetlen beszélgetéseket folytattunk le, aztán ez szépen kitisztult” – magyarázta Borbély Balázs.
Kapcsolódó tartalom
A szakvezető kiemelte, az első hónapokban az eredményesség volt az elsődleges szempont, akkor még kevésbé volt látványos a játékuk. A téli felkészülési időszak aztán kulcsfontosságú lett a tavaszi meneteléshez: érkezett egy új erőnléti edző Stefan Panik személyében, Samuel Petrás teljesítménye a kapuban jelentősen feljavult, Vitális Milán érkezésével új dimenzió nyílt a középpályás játékuknak, illetve kiválóan sikerült az edzőtáboruk, amelynek minden perce tökéletesen meg volt tervezve.
„Jól sikerült a rajt, Pakson döntetlent játszottunk, aztán az Újpestet legyőztük. Ahogy jöttek a meccsek, nőtt az önbizalom, egyre jobb pozícióba kerültünk, ami lazaságot, örömöt hozott a játékosokba, ők is elkezdtek hinni egymásban és bennünk” – mondta a tavaszi szárnyalásról Borbély, aki a tavaszi szezont megelőzően még csak a biztos bennmaradásban gondolkodott. Azóta viszont egy 11 meccses veretlenségi sorozattal negyedik helyre lépett előre a Győr, ez a pozíció pedig a Fradi–Paks kupadöntő révén szinte biztosan nemzetközi kupaindulást érhet. A vezetőedző viszont óvatosságra int ezzel kapcsolatban:
„Merem azt állítani, hogy nem erre van most szükségünk. Inkább stabilizálnunk kell a csapatot, összerakni egy olyan keretet, ami ütőképes lesz rögtön az első pillanattól kezdve, s lépésről lépésre építkezni. Ha mégis úgy alakul, fel fogunk rá készülni, de hogy mennyire vagyunk elegek a Konferencia-ligára, nehéz megmondani” – hangsúlyozta Borbély, kiemelve az elmúlt évekből a Kecskemét és a Paks példáját.
OTP Bank Liga, 29. forduló
április 25., péntek
20.00 Nyíregyháza Spartacus FC–Debreceni VSC (A hét meccse)
április 26., szombat
15.15 Puskás Akadémia FC–Fehérvár FC
17.30 ETO FC Győr–Paksi FC
20.00 Újpest FC–Diósgyőri VTK
április 27., vasárnap
15.30 MTK Budapest–Ferencvárosi TC
18.00 Zalaegerszegi TE FC–Kecskeméti TE