Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Horváth Csenger: Egyelőre minden úgy történik, ahogyan elterveztük

Horváth Csenger: Egyelőre minden úgy történik, ahogyan elterveztük

m4sport.hu | | Szerző: Cseh Benjámin
A Magyar Labdarúgó Szövetség legújabb ajánlása szerint az OTP Bank Ligában a következő szezontól átlagosan öt magyar játékosnak szerepelnie kell a csapatokban. A klubok jövőjét nagyban érintő ösztönzésről is beszélt Horváth Csenger, a DVTK sportigazgatója a Nemzeti Sportrádióban.

Az MLSZ május 9-én tartotta meg az éves rendes közgyűlését, amelyen többek között a szervezet 2025 és 2030 közötti stratégiáját is elfogadta. A cselekvési tervek közül a közgyűlésen és azt követően is az „ötmagyaros” támogatási rendszer kapta a legnagyobb figyelmet – Horváth Csenger a Nemzeti Sportrádióban elárulta, mi volt az első reakciója, amikor értesült az ösztönző elfogadásáról.

„A legújabb ajánlás egy tervszerű döntés következménye, függetlenül attól, hogy az MLSZ ezt konkretizálta volna. Nálunk a DVTK-nál a novemberi érkezésemkor kimondott cél volt, hogy ezeknek az elveknek próbáljunk megfelelni. A nap végén minden egyes klub – ha más úton is jár – azt a közös célt szolgálja, hogy egy erős válogatottat építsünk. Ehhez nélkülözhetetlen, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű magyar játékosok, köztük a fiatalok, minél több játékpercet kapjanak” – mondta a Diósgyőr sportigazgatója.

Még ha erről nem is a késő ősszel kinevezett Horváth Csenger tehet, a „célra” vonatkozó kijelentésével kapcsolatban megjegyeznénk, hogy amennyiben az MLSZ már a mostani idényben bevezette volna az új ajnálást, akkor a DVTK nem kapna támogatást. A teljesítéshez szükséges 14 850 magyar játékpercet ugyanis már nem érheti el a csapat – a 31. fordulóig az összjátékpercek 62 százalékát légiósok kapták. 

A sportigazgató arra is kitért a Nemzeti Sportrádió adásában, hogy a hazai kormányzati támogatások mértékével tisztában vannak a környező országok ügynökei, ezért többet is kérnek a játékosaikért.

„Fontos, hogy saját rendszereket, például megfigyelő hálózatot építsenek ki a klubok. Fontos, hogy legyenek olyan személyek, akik a klubok érdekeit képviselik. Amióta itt vagyunk, nekünk is ez a legnagyobb célunk és kihívásunk. Ha a játékosok motiváltak abban, hogy ide jöjjenek, akkor részesülniük kell forrásokban, de nem lehet játékosuralom Magyarországon.” 

Horváth úgy véli, mivel az MLSZ új ajánlása miatt egyre nagyobb a kereslet a magyar játékosokra, rövid távon valószínűleg fel is fog menni az áruk, de mivel az NB II-ben olyan ösztönző is lesz, hogy két legalább 2006-os születésű, vagy fiatalabb játékost kell szerepeltetni, ezért később több lehetőségből tudnak majd választani a klubok, és rendeződhet a piac.

A fiatal szakember leszögezte, az „ötmagyaros” ajánlás egyáltalán nem befolyásolja a DVTK-t, mivel már a tavalyi érkezésekor is kijelöltek egy fő célt.

„Mi a magyar labdarúgás fő célja? Egy erős válogatott. Mik azok az eszközök, amelyek ezt támogatják? Az, hogy próbálunk elsősorban magyar játékosokat szerepeltetni, hogy próbálunk minőségi utánpótlásmunkát végezni, hogy szoros kapcsolat van az első csapat és az akadémia között. Meg kell adni a fiataloknak a lehetőséget, még akkor is, ha ma még húsz százalékkal kevesebbre képesek teljesítményben, mert lehet, hogy nyolc meccs múlva már tíz százalékkal többet tudnak majd, mint a felnőtt játékosok. Tehát minket az ajánlás nem befolyásol, csak egy megerősítést ad, hogy jó az út, amin elindultunk. Nyilván ennek vannak nehézségei, főleg a kezdeti időszakban. Amikor egy ilyen mértékű változás van a keretben, természetes reakció a játékosoktól, hogy néha zavarodottak, frusztráltak, de ebben keménynek kell lennünk, meg kell lépnünk a változtatást. Aztán nyártól neki kell állnunk építkezni azon elvek mentén, amelyek a magyar labdarúgás és a DVTK érdeke.” 

Elárulta, szorítanak partnercsapatuknak, a Kazincbarcikának a feljutás szempontjából, ha ez összejön, akkor a nyáron leülnek tárgyalni, hogyan lehetne folytatni az együttműködést.

Elmondta még, hogy a liga harmadik vagy negyedik legnagyobb bérkeretét örökölték, ezért cél „megállítani a hajót”.

„Nem szabad hagyni, hogy elszálljanak a fizetések, mert akkor nagyon nehéz lenne fenntarthatóan működni, nehéz lenne motiválni, hatni a játékosokra, de ha a novemberi időszaktól május-júniusig sikerül beállítani a megfelelő irányt, akkor utána egy nyugodt és tudatos építkezés indulhat el. Egyelőre, még ha nagyon sok nehéz mérkőzésen is vagyunk túl, minden úgy történik, ahogyan elterveztük.”   

Horváth Csengert tavaly novemberben, még az előző edző, Vladimir Radenkovics irányítása alatt nevezték ki a Diósgyőr sportigazgatójának. Radenkovics az OTP Bank Liga mostani kiírásának 20. fordulójáig volt a DVTK edzője. Vezetésével a csapat mérlege nyolc győzelem, hét döntetlen és öt vereség volt a bajnokságban, 28–26-os gólkülönbséggel. Emlékezetes, hogy a miskolciak az őszi szezont a harmadik helyen zárták, a szerb trénernek február végén – amikor még a negyedik pozíciót foglalta el a klub – mégis mennie kellett.

A Radenkovics helyére érkező litván Valdas Dambrauskas vezérletével eddig 11 bajnokit játszott a Diósgyőr, ezeken három győzelem, négy döntetlen és négy vereség jött össze, 12 gólt rúgott és 17-et kapott az együttes, amely jelenleg 6. helyen áll a tabellán. A május 8-án megjelent cikkünkben arra is rávilágítottunk, hogy a várható pontjai (xPTS) alapján a Diósgyőr sereghajtóként esne ki az élvonalból.

A 28 éves Horváth idén februárban, még az edzőcsere előtt adott nagyinterjút az m4sport.hu-nak.

Borítókép: dvtk.eu

További tartalmak