Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Az MTK lesz az MLSZ ösztönzőrendszerének legnagyobb nyertese? | Kettő:Egy

Az MTK lesz az MLSZ ösztönzőrendszerének legnagyobb nyertese? | Kettő:Egy

m4sport.hu | | Szerző: Kecskés István, Szepes Viktor
A három évvel ezelőtti kiesést követően visszatért a saját útjára az MTK Budapest, amely idilli helyzetben zárja a bajnokságot: ötödik helyen, az előző évinél jóval élvezhetőbb játékkal, sok saját nevelésű fiatallal. Selei András klubigazgatóval a Kettő:Egy podcast aktuális adásában megbeszéltük, hogy jutott el a csapat idáig, milyen hatása lehet rájuk az MLSZ új fiatalszabályának, de szóba került a magyar válogatott és a nyáron jó eséllyel távozó Kata Mihály helyzete is.

Kék-fehér szempontból szomorú aktualitása volt az aktuális Kettő:Egynek: Marco Rossi szövetségi kapitány kedden kihirdetett válogatott keretében nem találtunk MTK-játékost, a korábban többször lehetőséget kapó Kata Mihályt sem.

„A válogatott szűk kört érintő történet. Kata Mihálynak olyan jövőképet kell mutatnia Marco Rossi felé, hogy számítson rá, de én abban is bízom, hogy jövőre feldugják még olyan arcok a fejüket, akik már idén is mutattak tehetséget, és a válogatott tud belőlük profitálni – fogalmazott Selei András. – Kata Misi egy prototípusa az MTK-játékosnak, pályán kívül is intelligens fiatalember, jó versenyző. Lehetséges, hogy neki most egyet ugrania kell, sokat tett ezért a lépcsőfokért, izgalmas nyár lesz. Az MTK mutatott olyan karaktereket ebben az évben, amellyel feltett játékosokat a nemzetközi scoutok radarjára. Az elmúlt években voltak komoly transzferek, de ebben szeretnénk még előrébb lépni, azt a jövőképet kell mutatnunk, hogy innen tovább lehet menni, nem jó, ha az MTK végállomás egy játékosnak.”

Miben változott a felnőttcsapat játéka az elmúlt szezonhoz képest? Szepes Viktor szerint sokkal jobb volt nézni ebben az idényben a csapatot, mint egy évvel korábban.

„Nagyon úgy tűnt, hogy az első évben az MTK biztonságra törekszik, többször kritizáltuk is emiatt, nem túl szép focival harcolta ki a bennmaradást. Erre az évre megérkezett, amit a csapattól vártunk, a labdabirtoklásban már a Ferencváros mögött második, átállt négyvédős rendszerre, amiben több játékos megtalálta önmagát, bátran felvállalta a labdakihozatalokat, kombinatívabban játszott” – fogalmazott az m4sport.hu szerkesztője.

„Megcsináltuk a feljutást, de az sem volt diadalmenet, egy Ajka elleni hazai döntetlennel sikerült bebiztosítani – mesélt az elmúlt évek hátteréről Selei. – Ellentmondva az MTK hagyományainak és az akadémiai stílusnak, kellett egy olyan évet csinálni, ahol egy cél volt: stabilnak maradni. Vissza kellett szerezni az önbizalmunkat, hogy újra kombinatív, támadó csapat legyünk. Magamra is vállalom, hogy nem mertük bevállalni ezt elsőre, de ez jól is sikerült, hiszen egy pillanatig sem fenyegetett minket a kiesés.  Aztán már nyáron a finomhangolásról beszéltünk, a stáb javaslatára átálltunk négy védőre, és az első eredmények magabiztosságot adtak ehhez.”

 

A klubigazgató mobilisabb játékrendszert szeretne látni a klubnál, ami által talán a válogatottba is több játékost tudnak adni. Szóba került az MTK stratégiája is: 2022-ben egyetlen A4-es papírra vetették a klub céljait, filozófiáját, ennek mentén irányítják most már a csapatot.

„Egyre kevésbé jelenik meg a mindennapi beszélgetésekben a kiesés, az elmúlt évek ingázása adott egy kiindulópontot, hogy megfogalmazzunk egy stratégiát. 2022-ben leírtuk, hogy készen kell lenni a klubnak, hogy NB II esetén se reccsenjen meg, de egybeér az A és B terv, hosszútávú szerződésekkel, magyar játékosokkal. Ez korábban is az MTK erénye volt: a kiesés után mindig azonnal visszajutott, mert volt egy olyan magyar bázisa, amelyre tudott támaszkodni” – hangsúlyozta Selei, kiemelve, hogy a másodosztályú szereplés során Zakor Sándor tulajdonos jelentősen besegített, kipótolta a kieső központi támogatást.

Szóba került az átállás a 2022-es kiesést követően: Szepes Viktor kiemelte, hogy akkor még az MTK játékperceinek 56 százalékát légiósok tették ki, azóta ez alig a felére csökkent.

„Éles és komoly felismerés volt, hogy nem szabad kizökkenni – reagált Selei, hozzátéve, hogy akkor 44 játékos lépett pályára kék-fehérben egy szezon alatt. – Nem akarjuk kizárni a külföldieket, de most már van létszámbeli limitjük: nyolccal indultunk, most lejjebb vittük hatra.”

A klubigazgató szerint a Sándor Károly Akadémia még mindig egy nagyon erős hívószó a fiatal játékosoknak, szülőknek, korábban pedig egyszerre akartak túl sok elvnek megfelelni, ezért nem működtek megfelelően, összevisszaság jellemezte a felnőttcsapatot.

A beszélgetés második felében slágertéma volt az MLSZ új ösztönzőrendszere, amely szerint a továbbiakban átlagban öt magyar és ezen belül egy U21-es játékos szerepeltetését honorálja a szövetség. Az MTK jelenlegi helyzetének nem árt ez a reform.

„Most jutottunk el arra a szintre, hogy ebből legyenek még transzferek. A fiatalszabálytól biztosan felbolydul a piac, a magyar játékosok országon belüli vándorlása megnőhet, s már ennek is lehet egy pozitív hozadéka, látják külföldről is, hogy Magyarországon igenis van értékesítési hajlandóság. A kérdés, hogy a legjobbjait hogy engedi el külföldre az a klub, amelynek tartania kell a számait és eredményt is akar elérni – vetette fel a szakember. – Ennek a rendszernek két hatása lesz: lesz egy rövidtávú, ami remélem, a mi életünkön semmit nem változtat, máshol viszont lesz bonyodalom. Hiszek benne, hogy ez a döntés hosszútávon elősegíti a válogatott és a magyar futball érdekeit, amiben a mi versenyelőnyünk csorbát tud szenvedni, de nekünk is jó lenne egy erősebb piac, amiben meg kell újulni.”

Bár az MTK most jó helyzetben van, Selei szerint vannak nehézségeik. Egyrészt egyre élesebb a piac, egyre több a színvonalas akadémia (bár az MLSZ törekvései között van, hogy jobban központosítsa a legnagyobb tehetségeket), az elmúlt évek akadémiai átépítései miatt pedig keletkezett egy-két lyukasabb generáció a kék-fehéreknél.

„A 2001-02-es korosztály azt mutatja, kellett egy-két felnőttben eltöltött év, ami megadja a stabilitást nekik. A mögéjük építendő fiatalokkal meg tudjuk tartani ezt az MTK-érzést, de ehhez jövőképet kell adni a játékosoknak” – zárta Selei, hozzátéve, hogy pont olyan játékosokat keres, aki nem olyan, mint ő, hanem kimondottan „nehéz eset”.

Az MLSZ új szabályáról és törekvéseiről a múlt heti Kettő:Egyben Sallói Istvánnal, a ZTE sportigazgatójával beszélgettünk, az adás ide kattintva visszanézhető.

Borítókép: MTK Budapest

További tartalmak