Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

M4sport retro: negyven éve színes volt a kép, nemzetközi kupadöntőben nyert a Videoton

M4sport retro: negyven éve színes volt a kép, nemzetközi kupadöntőben nyert a Videoton

m4sport.hu | Kecskés István
Éppen ma van negyven éve annak, hogy Májer Lajos góljával a Videoton Madridban nyert a Real ellen. Ráadásul nem barátságos meccsen, hanem az UEFA-kupa döntőjének visszavágóján múlta felül a világklasszisokkal felálló ellenfelét. Igaz a trófea a spanyoloké lett, de az a mérkőzés és ez a sorozat, amelyet a magyar tévés csapat (a Videoton gyár televíziókat is gyártott) bemutatott azóta is páratlan. Erre tekintünk most vissza.

Videoton–Dukla Praha (csehszlovák) 1–0, 0–0

Nem volt nagy formában, az amúgy bajnoki címre törő székesfehérvári együttes. Az NB I-ben 4. helyen álló gárdáról azt írta beharangozó írásában a Népsport, hogy „amit szombaton produkáltak (a Vidit egy kalap alá vette a szerző, az ugyancsak nemzetközi kupában induló, élvonalbeli újonc Siófokkal – a szerz.), az még a legjobb indulattal sem nevezhető biztatónak. A tudósításokból egyértelműen kitűnik, hogy ugrásszerű javulásra van szüksége ennek a két csapatnak, ha állni akarja a sarat a Lárisza és a Dukla Praha ellen…”

Nem volt túl optimista a honi szaksajtó a csehek elleni meccs előtt, pedig a Dukla sem kezdte jól a szezont, hiszen csak a középmezőny tagja volt, a párharcot megelőzően. Az első találkozóra 8000 néző látogatott ki és azt figyelhette, hogy a Koszta – Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G. – Burcsa, Csongrádi, Vadász — Májer, Szabó J., Novath tizenegy minimális előnyt szerzett. Kovács Ferenc vezetőedzőt nem lepte meg, hogy szoros lett a találkozó, ellenben a sportnapilap siránkozott egy kicsit, mert a címlapján így fogalmazott: „Nem túl bíztató a fehérváriak előnye”.

Na de aztán két héttel később a visszavágót követően már a „Bravúros játékkal továbbjutott a Videoton” szalagcím fogadta az olvasót, a 0–0-ra végződött prágai visszavágót követően.

„Sokan eleve lemondtak rólunk a fehérvári 1–0 után, de én láttam, hogy ez aDukla kiverhető – nyilatkozta Kovács Ferenc a továbbjutás után. – Vannak olyan játékosaink, mint a prágaiaknak, de ezt el is kellett hitetni velük. A lélektani felkészítés most nagyon fontos volt. És a játék alapján, a helyzetek összesítését követően nyugodtan megmondhatjuk: újra nyerhettünk volna!”

Videoton–PSG 4–2, 1–0

Az első meccset Párizsban rendezték, a hazaiak pedig kétgólos győzelemre készültek. Egy kicsit talán érdemes elidőzni az ellenfél mellett is, amely 1984-ben még messze volt attól, ahol most tart. Michel Lescour, a franciák akkori főtitkára a Népsportnak mesélt a PSG-ről és elárulta, hogy a Paris FC és a Saint Germain egyesülése után, hat évvel korábban jött létre a klub. (Kicsit furcsa ez a nyilatkozat, mert ezek szerint 1978-ra tette az egyesülést, ami igazából 1970-ben volt – a szerz.) A PSG-t támogatta egy nagy tévétársaság és persze – a Népsport szerint – a városi tanács. A polgármester külön is kiemelték: akkor nem más vezette Párizst, mint Jacques Chirac, a későbbi köztársasági elnök. Lescour elmondta: „Van miben dúskálnunk, csak éppen az eredményeink nagyon szerények. Legalábbis eddig.”

Aztán jött az első igazi Vidi-csoda, hiszen a csapat 4–2-re nyert Párizsban. A Disztl P. – Vaszil (Wittmann), Novath, Csuhay, Horváth G. – Végh, Csongrádi, Burcsa, Vadász – Májer (Palkovics), Szabó J. összetételű csapat oktatta a PSG-t. Szabó József a 28. percben már a második gólját szerezte, amihez Csongrádi Ferenc is hozzátett még kettőt és a 73. percben négy góllal vezetett a fehérvári csapat. A hazaiak két friss Európa-bajnoka Fernandez és Rocheteau közül csak az utóbbi villogott, ő is két gólt szerzett.

A hazaiak közül Couriol így méltatta a magyar csapatot meccs után: „Négy olyan játékosuk van, akivel szívesen elfociznék itt Párizsban, mert tudnám, hogy jó helyen van náluk a labda.”

A visszavágó napja nagy ünnep volt az egész országban, ugyanis a találkozót november 7-én, a Nagy Októberi Szocialista Forradalom kirobbanásának évfordulóján rendezték. Még a francikák is optimisták voltak, hiszen a megfigyelőik a visszavágó előtti bajnokin megnézték a Vidit és a Csepel elleni 0–0 alkalmával megállapították, hogy „megrendült a Videoton!”.

Aztán a visszavágó tartogatott különlegességet: például azt, hogy kétszer futottak neki a meccsnek, de nem volt gond, mindkettőt a Videoton nyerte. Az első találkozón Burcsa Győző és Szabó József góljaival 2–0-ra vezetett a Vidi az első félidő után, de a második játékrészt a sűrű köd miatt nem tudták lejátszani, félbeszakadt a mérkőzés. A beszámolók szerint a franciák mondták is, hogy köszönik, két hét múlva visszajönnek, de a Videoton vezetői a szabályokra hivatkozva azonnal válaszoltak: másnap újra kell kezdeni a mérkőzést. Végül a zürichi UEFA központban született meg a döntés: egy nap múlva kell játszani. Kovács Ferenc megnyugtatta a játékosait: „Ne idegeskedjetek, a franciák holnap se lesznek jobbak…”

Csütörtökön a Videoton: Disztl P. – Csuhay, Novath, Végh, Horváth G. – Palkovics (Borsányi), Csongrádi, Wittmann (Gömöri) – Burcsa, Szabó, Májer összeállításban, Májer Lajos góljával 1–0-ra nyert. (Az első meccsen Wittmann helyett Vadász kezdett.)

Kevés csapat volt akkoriban, amelyik háromszor nyert a PSG ellen. De nézzük, mit mondott Georges Peyroehe a franciák vezetőedzője: „Segítőimmel nem mértem fel jól a Videoton erejét. Melléfogtunk, s emiatt nem volt valós a kép, ami összeállt. Pedig volt videofelvétel a meccsekről, edzésekről, saját jegyzet és rengeteg más csatornán érkezett információ. Nyugodtan össze lehet tépni és a papírkosárba dobni. Én vagyok a legszerencsétlenebb francia edző.”

Videoton–Partizan Beograd (jugoszláv) 5–0, 0–2

A ma már szerb csapat az előző körben majdnem kiesett: az angol Queen’s Park Rangers ellen az első meccsen 6–2-re kikapott a gárda, majd a visszavágón 4–0-ra győzött a Partizan, amely idegenben lőtt több góllal jutott tovább.

Fehérvárra azzal a felkiáltással érkeztek, hogy nem ismétlődhet meg, ami a QPR-rel szemben történt. Nem ismétlődött meg, mert nem néggyel, hanem öttel kaptak ki és nem szereztek gólt. Az 5–0-s sikert a Népsport „Egy ország tapsolt a Fehérvárnak” címmel ünnepelte. A 20 ezer hazai néző a Disztl P. – Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G. – Burcsa, Csongrádi, Vadász – Májer, Szabó J., Novath tizenegyet ünnepelte (Kovács Ferenc nem cserélt). A gólokon Szabó József és Májer Lajos osztozott, előbbi négyet vállalt.

A Népsport természetesen külön megemlékezett a csatár teljesítményéről: „Mesternégyes! Nemzetközi kupamérkőzésen szinte párját ritkítja, hogy egy játékos négy gólt szerez, ráadásul olyan csapatnak, amilyen a világhírű Partizán. A mérkőzés előtt néhány szót váltottunk a találkozó hősével. »Egy kicsit fáj a lábam, sebaj, tudok én ezzel gólt rúgni, ha helyzetbe kerülök…«”

És mit mondott a kiütés után Kovács Ferenc? Íme: „A győzelem mindenképpen jogos reményt ad a továbbjutásra, és bravúr lenne, ha az UEFA-kupában a legjobb nyolc közé kerülnénk.”

Szerény.

A visszavágón nem forgott veszélyben a továbbjutás, még akkor sem, ha a szünetben már 2–0 volt a belgrádiaknak, mert ez lett a végeredmény is.

Videoton–Manchester United 0–1, 1–0, tizenegyesekkel: 5–4

Ez a párharc már 1985 tavaszán volt, egészen pontosan március 6-án rendezték az első meccset. A Népsport aznapi számának címlapján aggódó felvetést olvashattunk: „A kupanyitány kérdése: érződik-e majd a szocialista országbeli csapatok teljesítményén a hosszú és áldatlan tél hatása?”

Ilyen világ volt az…

A Vidinél mindenesetre nem idegeskedték túl a dolgokat, Kovács Ferenc úgy döntött, hogy a Manchester United ellen ugyanazt a csapatot küldi pályára, amely néhány nappal korábban Egerben nyert. Forma-forma.

Azt a meccset amúgy 3–1-re nyerte meg a Vidi és a lelátón ott voltak a Manchester United megfigyelői is.

És emlékszünk még a Dukla Praha elleni szűk siker utáni címre? Akkor nem túl bíztatónak minősítette a sportlap az előnyt. A világ azonban változik. Az Old Traffordon elszenvedett 1-0-s vereség után ez állt a Népsport címlapján: „Szívós védőmunkával – biztató eredmény”. Pedig a Disztl P. – Csuhay, Disztl L., Végh, Horváth G. – Burcsa, Szabó, Csongrádi (Vaszil, Borsányi), Vadász – Májer, Palkovics alkotta csapat 90 percen keresztül védekezett. Az angolok a kapuba tolták a Vidit, de a magyar csapat csak egyetlen alkalommal, a 61. percben Stapleton közeli fejesénél nem úszták meg kapott gól nélkül.

Ugyanakkor a vereség volt a legkisebb baj: a meccsen Csuhay és Májer is sárgát kapott, így ki kelltt hagyniuk a visszavágót, Csongrádi pedig megsérült Angliában. A második meccs előtt minden a Vidi ellen szólt, aztán megtörtént az újabb csoda!

„Felejthetetlen futballdráma a Sóstói-stadionban” – ebből a címből könnyű kitalálni, hogy csodát tett a Disztl P. — Borsányi, Disztl L., Horváth G., Végh – Burcsa, Vaszil (Faddi), Wittmann — Palkovics (Gömöri), Szabó J., Vadász összetételű csapat, amely 1-0-ra nyert Wittmann góljával és végül tizenegyesekkel jutott tovább. Emlékezhetünk az ötödik hazai rúgásra, amikor Gömörin volt a világ szeme, mert ha betalált volna, akkor a Vidi már megy is tovább, de a csereként beállt játékos hibázott és Gulyás László a tévé riportere felkiáltott: „Gömöri mit csináltál, mit csináltál Gömöri!?” Aztán persze jött Disztl Péter újabb bravúrja, majd Vadász Imre hibátlan lövése és máris a négy között volt a magyar csapat.

„Jó érzés, hogy a fellendülőben lévő magyar labdarúgásban a válogatott mellett a mi eredményeink is figyelemre méltóak. Nekem ez az egyik legnagyobb boldogság. Ilyenkor, a siker idején kell még többet tenni ezért az agyonszidott, ám nekünk nagyon szép és fontos játékért” – mondta Kovács Ferenc a csoda után.

Videoton–Zeljeznicar 3–1, 1–2

A PSG, a Partizan és a Manchester United után az elődöntő akár gyerekjátéknak is tűnhetett volna, aztán ez is drámai párharc lett – tegyük hozzá, hogy az olasz Inter vagy a spanyol Real Madrid is jöhetett volna.

A találkozó előtt Kovács Ferenc arról beszélt, hogy a csapata szeretne megfelelő előnyt szerezni, a másik oldalon, a később legendássá vált Ivica Oszim pedig szintén a döntőbejutásról álmodozott. Fehérváron pedig sokan arról, hogy valahogy tudnak jegyet venni a mérkőzésre, amelyen szeretett volna ott lenni az egész város. Ekkor már javában őrület volt Székesfehérváron és mindenki meccsre akart menni, de 30 ezer bodog ember láthatta, ahogy a Disztl P. — Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth— Burcsa, Wittmann, Vadász — Palkovics (Vaszil), Szabó, Gyenti (Borsányi) tizenegy 3-1-es előnyt szerzett (Burcsa, Disztl L. és Vadász talált be) a szarajevói visszavágó előtt.

A mindig visszafogott Kovács Ferenc ezúttal is két lábbal állt a földön: „Mi nagyon tartalékosan álltunk fel, minden játékosunk harcolt a győzelemért. Nagyon örülök a kétgólos előnynek, de ez még nem jelent továbbjutást. Szarajevóban nyílt, rendkívül heves csata várható” – nyilatkozta a lefújást követően. Talán sejtette, hogy újabb drámai kilencven perc vár a csapatára.

A Disztl P. — Borsányi, Disztl L., Csuhay, Horváth G. (Novath) — Burcsa, Végh, Wittman, Vadász — Palkovics, Szabó alkotta csapat nagy bajban volt. A hazaiak a 73. percben 2-0-ra vezettek, így idegenben lőtt góljuknak köszönhetően jobban álltak. A 88. percben aztán Disztl László hozta játékba Csuhay Józsefet, aki nyolc méterről a bal alsóba lőtt, így már csak ki kellett húzni a hátralévő néhány percet. Csuhay védő volt, így egészen biztos, hogy ez volt élete legfontosabb gólja.

„Minden dühöm és reményem benne volt a lövésben!’’ – mondta a szarejavói (egyik) hős.

A Videoton bejutott a kupadöntőbe, ám azt napokig nem tudhatta, hogy ki lesz az ellenfele. Történt, hogy a Real Madrid–Internazionale (3-0) meccs első félidejében valaki billiárdgolyót dobott a pályára, amivel egy időben az olaszok védője Bergomi össze is esett a gyepen. Mint később kiderült, az olasz szektorból repült a golyó, de ennek ellenére is óvott az Inter. Az UEFA végül elutasította a beadványt, így a spanyol csapat lett a Vidi ellenfele.

Videoton-Real Madrid 0-3, 1-0

1975 után jutott újra magyar csapat nemzetközi kupa döntőjébe, nem is csoda, hogy a székesfehérvári találkozón mindenki ott akart lenni. Pedig az esélyek nem voltak kérdésesek, persze a PSG, a Manchester vagy a Partizán ellen sem a Vidi továbbjutását jósolták, ám erre a meccsre elfogyott a piros-kék csapat. Miközben a spanyolok között Butragueno, Valdano, Santillana, Camacho vagy éppen Stielike készült a rangadóra, addig a Videoton nem számíthatott Szabó Józsefre és Májer Lajosra sem, a két legveszélyesebb támadóra. „Nincs csatárunk, csak kinevezett támadóink vannak! Burcsa és Vadász igazából középpályás, Novath inkább szélső, most pedig ő lesz a középső ember” – vázolta fel a helyzetet Kovács Ferenc a finálé előtt.

Ekkor nem is történt csoda, hiszen a Real Madrid Michel, Santillana és Valdano góljaival simán nyert a Disztl P. — Borsányi, Disztl L, Csuhay, Horváth — Végh, Wittman, Vadász — Palkovics, Novath, Burcsa kezdővel felálló Vidi ellen (Novath helyére Gyenti állt be.)

Szóval 1985. május 8-án nem történt csoda, ám napra pontosan 40 éve, május 22-én igen. Az, hogy a Videoton legyőzte a Real Madridot a Bernabeu-stadionban a XX. századi magyar klubfutball egyik legjelentősebb sikere. A visszavágó előtt, a spanyolok vezetőedzője Luis Molowny óvatosságra intett és a nyilatkozatában összefoglalta a Videoton korábbi sikereinek titkát: „A Videotont valamennyi ellenfele lebecsülte a kupában, mégis itt van. Vagy talán éppen ezért jutott el döntőig! Még a rutinos manachesteriek is túlságosan korán kezdtek ünnepelni: hagyták kiénekelni a sajtot a szájukból.”

A másik oldalon Kovács Ferenc nem kergetett hiú ábrándokat, de elmondta: „Ha három csatárral játszhatunk, akkor azt igyekszünk nyújtani, ami az eddigi nagy sikereket hozta a kupában. Védekezünk és ebből építjük fel az ellentámadásokat. Ebben van a mi igazi erőnk. Játékban biztosan többet nyújtunk, mint Fehérvárott.”

És valóban. Disztl P. — Végh, Disztl L., Csuhay, Horrváth — Burcsa, Csongrádi, Vadász — Májer, Szabó, Novath és a csereként beálló Palkovics valamint Wittmann nem nyert ugyan kupát Madridban, de csodát tett azzal, hogy Májer Lajos góljának és Disztl Péter bravúrjainak köszönhetően (a kapus kivédte Valdano tizenegyesét is) 1-0-ra nyert.

„Életem legszebb meccse, pályafutásom legszebb pillanata”

– mondta a gólszerző Májer Lajos a meccs után. A legboldogabb a döntő utáni vacsorán azonban mégsem a fiatalon elhunyt egykori támadó volt, hanem Wittmann Géza, aki azon az éjszakán a spanyol konyha remekei mellé egy táviratot is kapott: „Hat órakor fiad született” – állt a papíron. Ez valóban egy tökéletes este lehetett neki és meghatározó egy generációnak, aki a Videoton sikerein eszmélt rá és szeretett bele a futballba.

További tartalmak