Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Gera Zoltán magasságai és mélységei

Gera Zoltán magasságai és mélységei

m4sport.hu, Kecskés István
Nagy feladatot kapott Gera Zoltán: meg kell menteni a Kecskemétet, amely jelenleg az utolsó helyen áll az NB I-ben. Nem lesz könnyű dolga és nemcsak azért, mert a KTE most nem a legélesebb kés a mezőnyben.

„Bánffy Erzsébet nevét azonban megőrizte a történelmi emlékezet, hiszen nemcsak zászlót adományozott Kecskemétnek. Neki köszönhető a város ma is használatos jelmondata, amelyet a zászló egyik oldalán a város címerének köriratába hímzett: Sem magasság, sem mélység nem rettent. A jelmondat bibliai eredetű, Pál apostol rómaiakhoz írt levelében található (8,39).” – Kecskemét város jelmondatának története (kecskemet.hu)

Magasság

Tulajdonképpen jól választott vezetőedzőt a Kecskemét. Gera Zoltánnak, egy fiatal, lényegében pályakezdő szakembernek szavaztak bizalmat, ami bátor lépés. Ugyanakkor támogatanadó is, hiszen nem a már ezerszer leszerepelt, tucatnyi csapatnál megbukott edzők egyikét porolták le ismét, hanem húztak egy váratlant.

Gera Zoltán játékos pályafutása megkérdőjelezhetetlen. A Pécs, a Ferencváros, az angol West Bromwich és Fulham egykori 97-szeres válogatott labdarúgót a pályán mutatott teljesítménye és az elért eredményei teszik megkérdőjelezhetetlenül hitelessé. Bajnoki címek, kupagyőzelmek, a Fulham színeiben elért Európa-liga-döntő és a válogatottal kiharcolt 2016-os Európa-bajnoki szereplés az, ami azt mondatja, hogy Gera Zoltán az utóbbi évtizedek egyik legjobb magyar labdarúgója volt.

Nem kérdés, hogy mindent tud a futballról és tudja, hogy miként lehet jó eredményeket elérni. Ráadásul nemcsak a tudása megkérdőjelezhetetlen, hanem szellemisége és az alázata sem. Amellett, hogy technikás labdarúgóként emlékszünk rá, az sem kérdés, hogy mindig elszántan lépett pályára és nagy küzdő volt.

Mélység

Ha az imént arról volt szó, hogy mindent tud a futballról, akkor csak egy kérdés akad: át tudja-e adni a játékosainak. Gera Zoltán eddig két edzői feladatot vállalt. Először az U21-es válogatott szövetségi edzője volt és lássuk be: ez nem volt sikertörténet. Érdemes persze azonnal megjegyezni, hogy a legidősebb utánpótlás-együttes irányítása nem a legegyszerűbb feladat. Az igazán tehetséges 19-20 éves fiatalok már a felnőtt válogatottban szerepelnek, vagyis az U21-es együttes edzője – sértődés ne essék – a maradékból szemezgethet.

Gera Zoltán 35 meccset kapott a válogatott mellett, ami nem kevés. Főleg, ha azt is hozzátesszük, hogy mindössze 13 mérkőzést nyert meg vele az együttes és az első sikerre a nyolcadik találkozóig kellett várni. A találkozók sorában ott van a részben hazai rendezésű korosztályos Európa-bajnokság is, amelyről pont nélkül esett ki a csapat (Németország 0–3, Románia 1–2, Hollandia 1–6). Ebbe azért „szokás” belebukni.

Négy és fél év szövetségi munka után a Vasas szerződtette Gera Zoltánt. Az angyalföldiekkel nem sikerült a feljutás, ami csak részben az ő sara, hiszen idény közben vette át a csapatot – persze, ha nyert volt a csapat Győrben, akkor most NB I-es lenne. A nyáron viszont már Gera Zoltán készítette fel a csapatot a bajnokságra és nyilván része volt a keret átalakításában is. Viszont az angyalföldiek a negyedik körben, hazai pályán kikaptak az újonc Tatabányától (0–1) és ez Gera Zoltán állásába került (tegyük hozzá, hogy a Vasas azóta csak egy meccset nyert, amikor László András megbízott edző ült a kispadon, viszont Pintér Attilával az együttes kiesett a Magyar Kupából és a bajnokságban kikapott mindhárom mérkőzésén).

Magasság és mélység

Egyelőre megjósolhatatlan, hogy Gera Zoltán mire lesz képes Kecskeméten. A város jelmondatához tartozó magyarázatot ugyanakkor érdemes magáévá tennie: „Kecskemét városa bármilyen körülmények között, bármilyen csapást, történelmi változást képes volt átvészelni és képes volt fejlődni.”

Borítókép: Gera Zoltán (MTI/Czeglédi Zsolt)

További tartalmak