Kapcsolódó tartalom
Dárdai az NB I-ben – ez a Puskás Akadémiánál futballozó Dárdai Palkónak köszönhetően egyáltalán nem hangzik szokatlanul, de édesapja 28 év után tér vissza a magyar klubfutball körforgásába: 1997 januárjában az ifjú, 20 éves Dárdai a BVSC-ből igazolt Németországba a Herthához, melyet azóta is szolgált.
A Herthánál töltött hosszú évek alatt játékosként – csakúgy, mint edzőként, de erről később – szinte mindent átélt Dárdai Pál: másodosztály, feljutás, Bundesliga-tagság, Bajnokok Ligája-indulás, UEFA-kupa részvétel, német Ligakupa-győzelem, majd kiesés és újbóli visszajutás az élvonalba, emellett 61 válogatott fellépés is a nevéhez fűződik, melyből néhányszor – csapatkapitányként vezethette a gyepre társait csakúgy, mint klubjában.
Dárdai Pál búcsút int profi pályafutásának a Hertha színeiben – kezében az ekkor négy éves fiával, Bencével, aki tizenhárom évvel később már az édesapja által irányított berlinieknél rúgta a bőrt. (MTI/EPA/Rainer Jensen)Játékoskarrierjét a 2011/12-es idény végén fejezte be, ekkor már a Bundesliga 2-ben szereplő berlinieknél már nem, csak a negyedosztályú, második csapatban lépett pályára, de már a Hertha U17-es csapatának asszisztensedzője volt. 2013 nyarától már vezetőedző volt a klub utánpótlásában, 2014 szeptemberében pedig a berlinieknél végzett munkájával párhuzamosan egy sokkal komolyabb feladatot is kapott: Pintér Attila távozását követően a magyar labdarúgó-válogatott ideiglenes szövetségi kapitányaként az MLSZ kinevezte a nemzeti csapat élére az évből hátralévő három Eb-selejtezőn. Ezt a három összecsapást veretlenül vívta meg a válogatott (a románok elleni 1–1-et követően Feröert és Finnországot is 1–0-ra verte a Dárdai-csapat), így megbízatását meghosszabbították egészen a selejtezősorozat 2015 novemberi zárásáig.
Ezt az időszakot nem töltötte ki szövetségi kapitányként, ám nem az eredmények hiánya miatt távozott korábban: ekkor feljutását követő második szezonját futotta a Hertha az élvonalban, melyet ismét megcsapott a kiesés szele, Dárdai pedig lehetőséget kapott a bizonyításra a felnőttcsapat megbízott vezetőedzőjeként, és élt is vele: az utolsó előtti pozícióban vette át az irányítást (érdekesség, hogy a berliniek csak a meglepetésre sereghajtó, Jürgen Klopp vezette Dortmundot előzték meg ekkor) első mérkőzését rögtön megnyerte a kispadon Mainzban, majd egy szoros végjátékban benntartotta szeretett klubját a Bundesligában. 2015 nyaráig párhuzamosan dolgozott a Herthánál és a válogatottnál, ám a júniusi Eb-selejtezőket követően klubja megszüntette a kettős szerepvállalást.
(MTI/EPA/Frank Rumpenhorst)Első teljes idényében rá sem lehetett ismerni a Herthára: a korábbi években jóindulattal is csak a biztos középmezőnyről álmodó csapat Dárdai keze alatt sorra nyerte a mérkőzéseket és óriási meglepetésre a Bundesliga 3. helyén telelt a bajnokság felénél. A tavaszi idényben kissé megrekedt a lendület és visszacsúszott a tabellán a berlini alakulat, mely így is az elismerésre méltó hetedik helyen zárta a bajnokságot, így részt vehetett az Európa-liga selejtezőjében.
A nemzetközi kaland tiszavirág életű volt, a Hertha első párharcában alulmaradt a dán Bröndbyvel szemben, ám ez nem nyomta rá bélyegét a 2016/17-es bajnoki szereplésre: Dárdaiék ismét a bravúros harmadik helyen vonultak téli szünetre és bár a tavaszi idény megint gyengébben sikerült az őszinél, ezúttal hatodikként zárt a csapat és automatikus indulási jogot szerzett az El csoportkörére.
A 2010-es évek közepén bőven volt ok a jó kedvre Berlinben, Dárdai Pál irányításával komoly kihívóvá lépett elő az európai kupaindulásért folyó harcban a Hertha. (MTI/EPA/Sören Stache)Bár kétszer is nemzetközi kupaindulást érő helyen végzett a Hertha, jelentős erősítések nem voltak Berlinben, a csapat magja viszont megmaradt. Az El-ben a csoportkör jelentette a végállomást, lehet, hogy a kettős terhelésnek is betudható, hogy ezzel párhuzamosan a bajnokságban sem produkált olyan kimagasló őszt a Dárdai-csapat, mint az előző két idényben, de így is a stabil középmezőnyben, tizedikként fordult 2018-ra és ebben a pozícióban, 43 szerzett ponttal fejezte be a szezont.
A 2018/19-es kiírás hasonlóan alakult, ezúttal a 11. helyre volt elég a 43 pont, ezzel viszont nem voltak elégedettek Berlinben, Michael Preetz sportigazgató azt mondta, új impulzusra van szüksége a klubnak, ezért a 2019/20-as idénytől már nem a magyar szakember irányítja a Herthát – más kérdés, hogy az erőviszonyokat és a játékoskeret minőségét tekintve nem biztos, hogy táplálhattak sokkal vérmesebb reményeket.
A 2018/19-es idény végén ért véget az első, legsikeresebb Dárdai-korszak a Herthánál. (Fotó: MTI/EPA/Alexander Becher)Új befektető érkezett a klubhoz, ám játékosvásárlásra elégetett súlyos eurómilliók, alulteljesítés és három sikertelen edzői szerepvállalás után a Hertha visszatalált Dárdaihoz: a berliniek csakúgy, mint öt évvel korábban, ismét a kiesés elől menekültek, a 14. pozícióban, két ponttal az osztályozós hely felett vette át ismét a magyar tréner a csapatot, ezt a különbséget és helyezést megtartva az élvonalban tartotta a klubot.
Dárdai megkapta a bizalmat a következő idényre is, de a Hertha nem tudott feljebb lépni, így 2021 novemberében felmentették a vezetőedzői pozícióból. Újból csak másfél évig tartott a Dárdai-mentes időszak a közben tulajdonosváltáson is áteső berliniek kispadján, 2023 áprilisában ismét a klublegendát bízták meg, ám ekkor már nagyon nagy volt a baj a Herthánál: hat körrel a zárás előtt utolsó volt a csapat, és Dárdai sem tudott csodát tenni, egy fordulóval az idény vége előtt, egy Bochum elleni hazai, 1–1-s döntetlennel biztossá vált a csapat kiesése.
A másodosztályú szereplés jelentős megszorításokkal is járt, a keret szinte kicserélődött, ismét lehetett vitatkozni arról, hogy mennyire reális cél az azonnali feljutás egy ilyen turbulens időszakot maga mögött tudó klubnál az egyébként is nagyon kompetitív, nagymúltú kluboktól hemzsegő Bundesliga 2-ben, de ez nem jött össze, a Hertha mind az élbolytól, mind a kiesés elől menekülőktől tisztes távolságban, a 11. helyen végzett, Dárdai pedig harmadszor is búcsúzott a kispadról, de a klub kötelékéből nem, ugyanis 2024 őszétől a berliniek kelet-európai játékosmegfigyelőjeként és egyfajta márkanagykövetként tevékenykedett.
Dárdai nélkül egyre lejjebb és lejjebb csúszott a Hertha és már a magyar szakember sem tudta tartósan megfordítani újabb szerepvállalásai során a csapat szerencséjét. (Fotó: MTI/EPA pool/Clemens Bilan)Soha ne mondd, hogy soha, de úgy tűnik, nem lesz negyedik Dárdai-korszak a Hertha vezetőedzői posztján.
1997 után először már nem a berliniek alkalmazásában áll a magyar szakember, miután a Fizz Ligában szereplő Újpest kinevezte sportigazgatónak – új klub, új szerepkör: a Herthához hasonlóan az Újpestet is régen látott magasságokba vezetheti Dárdai Pál?
DÁRDAI PÁL:
- Született: 1976. március 16., Pécs
- Válogatottság/gól: 61/5 (1998-2010)
- Klubjai játékosként: Pécsi MSC (1991-1995), BVSC (1996), Hertha BSC (német, 1997-2011)
- Legnagyobb sikerei:
– magyar bajnoki ezüstérmes (1996)
– magyar Aranylabda (2006)
– német bajnoki bronzérmes (1999)
– német Ligakupa-győztes (2001, 2002) - Edzőként: Hertha BSC (2015-2019; 2021; 2023-2024), magyar válogatott szövetségi kapitány (2014-2015)
– Az év edzője Berlinben (2015)
– Az év magyar edzője (2015)
– Az év edzője a Kicker szavazásán (2016)













