Kifejezetten felemás a DVTK szezonja. Ősszel hasítottak, tavaszra kissé bezuhantak, a mindezek mögött megbújó statisztikák pedig teljesen ellentétes teljesítményt mutatnak.
Három fordulóval a bajnokság vége előtt 6. a miskolci klub, azonban a várható pontok tekintetében az utolsó (!!!), 12. helyen állna a DVTK (forrás: Wyscout).
Ennek legfőbb oka a védelem, pontosabban a védekezés, amelynél egyik csapat hátsó alakzata sem engedett több xG-t az ellenfeleknek (53,79-es xG-re kaptak 45 gólt).
A csapat várható xG különbsége meccsenként -0,5, ám Dambrauskas kilenc mérkőzése lejjebb húzza az átlagot, ugyanis ezeken a meccseken -0,92-es értéket sikerült összehozni, amely gyakorlatilag azt jelenti, hogy a riválisok meccsenként átlagosan egy góllal jobbak voltak.
Ilyen értelemben egyelőre Dambrauskas pozitív változást nem hozott, ugyanakkor a játékot tekintve már megfigyelhetők kisebb-nagyobb módosítások.

Horváth Csenger a klub hagyományaihoz és a miskolci emberekhez hű játékfelfogást ígért, amely agresszív, harcos, küzdelemre épülő játék, ez már többé kevésbé az idei szezonban is csapat jellemzőjének tekinthető. A magas presszing illik a bátor és harcos képbe, amelyben Dambrauskasszal egyértelműen előrelépett a csapat.
A PPDA mutató megmutatja, hogy a védekező csapat hány passzt enged a támadónak, míg valamilyen védekező akciót be nem mutat. A litván előtt 10,84 szerepelt a DVTK neve mellett, vele viszont 8,54-re csökkent, azaz a csapat intenzitása javult, olyannyira, hogy csak a Paks előzi meg őket (8,51).

A labdabirtoklási fázisban már szintén tetten érhető Dambrauskas munkájának nyoma.
A DVTK átlagosan egy-egy labdabirtoklás során 3,49 passzt teljesít, ez az érték az utóbbi kilenc fordulóban 4,09-re emelkedett. Ez is, illetve a kapus bevonása is afelé mutat, hogy a litván edző szeretné többet birtokolni a labdát. Eddig mindösszesen egy olyan mérkőzés volt, amikor a DVTK-nál kevesebbet volt a labda, mint ellenfelénél.
Százalékosan kifejezve közel 55% az átlagos labdabirtoklásuk, ami több mint 7%-kal haladja meg az egész szezonos átlagukat, és ezzel az értékkel már a liga egyik legdominánsabb csapatának számítanak.

Egész szezonos mintán viszont még továbbra is az látszik, hogy a DVTK meglehetősen direkt csapat, akik nagyban alapoztak a kontratámadásokra. Ez elsősorban a Radenkovics-érára volt jellemző és mivel a szezon nagyrészében ő ült a kispadon, ezért a statisztikák is az ilyesfajta játékstílus irányába mutatnak.
Összességében a játékban a változás szembetűnő, sokkal gyakrabban és intenzívebben támad le a csapat, magasabbra tolt védelmi vonallal játszanak. Labdával pedig kevésbé direkt a játék, igyekeznek többet birtokolni és kezdeményezni.
Mindez eredményekben még nem jelenik meg, sőt, az egyik legrelevánsabb mutató, a várható gólkülönbség szerint még rosszabb is lett a csapat teljesítménye, de nem szabad félrerakni a tényt, hogy a DVTK-t nem fenyegette a kiesés veszélye, ezért úgymond beáldozhatták a tavaszi félszezonjukat, hogy felépítsék azt a játékrendszert, játékstílust, amelyben hosszútávon futballozni szeretnének.
Kérdés, hogy ez valóban tervezett volt-e és hosszú távon meg fogja-e hozni a várt eredményt.
A Diósgyőr az OTP Bank Liga 31. fordulójában, vasárnap 15.30-tól a Nyíregyháza Spartacussal csap össze, a mérkőzést az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti!
OTP BANK LIGA,
A 31. forduló programja:
május 9., péntek
20.00 ETO FC Győr–Fehérvár FC
május 10., szombat
14.30 Puskás Akadémia FC–Debreceni VSC
17.45 MTK Budapest–Kecskeméti TE
19.30 Paksi FC–Ferencvárosi TC (A hét meccse)
május 11., vasárnap
13.00 Zalaegerszegi TE FC–Újpest FC
15.30 Nyíregyháza Spartacus FC–Diósgyőri VTK