„Alapvetően azt szeretem, ha hagyják az edzőket dolgozni, s saját tapasztalatomból tudom, hogy nem kellemes dolog, ha elbocsátanak valakit. Ugyanakkor nagyon jó dolog, ha a vezetőségen látszik, hogy minden más módszerrel keresi a megoldást, erre remek példa a Győr, amelynél hagyták Borbély Balázst dolgozni és ennek meg is lett az eredménye, szinte biztosan a negyedik helyen végeznek” – kezdte Máté Csaba, akivel először a legfrissebb edzőváltásról, az újpesti Grzelak–Krznar cseréről beszélgettünk.
„Vajon mi történt volna, ha az Újpest az utolsó meccseket megnyeri? Általában vereség után szokták elküldeni az edzőt, de nekem is furcsa ez az időzítés, én arra számítottam, hogy a szezon végét megvárják és utána jön csak új edző. Nem egyszerű ez neki sem, de legalább több időt kap arra, hogy megismerje a keretet, így a jövő évi keretkialakításban nagyobb szerepe lehet. Beugró edzőt alkalmazni nem lett volna jó, elképzelhető, hogy most tudtak megegyezni, ezért ez az időzítés” – fogalmazott a szakember. Máté kiemelte, az ősz jól sikerült Újpesten, de egy olyan léptékű átszervezés esetébe türelmet kell adni az edzőnek és a játékosoknak. Ezzel együtt teljesen váratlan az a mértékű visszaesés, amit a lila-fehérek produkáltak.
„A visszaesés látványos, figyelemre méltó, hogy a tavaszi tabellán utolsó helyen állnak. De könnyű kifogás mindent az edzőre kenni, a játékosoknak is át kell gondolni, mit kell másképp csinálni” – hangsúlyozta Máté Csaba.
Kapcsolódó tartalom
Az időrendben a Zalaegerszeg edzőváltása következett, amely a Kettő:Egy résztvevőinek egyaránt a legnagyobb meglepetés volt – április végén Márton Gábort Mihalecz István váltotta.
„Megmondom őszintén, engem is meglepett a váltás. Bármelyik csapat elmegy Paksra, benne van a pakliban, hogy kikaphat, ezért is ért váratlanul. Arra viszont figyeltek, hogy olyan embert hozzanak Márton helyére, aki ismeri a közeget, mert kísérletezgetésnek már nincs helye. A ZTE rengeteg pontot vesztett az utolsó tíz percben, a cserék valahogy nem tudtak lendíteni a játékon, sok meccset engedtek ki a kezükből a végén” – magyarázta Máté Csaba, aki nem érzett eddig se,m negatív hangulatot a csapat körül, s több játékos berobbant ebben a szezonban az NB I-be.
Kapcsolódó tartalom
Érdekes váltás volt Nyíregyházán és Fehérváron egy hét különbséggel, hiszen április elején a Szparitól elbocsátották Tímár Krisztiánt, a Vidi gyorsan meg is kaparintotta Pető Tamás helyére.
„Szerintem borzasztó nehéz lehet az, hogy az egyik pillanatban az egyik öltözőben vagy, a következő pillanatban a másikban. Azt azért tudni kell, hogy Krisztián ezer szállal kötődik a Vidihez, ott is lakik Székesfehérváron. Ez inkább érzelmi döntés volt, nem annyira megfontolt. Őt is azért megviselte, hogy Nyíregyházán elbúcsúztak tőle, azt is fel kell dolgozni, és a következő héten oda kell állni egy csapat elé, motiválni őket, ez nem lehet egyszerű. Ha más csapat hívta volna a Krisztiánt, nem vagyok biztos benne, hogy belevágott volna – mondta Máté, majd rátért Szabó István szerepére is Nyíregyházán. – Pista mindig is a stabilitást tartotta szem előtt, jó hatással van az öltözőre. Engem a kecskeméti elbocsátása meglepett, óriási sikert ért el azzal a klubbal. Láthatóan kipihente magát, kivárta a lehetőséget, s eddig ugye sikeresnek mondható, hiszen hét pontot szerzett a csapattal.”
Kapcsolódó tartalom
A műsor második felében általánosabb vizekre eveztünk, Máté Csaba arról mesélt, mihez kezd egy új edző az öltözővel az első pillanatokban.
„Az utolsó három fordulóra kardinális változtatásokat nehéz csinálni, egy-két dolgon lehet csak módosítani. Sokan esküsznek arra a trükkre, hogy valami bombát kell bedobni az öltözőbe, amire mindenki felkapja a fejét: kihagyni egy játékost, aki eddig alapember volt, átszervezni a csapatot, betenni olyat, aki soha nem játszott. Valaki csak az eddigi munkából indul ki, abból vonja le a következtetéseit. Jobb azért úgy odakerülni, hogy egy egész átigazolási időszak az edzők rendelkezésére áll, ezeknél az utolsó fordulóbeli váltásoknál a pszichológia a legfontosabb, a lélekkel kell legtöbbet játszani” – jelentette ki a labdarúgóedző.
Szóba került, hogy mekkora a vezetőedzők felelőssége a csapat szereplésében, Máté Csaba nem értett egyet a Révész Attila által korábban belőtt húsz százalékkal, szerinte ennél azért több.
„Amikor valakinek az aktuális edzőjéről kell beszélnie, akkor nagyon szépeket tud mondani. Senki nem mond negatívumot, ezért buta kérdések ezek egyébként. Amikor elmennek, akkor bátrabbak már a játékosok. Néha sokkal könnyebben mondják, hogy ez az edző hibája, mert azzal leveszik kicsit a felelősséget is magukról, de ez igaz akkor is, amikor jól megy a szekér. Akkor sem kell mindenre azt gondolni, hogy csak az edzőn múlik, mert a játékosok vannak a pályán és tényleg apróságokon múlnak a dolgok” – magyarázta Máté, bölcsen hozzátéve, hogy a „sikernek sok gazdája van, a kudarcnál meg ott állsz egyedül”.
Kapcsolódó tartalom
Külön téma volt az edzőbuktatónak nevezett meccsek kérdése, vendégünk szerint a jelenség abszolút létezik.
„Szerintem létezik az edzőbuktatás, de ha van ilyen, ebben azért legtöbbször partnerek a vezetők is. Színt kell vallani néha, olyan is előfordult, hogy az edző pártját fogták egy konfliktus esetén, de van olyan, hogy a játékosok pártjára állnak a vezetők – jelentette ki a szakember. – Azért ez ritkább eset, inkább kivételnek mondanám, amikor a futballisták úgy vannak egy edzővel, hogy tényleg elegük van belőle. Azért azt látni kell, hogy ők is kiviszik minden héten a saját arcukat a pályára, nekik sem egyszerű az, ha sorozatos kudarcok vannak, ez őket is megviseli. Én azt gondolom, hogy ez egy közös buli.”
Bár nem sok példát, de a közelmúltból a Fradinál találtunk példát olyan esetekre, amikor vezetőedzőket kivásárolnak a szerződésükből – Dejan Sztankovicsról és Pascal Jansenről van szó.
„Nem jellemző ez, és szerintem a klubok nem is ebből fognak meggazdagodni Magyarországon. Azért felvetődik a kérdés: ha valaki magát kivásárolja, valószínűleg azt jelenti, hogy maga is el akar onnan menni, ennek a körülményeit is vizsgálni kell. Fontos, hogy a klub ehhez hogy áll hozzá, meg akarja-e akadályozni a váltást. Az biztos, hogy a folytonosságot ez nem segíti, ezt láthattuk a Fradinál is” – mutatott rá Máté Csaba.
A Kettő:Egy podcast hetente jelentkezik az M4 Sport Youtube-csatornáján, az első adásban Esterházy Mátyás beszélt a Liverpool és Szoboszlai Dominik bajnoki címéről.