Az idei szezon meglehetősen korai szakaszában kiderült, hogy a Ferencváros két legjobb középhátvédje egyértelműen Ibrahim Cissé és Stefan Gartenmann. Az őszi félszezont gyakorlatilag ők ketten hozták le Pascal Jansen irányítása alatt a négyvédős rendszer közepén. Tavasszal Keane-nél szintén alapembernek számítanak, viszont maguk mellé kaptak egy harmadik társat is, aki immáron stabilan Szalai Gábor. Ugyan a válogatott kerettagságig jutó játékos még a 600 pályán töltött percet sem érte el az NB I-ben, mégis megfigyelhetők bizonyos minták, amelyek párhuzamban állnak a korábbi kecskeméti szereplésével.
Kapcsolódó tartalom
Fontos láncszem a labda előre juttatásában
A Ferencvárosnak az NB I-ben kifejezetten sokszor kell közepes vagy mély blokkokat feltörnie, ebben egyre nagyobb szerep hárul a védőkre, akiknek progresszív passzokkal és progresszív labdacipelésekkel kell segíteniük az ellenfél védelmi vonalainak áttörését. A játék ezen elemében Szalai a magyar élvonal legjobb belső védői között van, igaz már korábbi kecskeméti időszakában is a ligaelit részét képezte. Nála több előre irányuló passzal (24,68) csak Stefan Gartenmann (28,26) próbálkozik mérkőzésenként, míg nála nagyobb hatékonysággal (86%) csak a veterán Kádár Tamás (86,23%) büszkélkedhet. A progresszív passzkísérletek terén Szalai csak 13. a bajnokságban, viszont ő a legeffektívebb (88,52%), nem is kevéssel megelőzve a második Kádárt (84,25%).

Szalai a passzain túl, megindulásaival is segíti a Fradi építkezését. Kilencven percenként közel két progresszív labdavezetése van, amivel a 7. legjobb az NB I-ben.
Kimagasló fejjáték
Kapcsolódó tartalom
Szalai kifejezetten sok fejpárbajt vív, egészen pontosan a 9. legtöbbet a bajnokságban – ezzel megelőzi zöld-fehér védő kollégáit –, azonban mindezt csak 50 százalékos hatékonysággal teszi, ami belső védők esetében nem túl magas. Viszont szabadrúgásoknál és szögleteknél kifejezetten eredményes, így az ellenfél tizenhatosánál plusz opciót jelent. Meccsenkénti átlagban Szalaié a hatodik legtöbb várható gól a legalább 500 percnyi játékidővel bíró belsővédők között. Ehhez mérten már két gólt szerzett, így a korábbi, kecskeméti bajnokijait is számolva már 9 találatnál jár az OTP Bank Ligában mindössze 53 mérkőzésen, ami egészen impozáns mutató.

Természetesen nagy előnyt jelent bármely csapatnak egy ilyen gólerős bekk, viszont valószínűleg nem emiatt, hanem a fegyelmezettsége miatt állhat Raul Gustavo előtt. Lényeges különbség a két játékos között, hogy a brazil védő sokkal több kevésbé hatékonyan passzolja fel a labdát. Előre passzok terén 12 százalékkal, progresszív passzok esetében pedig 20 százalékkal marad el Szalaitól, ami nem kevés eladott labdát jelent, ráadásul egy részük kifejezetten rizikós zónákban vándorol át az ellenfélhez, ami lehetőséget teremt az ellenfeleknek gyors kontratámadások vezetésére.
Kapcsolódó tartalom
Összességében Szalainak nem a védekező képességei a legkiemelkedőbbek, sokkal inkább a labdás játékban tud extrát nyújtani a Fradinak, valamint a rögzített szituációknál jelent igen komoly légi fenyegetést, és ezekben a mutatókban egyértelműen a bajnokság átlaga fölé emelkedik. Ezek a képességek egy olyan domináns, labdát sokat birtokló csapatnak, mint az FTC talán még fontosabbak is lehetnek, mint a klasszikus védekező mutatók, főleg úgy, hogy három védős rendszert alkalmaznak, másik kettő kimagasló kvalitású bekkel.
Kapcsolódó tartalom
A Ferencváros–Puskás Akadémia mérkőzést szombaton 19.30-tól az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti.
OTP Bank Liga, 30. forduló:
május 3. szombat
13:00 – Újpest FC–ETO FC Győr (M4 Sport és m4sport.hu)
15:30 – Debreceni VSC–MTK Budapest (M4 Sport és m4sport.hu)
19:30 – Ferencvárosi TC–Puskás Akadémia FC (M4 Sport és m4sport.hu – A hét meccse)
május 4. vasárnap
13:30 – Diósgyőri VTK–Zalaegerszegi TE FC (M4 Sport és m4sport.hu)
16:00 – Kecskeméti TE–Nyíregyháza Spartacus FC (M4 Sport és m4sport.hu)
18:30 – Fehérvár FC–Paksi FC (M4 Sport és m4sport.hu)