Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Kik az NB I legjobb magyar fiataljai a 2024/25-ös szezonban?

Kik az NB I legjobb magyar fiataljai a 2024/25-ös szezonban?

m4sport.hu
Amikor a magyar válogatott jövőképén gondolkodunk, óhatatlanul is felmerül bennünk, hogy kik lehetnek azok a fiatal játékosok, akik bekerülnek majd az A-válogatottba, akikkel még nagyobb lépést tehetne előre nemzeti csapatunk. Ezért megvizsgáltunk három 24 éven aluli játékost, akik jól teljesítettek eddig idén az OTP Bank Ligában.

Megjegyzés: A percentilis szó alatt azt értjük, hogy egy 100 fős rangsorból hányadik legjobb az adott illető (a századik a legjobb).  

Tóth Rajmund 

Tóth Rajmund az ETO FC Győr egyik kiemelkedő játékosa, a saját nevelésű játékos igazi sikertörténetnek számít a Fehér Miklós Akadémia számára. A fiatal középpályás kora ellenére az egész bajnokság legjobban védekező középpályásai közé tartozik, remek játékolvasási képességeivel képes párharcok nélkül is labdát szerezni, ám a párharcokban sem marad alul.  

Védekező mezőnymunkájával a legjobbak közé tartozik a bajnokságban, ami 20 évesen ritkaságszámba megy. A pálya több zónájában is képes hatékony és nagy intenzitású védekezésre. 

A talajon vívott párharcait ábrázoló ponttérkép is jól mutatja, hogy szinte bárhol képes felbukkani, és megvívni a labdáért. Labdaszerzésekben a 94. percentilisbe tartozik a bajnokságban.  

Játékintelligenciáját alátámasztja, hogy megelőző labdaszerzésekben a 96. percentilist képviseli, tehát nem csak fizikai adottságaival, hanem mentális képességeivel is képes labdaszerzésekre. 

A progresszív passzait ábrázoló nyilak mutatják, hogy honnan hova próbálja átadásokkal eljuttatni a labdát. Itt is látszik, hogy középről, jobbról és balról is próbálkozik, ám jobbra egyértelműen pontatlanabbak az átadásai, középen alapból nehéz pontosan passzolni, hiszen minden csapat azokat a területeket próbálja a leginkább lezárni az ellenfél elől. 

Progresszív passzokban csupán a 19. percentilisbe tartozik a bajnokságban, ez igen gyengének mondható. Labdabirtoklással és támadással kapcsolatos mutatói még nem ütik a válogatott szintjét, ezért nagyon fontos lesz neki, hogy megfelelően fejlődjön az elkövetkező években.  

Duplaszűrős játékrendszerben fontos, hogy olyan partnere legyen, aki nagyon jól képes előre passzolni a labdát. 

Számára nagyon fontos lesz, hogy megfelelő karrierépítési tanácsokat kapjon, hogy mindig kapjon játéklehetőséget, valamint, hogy jól illeszkedjen aktuális csapata játékához. 

Mezei Szabolcs 

Mezei Szabolcs, a Paks középpályása pont olyan profilú játékos, aki jó partner lehetne Tóth Rajmund számára. Védekezésben sokkal gyengébb, mint az ETO játékosa, azonban labdabirtoklásban és támadásban sokkal jobb nála.  

Mezei progresszív átadásai hatékonyak minden irányba, a szélekre, a félterületekbe, valamint a középső zónákba is. A nyilak kiinduló pontjából látszik, hogy előrébb játszik, mint Tóth, tehát ő játszhatna előrébb, miközben a győri játékos fedez neki mögötte. 

A belső középpályások várható veszélykialakítás (Expected Threat) rangsorában jelenleg magasan vezeti az OTP Bank Ligát. Látható, hogy passzokkal operál inkább, semmint labdavezetéssel, amikor veszélyeztet. A középpályások játékában nagyon fontos, hogy képesek legyenek előre juttatni a labdát a támadók számára, ez egy nagyon értékes tulajdonság, amiért a legmagasabb szinten rengeteg pénzt is hajlandóak kifizetni a klubok.  

Kulcspasszokban és várható gólpasszokban a 94. percentilisbe, a tizenhatoson belülre adott passzok kategóriájában pedig a 96. percentilisbe tartozik. 

Amint látszik, labdaszerzésekben és megelőző szerelésekben viszont nem teljesít jól, ezért fontos, hogy egy olyan pályatársa legyen, aki ezekben a hiányosságokban képes pótlást biztosítani Mezei mellett a pályán.  

Dénes Csanád Vilmos 

Az U21-es válogatottban öt mérkőzésen már pályára lépő zalaegerszegi csatár a mobilis támadók közé tartozik. A 20 éves játékos a játék mindhárom fázisában hatékony játékra képes, amely fiatal kora létére nagy bizakodásra ad okot a ZTE FC számára. Labdaszerzésekkel és szerelésekkel is kiveszi a részét védekezésből, kifejezetten aktív a labda nélküli játék során is.

Ahogy a védekező mezőnymunkáját mutató ponttérképen látjuk, akár a levegőben, akár a talajon is képes labdaszerzésekre, párharcok sikeres megvívására. Fiatal támadók esetében nem megszokott az aktív védekezés, de Dénes nem vádolható meg ezzel. 

Progresszív labdavezetésekben a 96. percentilisbe tartozik a bajnokságban. A nyilak tömörüléséből látszik, hogy a jobb szélről sokszor vezeti rá az ellenfél védőjére a labdát, de a pálya más pontjain is támadja ily módon az ellenfél védelmét. 

Dénes cselei is ezeken a pontokon történnek elsősorban, valamint beadásokkal is jeleskedik a szélről. Senki nem mutat be több cselt 90 percenként a magyar élvonalban nála (100. percentilis), ő próbálkozik a legtöbb beadással is. A cselezés közben elszenvedett szabálytalanságokban a 96. percentilisbe tartozik (0,72/90 perc), várható gólpasszban pedig a 88. percentilis szintjét üti meg a támadók között, ami fiatal kora ellenére kitűnőnek mondható. 

Támadásban nem csak befejező, hanem előkészítő szerepet is magára vállal.  

Lőtérképéből látszik, hogy képes veszélyes lövőhelyzetekbe kerülni. A jobb oldalon egy átlós vonal húzható végig a leadott lövéseinek helyeivel, amikből, ha képes lenne néhányat beljebbről elereszteni, még veszélyesebb támadó válhatna belőle. 

Az ő lehetőségei meglehetősen korlátozottak a válogatottnál Sallai Roland szerepeltetése miatt, ám a poszt mélyebbé válhatna, ha képes lenne a magyar bajnokságból is valaki nemzetközi szintű játékossá válni, ezáltal segítve a nemzeti csapatot. 

Borítókép: ETO FC Győr, Paksi FC, ZTE

További tartalmak