„Ilyenkor azért benn szoktunk már maradni, most egy kicsit túlhúztuk. De nyugalom van, bízunk benne, hogy sikerül a bennmaradás. Az alapjátékunk jó, szoktam vele viccelődni, hogy ha a két kaput levennénk a pályáról, lehet, hogy első háromban lennénk, elöl-hátul van problémánk a hatékonysággal, szinte mindig kapunk gólt” – mesélte a Zalaegerszeg teljesítményről Sallói István a Kettő:Egy podcast eheti adásában.
A sportigazgató kiemelte, 12 pontot vesztettek a 90. perc után kapott gólok miatt, a nyáron távozó Mancét nem igazán tudták pótolni, s általában március-április környékén szinte mindig edzőt váltanak, most is ezt tették: néhány hete Márton Gábort Mihalecz István váltotta.
„Egy edzőnél két fontos dolog van: az eredmények és hogy milyen hatással van az öltözőre. Tavaly jól szerepelt Márton Gábor, idén viszont ugyanúgy, mint korábban, Boér Gábor vagy épp Moniz. Nagyon sok peches mérkőzésünk volt, de én fontos edzői kvalitásnak tartom a szerencsefaktort: az igazán jóknak többször van szerencséjük, mint nem. A Paks elleni kupaelődöntőben sem volt szerencsénk, úgy éreztük, hogy egy új edző talán ebben is hozhat változást – eddig nem hozott, mert bármelyiket megnyerhettük volna” – fogalmazott Sallói, aki elárulta: egyelőre nyárig egyeztek meg Mihalecz Istvánnal, de bennmaradás esetén logikusnak tűnik, hogy vele folytassák.

Az adás második részében az MLSZ-stratégia és a közgyűlés döntései kerültek szóba, amelyeket Sallói István vegyesen fogadott, s a klubok bevonását – az Újpesthez hasonlóan – ő is hiányolta.
Kapcsolódó tartalom
„Tavaly volt egy szavazás, itt nyolc csapat is arra szavazott, hogy 16 csapatos NB I legyen, és az NB II-esek is mind erre voksoltak. A rájátszást nem nagyon akarták a csapatok” – mesélt a lebonyolításra vonatkozó kérdésről Sallói, aki a beszélgetés több pontján is kihangsúlyozta, hogy 16 csapatos élvonalat tartana ideálisnak.
„Mi, magyarok mindig azt gondoljuk, hogy ezt szabályozókkal kell eldönteni. Teljesen mindegy, hogy mi történik, évek óta ez van: a csapatok megkérdezése nélkül döntenek el dolgokat. A csapatok vagyonértékű jogait az MLSZ magához vonja, ezt eladja, majd úgy dönt, hogy csak bizonyos feltételek mentén osztja vissza a csapatoknak. Nyilván a szövetségnek a magyar labdarúgás érdekeit kell nézni, de elég problémás, hogy elég távol vannak az álláspontok egymástól. Ez egy 4+1-es szabály, de már most is volt négy és feles, de nem tudjuk, hogy ezzel mi lesz, mi történik a fiatalszabályból kiöregedő játékossal, így pedig nehéz tervezni” – sopánkodott Sallói István.
„Mi a legfontosabb vezérfonal, ami alapján működnie kell a magyar focinak? A válogatott, BL-csapat, színvonalas bajnokság vagy a játékosok értékesítése? Ha nem határozod meg, mi a prioritás, akkor az egyikkel ütöd a másikat. Én szívesen adok lehetőséget a fiataloknak, de akkor a legjobbnak adjuk, ne csak azért, mert fiatal, aztán egy év múlva kidobjuk az ablakon” – hangsúlyozta a szakember.
Szepes Viktor, az m4sport.hu labdarúgó szakírója azt emelte ki, az új szabályozás alapvetően az adatokban jól mutat, de valódi versenyképességet önmagában nem generál a magyar focinak.
„Arra a jelenségre erősíthet rá ez a szabály, hogy a magyar játékosok bére és értéke még irreálisabb lehet, tehát a klubok továbbra is olcsóbban juthatnak hozzá minőségileg jobb külföldi játékosokhoz. Az pedig nem látszik az MLSZ stratégiájában, hogy európai versenyképességet tekintve hova szeretnénk ezáltal eljutni, csak az van megemlítve, hogy a játékoseladások terén, régiós szinten utolsók vagyunk” – mondta.
Sallói szerint egyre jobb játékosok kerülnek ki az akadémiákról, miközben egyre gyengébb képességű légiósok érkeznek az NB I-be.
„A négy plusz egy szabállyal hazahozod a magyarokat is, vagy éppen nem adod el őket. Magyarokkal sokkal jobbá tudod tenni az öltözőt, erre sok csapat rájött már, de ha nem adod el a magyarokat, itthon maradnak a komfortzónájukban, akkor nem marad hely a következő generációnak” – magyarázta Sallói. Hozzátette: az akadémiák legfontosabb feladata lenne, hogy a kevés született tehetségünket megtalálják és kiemeljék, de ez rendkívül összetett feladat.
Kapcsolódó tartalom
„Számomra az utánpótlásfoci egyéni játék. Az öltözőben is mondtam a srácoknak, hogy hagyjuk ezt a csapat dolgot, tegye fel a kezét, aki azt szeretné, hogy a mellette ülő sikeresebb legyen, jobban keressen. Tízezer gyerek kerül kapcsolatba a labdarúgással, és van összesen tíz hely az NB I-ben, egyszerűen nincs több helyed” – mutatott rá a sportigazgató.
Sallói István szerint a magyar fiatalok előrelépését is segítené a 16 csapatos NB I, de amerikai mintára egy reformot is javasolt az MLSZ-nek, míg Szepes a jelenlegi lebonyolítás kritikájaként úgy fogalmazott: „inkább unalmas legyen a bajnokság, mint igazságtalan”.
A Kettő:Egy podcast minden héten jelentkezik az M4 Sport Youtube-csatornáján. Az első adásban Esterházy Mátyás mesélt Szoboszlai Dominik és a Liverpool bajnoki címéről, míg legutóbb Máté Csabával elemeztük ki az NB I-es edzőváltásokat.