„Játékosként a Szpari utánpótlásában nevelkedtem, a legmagasabb szint, amíg eljutottam az NB II volt, a Baktalórántházával. Utána kisebb csapatoknál futballoztam, pár éve azonban abbahagytam a labdarúgást, mivel nem tudtam összeegyeztetni a munkával, a család miatt pedig már nem is akartam a pályán lenni” – mondta múltjáról Szabó Mihály.
„Mindig is érdekeltek a labdarúgás hátterében álló folyamatok, mint például az adatelemzés és az Instat régebbi mérkőzéselemzései. Amikor először láttam ezeket, akkor megfogalmazódott bennem, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. Elsősorban az motivált, hogy láttam, ezzel a háttérmunkával mekkora pluszt lehet adni egy csapatnak és a játékosoknak is.”

„2016-ban kerültem a kisvárdai akadémiára, ahol korosztályos edzőként végigjártam a ranglétrát, egészen kisgyerekektől a nagypályás korosztályokig jutottam, és végül 2021-ben kezdtem el foglalkozni a videoelemzéssel, amiben sikerült megtalálnom az utamat.”
Szabó a Kisvárda utánpótlásában tevékenykedett videoelemzőként, majd később csatlakozott a Nyíregyháza NB II-es csapatához, ahol Tímár Krisztián stábjában dolgozhatott. A feljutást követően lehetősége nyílt az NB I-ben dolgozni, 2024 decemberében azonban távozni kényszerült a Szparitól.
„Már a téli szünet előtti utolsó, Ferencváros elleni mérkőzés előtt eldőlt, hogy a tavaszi szezont nem velem képzelik el. Leültünk megbeszélni, hogy elválnak útjaink, mivel úgy érezték, megrekedt a folyamat.”

A 40 éves szakember távozásakor 8. helyen állt a csapat, 5 pontra a kiesőzónától. Helyét a Mezőkövesd elemzője, Marton Szabolcs vette át, az eredmények azonban a váltást követően sem jöttek, két fordulóval később pedig kieső helyre került a Nyíregyháza.
„A távozásom után is követtem a teljesítményüket, volt egy minimális taktikai változtatás, kisebb-nagyobb sikerrel próbáltak átállni 3–4–3-ról a 3–5–2-es felállásra. Rossz sorozatba kerültek, aminek kiváltó oka lehet, hogy sokat kellett emberhátrányban játszaniuk. A stábot ismerve biztos vagyok benne, hogy megpróbálták kihozni a maximumot a játékosokból, de úgy néz ki, hogy túlságosan mély mentális gödörbe kerültek.”
„Úgy gondolom, a Nyíregyháza játékoskeretének közel fele képes NB I-es szinten játszani. Nagyon fiatal játékosaik vannak, ami szintén probléma lehet, mivel nem tudtak folyamatosan stabil teljesítményt nyújtani.”
Kapcsolódó tartalom
A Szpari március-áprilisban több mint 600 percig gólképtelen volt, aminek lezárásaként, a 26. fordulót követően menesztették a csapat éléről Tímár Krisztiánt.
„Több összetevős volt ez a helyzet, hiszen Kovácsréti volt a legeredményesebb játékosunk, aki sérülés miatt kidőlt, de kiemelném Navrátil játékát is, aki kulcscsonttörés után tért vissza. Hiányozhattak Nagy Barnabás felfutásai, Nagy Dominik pontos indításai és Beke Péter érkezései, de nem hegyezném ki ezt a helyzetet egy játékosra, minden támadószellemű játékosnak pechszériája volt.”
Az új vezetőedző, Szabó István első bajnoki mérkőzésén, a Fehérvár 1–0-s legyőzésével megszakadt a negatív sorozat.
Kapcsolódó tartalom
„Mivel utánpótlásból kikerülve kezdhettem el dolgozni Krisztiánnal, aki köztudottan nagy hangsúlyt fektet a videózásokra és fontosnak tartja az ellenfelekről szóló elemzéseket, ezért a kezdetben nehéz volt vele együtt dolgoznom. Sok mindben teljesen kezdő és rutintalan voltam, rengeteg dolgot tanultam tőle. Voltak bizonyos szituációk, amikor nem értett velem egyet, de többször elfogadta a meglátásaimat. Például egy jól sikerült NB II-es, Csákvár elleni mérkőzés abból szereztünk gólt, hogy észrevettem, az ellenfél egyik játékosa rendszeresen a tengely irányába próbál cselezni, és kiszúrtam, hogy ez egy gyengepontjuk, amiből a magunk javára tudtuk fordítani a mérkőzést” – mondta a videoelemző arról, milyen volt a közös munka Tímárral.
Távozása után visszatért Kisvárdára, ezúttal azonban nem az akadémiára, hanem a felnőtt csapathoz. Elmondása szerint Révész Attila telefonon felhívta, aki megkérdezte tőle, hogy lenne-e kedve újra korábbi klubjánál dolgozni.
„Jó hangulatban váltunk el, amikor a Szparihoz mentem, Révész Attilával is rendszeresen beszéltem, aki valószínű az ismerőseimtől tudhatta meg, hogy szabadúszó lettem. Kisvárdán konkrét, szigorú elvárásoknak kell megfelelnem, komoly szakmai munka folyik, nagy hangsúlyt fektetnek az elemzésekre.”
„Teljesen más személyiség, mint Tímár Krisztián, de Attila is foglalkozik az elemzésekkel, meg szokta nézni az ellenfelek mérkőzéseit, csakúgy, mint én. Ezután egy véleményt formál az ellenfél stílusáról, elmondja, hogy mi várható tőlük és ezeket próbáljuk hangsúlyozni a játékosok felé” – mondta a szakember a Kisvárda vezetőedzőjéről, Révész Attiláról.
„Révész Attila nagy részben meghallgatja az észrevételeimet, volt olyan, mikor az egyik mérkőzés félidejében bemutattam neki egy jelenetet, amit jó ötletnek látott, hogy megmutassuk a csapatnak is. Előfordult persze olyan is, amikor úgy vélte, hogy ez a szituáció nem ide tartozik, nem akar rá fókuszálni, de komolyan veszi a videós anyagokat.”
Szabó Mihály elárulta, hogy az NB II éllovasánál a találkozók közben is készítenek élő mérkőzéselemzést, (a félidőben is prezentálnak jeleneteket a játékosoknak) összehasonlításképpen az NB I-ben még a bajnoki címért is versenyben lévő Paksnál viszont nem csinálnak ilyen jellegű analízist.
„Nagyon fejlett a Kisvárda infrastruktúrája, kiépítésre került egy kamerarendszer, ami megkönnyíti a munkánkat. Minden egyes edzőpályánk be van kamerázva, amely automatikus követi a labdát.”
Révész Attila egy korábbi interjújában említette, hogy „Tudom a nemzetközi adatokat, tudom az élvonalbeli adatokat, tudom a miénket. Ez olyan alap, amire bátran alapozhatjuk a taktikánkat”.
„Attila minden újdonságra teljesen nyitott, számára a játékoskiválasztásnál is nagyon fontosak az adatok. Statisztikákat, videós anyagokat szolgáltatunk neki a kiszemelt játékosokról, ezekre idén nagy hangsúlyt fektetünk. Jelenleg én is egy adatelemző kurzusra járok, ahol a Wyscout adataival foglalkozok, és abban próbálok fejlődni, hogy kiszűrjem a számunkra szükséges számokat, valamint grafikailag minél jobban tudjam őket ábrázolni. Ez nagyon fontos lehet egy sportigazgatónak vagy pedig a szakmai stábnak, hiszen plusz segítséget kapnak, hogy meg tudják hozni a helyes döntést.”
A videoelemző a Kisvárda utánpótlásában kezdte el edzői pályafutását, ezért pontosabb képet tudott adni kiemelt akadémiájuk helyzetéről, ahol köztudottan több ukrán gyökerekkel rendelkező fiatal kap lehetőséget a bizonyításra.
„Nem kifejezetten ukrán játékosaink vannak, mivel nagy százalékuk magyar felmenőkkel rendelkezik, és sokan értenek is magyarul. Természetesen nem Ukrajna legtávolabbi pontjáról érkeznek hozzánk játékosok, hanem a környékbeli települések ügyesebb játékosai kapnak lehetőséget az akadémiánkon. Másabb mentalitással rendelkeznek, agresszívabb játékstílust képviselnek, mentálisan minimálisan erősebbek. Azonban nem minden magyar játékosnál jobbak, vannak olyan korosztályaink, ahol egy nagyon jó egyveleget alkotnak az ukrán és a magyar játékosok. Az utánpótlásban szereplő, ukrán gyökerekkel is rendelkező játékosaink a legtöbb esetben a magyar válogatott felé húznak, sok tehetséges játékossal rendelkezik a klub. Néhány játékos már az első csapat ajtaján is kopogtat, a felnőtt csapat stábja figyelemmel követi a teljesítményüket.”
A Kisvárda 25 forduló elteltével 10 ponttal vezeti az NB II tabelláját, így mondhatni, fél lábbal már az élvonalban vannak 4 mérkőzéssel a szezon vége előtt, ami a hétvégén matematiakailag is biztossá válhat.
„Mérkőzésről mérkőzésre haladunk, és a stábon belül már beszéltünk róla, hogy csupán egy karnyújtásnyira állunk a feljutástól, de az ehhez szükséges pontot meg kell szereznünk. Majd csak akkor fogunk beszélni az NB I-ről, ha már biztos lesz, de mindennap azért dolgozunk, hogy ez minél hamarabb megtörténjen.”