A Magyar Labdarúgó Szövetség május 9-én megtartotta az éves rendes közgyűlését, amelyen többek között a szervezet 2025 és 2030 közötti stratégiáját is elfogadta. Ennek sarkalatos pontja a 2026/2027-es szezontól bevezetésre kerülő új ösztönző rendszer, melynek értelmében az NB I-es kluboknak nyújtott pénzügyi támogatás jelentős részét ahhoz kötik, hogy a mérkőzéseken átlagosan minimum öt magyar játékosnak kell egyszerre a pályán lennie, közülük legalább egy 21 éven alulinak.
Kapcsolódó tartalom
„Azok, akik öt magyar játékost – azon belül egy U21-est – nem játszatnak az NB I-ben, jelentős összegről, nagyságrendileg 500 millió forintról mondanak le. Ez igaz az NB II-re is, ahol kisebb összegről mondanak le, 300 millióról, ha nincs két U20-as, vagy külföldi játszik a csapatban. Utóbbi az NB III-as csapatokra is igaz. De az ösztönzőt be nem tartó csapatok nem csak arról az összegről mondanak le, amely a különböző közvetítési jogokból és értékesítésekből származik, arra is számíthatnak, hogy semmilyen állami támogatást nem kapnak. A TAO-ból nem zárjuk ki őket, mert lehetnek olyan infrastruktúrális létesítmények, ahol közös érdekünk, hogy a karbantartása megtörténjen, de az MLSZ elnöksége, amikor a TAO felhasználásáról dönt, akkor diszkriminálja azokat, akiknél ezek az arányok, ezek a szabályok nem lesznek követve. Ez azt gondolom, hogy egész nagy összeg ahhoz, hogy érdemes legyen jobban koncentrálni a magyar játékosokra és a magyar fiatalokra” – fűzte hozzá Csányi Sándor, aki a közgyűlést követő sajtótájékoztatón kiemelte, jelenleg 325 millió jár annak a klubnak, amely betartja az úgynevezett fiatalszabályt, és azok az egyesületek már idén megkapják a különbözetet, amelyek a jelenleg futó kiírásban megfelelnek az új, „ötmagyaros” ajánlásnak (ez szinte biztos, hogy legfeljebb hét csapatot érint idén).
A csakfoci.hu kedden úgy értesült, hogy a kiemelt akadémiát működtető NB I-es klubok (FTC, Puskás Akadémia, ETO, MTK, DVTK, DVSC, illetve feljutóként a Kisvárda és feljutásra esélyesként a Vasas) néhány napja levelet kaptak a sportállamtitkárságtól, amelyben felszólították őket, hogy 2025. május 23-ig nyilatkozzanak róla: felnőttcsapatuk vállalja-e a fenti, új ösztönzőrendszer betartását.
Az említett levelet idéző cikk kiemeli, amennyiben a kérdésre nem a válasz, akkor az adott akadémia elveszíti kiemelt státuszát, tehát életbe lép a fenti szankció betartatása. A Csakfoci szerint ez akár idényenként 1,5-2 milliárd forintos kiesést jelenthet, amit várhatóan egyetlen klub sem tud más forrásból pótolni. Hozzátették, azok a klubok, amelyek vállalják a szabály betartását, ám később mégsem teljesítik azt, a támogatás összegét kamatos kamattal kell visszafizetniük.
Az m4sport.hu megkereste a sportállamtitkárságot, amely elismerte, valóban küldtek az MLSZ-ajánlással kapcsolatos levelet a kluboknak, de bővebben nem kommunikálták annak tartalmát.