Balajcza Szabolcs emlékezetes pályafutása után – 357 NB I-es meccsen lépett pályára – kapusedzőnek állt és jelenleg az éllovas Puskás Akadémia játékosainak felkészítésében vesz részt. A kezei közül került ki Tóth Balázs, aki immár az angol második vonalban szereplő Blackburn kapusa, valamint az a Pécsi Ármin, aki fiatal kora ellenére kirobbanthatatlan a felcsúti kapuból.
„Amikor a klubhoz szerződtem, akkor a 22 éves Tóth Balázs volt a kapus, aki mögött egy 19 és egy 17 esztendős rivális volt. Így vágtunk neki az első osztálynak és mivel ez működött, akkor úgy döntöttünk, hogy ezen a poszton csak saját neveléssel dolgozunk és úgy látszik, hogy az elmúlt öt évben ez be is jött.”
Balajcza Szabolcs elmondta, hogy nem lát kockázatot abban, hogy fiatal kapust szerepeltet a csapata.
„Bízom benne, hogy Pécsi Ármin, vagy annak idején Tóth Balázs sem csak azért állhatott be a kapuba, mert fiatal. Egy évvel ezelőtt volt egy sérülése Markek Tamásnak és akkor úgy mentünk el Paksra, hogy a 19 éves Pécsi Ármin mögött egy nála is fiatalabb játékos, Lehoczki Bendegúz ült a padon. Velük mentünk a Böde Dani, Tóth Barna alkotta a támadósor ellen. Kikaptunk, de Ármint jól teljesített.”
Kapcsolódó tartalom
A kapus(ok) jó teljesítményének is köszönheti a Puskás Akadémia, hogy jelenleg, a Ferencvárost öt ponttal megelőzve vezeti az OTP Bank Ligát. A kérdés persze az, hogy reális-e Felcsúton bajnoki címről beszélni?
„Nem is mondta ki ezt senki, de mindenki bajnok szeretne lenni. Nincs rajtunk teher. Az első helyünk nem véletlen, mert az egész öltöző egyben van, a fiatalokat befogadják.
Húzogatjuk az oroszlán bajuszát, aztán meglátjuk, hogy mi sül ki belőle.
A csapat folyamatosan fejlődik, bármi lehet még ebből, de a cél továbbra is a dobogós hely.”
A kapusok közt egyre inkább megjelenik egy új generáció, ami szerencsés, hiszen a válogatottban ezen a poszton szereplők már a rutinos korosztályba tartoznak. Ráadásul Dibusz Dénes sérülése makacsnak tűnik, így akár el is kezdődhet a fiatalítás. Balajcza Szabolcs megnevezte azt a kapusokat, akit most behívna a keretbe.
„Tóth Balázst és Hegyi Krisztiánt is szívesen látnám a válogatottnál, Pécsi Ármint pedig az U21-es csapatnál. Kíváncsi vagyok, hogy Marco Rossi kinek szavaz bizalmat. Valóban közel lehet a válogatottnál a generációváltás. Tóth Balázs és Hegyi Krisztián közül valamelyiket meghívnám, hogy építse magát.”
A kapusok kapcsán gyakran halljuk, hogy kicsit bolondok. Vagyis egy egykori kapus, aki most az utódait készíti fel duplán hátrányos helyzetben lehet.
„Mínusz szorozva mínusszal az plusz. Nagyon jól kijövünk egymással. Azt tudni kell, hogy a kapusok valóban flúgosak egy kicsit, de aki velem dolgozott eddig, az mind munkamániás volt. Lehet, hogy ez a habitusomból fakad, mert megkövetelem a munkát edzésen, de a hülyéskedést is. Jó hangulatot próbálok teremteni, ebben partnerek ők is, de persze kell a figyelem és a fegyelem is. Mi máshogy voltunk flúgosak. Mi őrültek voltunk, ők meg csibészek.”
Balajcza Szabolcs pályafutásának jelentős részében Pálinkás András volt az edzője. Elárulta, hogy jól kijött a szakemberrel, de egyszer megesett, hogy két hónapon keresztül nem szóltak egymáshoz.
„Akkor jött Marco Dmitrovics Újpestre. Kikerültem a kapuból és dacos voltam, de még az öreget is hibáztattam. Nem haragudott meg rám, látta rajtam, hogy ezt nekem magamban kell megoldani. A pályafutásom végén játszottam még az alacsonyabb osztályban szereplő Hetesben, amikor azt lehetett hallani, hogy Marcót vinné a Barcelona. Mondták is a többiek, hogy én kiszorítottam Újpesten, őt most a Barcelona akarja, én meg Hetesen vagyok.”
Bár az NB I-ben sokat védett és meghatározó játékos volt, Balajcza Szabolcs sosem szerepelt a válogatottban – a keretben is csak négy alkalommal –, ha valamelyik tanítványa szóhoz jut a csapatban, akkor kicsit kárpótolhatja ezért.
„Mindig azt mondták, hogy nehéz a váltás a profi futball és az edzősködés között, mert hasonlítod az egykori önmagad a játékosaidhoz. Valahogy nekem ez könnyen ment, pedig volt olyan klubvezető, aki azt hitte nehezen megy majd nekem. Büszke vagyok arra, hogy a kapusaim velem dolgoztak. Nekem nagy megtiszteltetés volt, hogy kerettag lehettem. Végh Zoltán, Fülöp Marci, Köteles Laci és én voltam akkor a csapatban. Barátságos meccsek előtt hívtak a keretbe, talán egy félidőt adhattak volna, mert akkor elmondhatnám magamról, hogy válogatott voltam.”
Balajcza Szabolcs 2006-ban igazolt Újpestre Kaposvárról – azon a tavaszon még a somogyi csapatban kivédte a lila-fehérek szemét. „Erős Károly oda is kiabált, hogy mi a francot csinálok, de persze a mondatba bele képzelhetünk egy másik f-betűs szót is. Akkor úgy voltam vele, hogy a Kaposvárhoz köt a szerződésem, meg kellett mutatnom, hogy ki vagyok.”
A kapus első meccsét lila-fehérben a liechtensteini Vaduz ellen játszotta. Az Újpest történelmi, 4–0-s vereséget szenvedett az UEFA-kupa-selejtezőben. A találkozóval kapcsolatban több pletyka is tartja magát – bunda volt, edzőbuktatás volt.
„Két hétig tartott az a meccs nekem… Rettenetes volt. Vonszoltuk magunkat, lassúak és dekoncentráltak voltunk. Elmentünk idegenbe és ott nyertünk, akkor kicsit megnyugodtam, hogy nem vagyunk olyan rosszak és én sem vagyok olyan rossz, hogy ne férjek be a csapatba. Szegény Bicskei Bertalan volt a vezetőedző, aki már a szünetben lemondott és a meccs végén be sem jött hozzánk. Az a meccs az egész szezonra rányomta a bélyegét.
Hallottam különböző dolgokat, hogy a csapattársaim nem akartak együtt dolgozni az edzővel, vagy eladták a meccset, vagy nem tették úgy oda magukat. Ez mind pletyka volt, mindenkit megviselt a vereség. ”
Fanyar humorral annyit tett hozzá, hogy „ha bunda volt, jól kihagytak belőle”.
Ezt követően az újpesti pályafutása szépen alakult, hiszen tizenegy évig volt ott.
„Nagy dolog volt, hogy csapatkapitány lehettem. Az is, hogy jóval a szerződésem lejárta előtt hosszabbítottak velem. Nagyon bánom, hogy nem lettünk bajnokok 2009-ben, mert sokáig vezettük a bajnokságot, de aztán egy hét alatt háromszor kikaptunk és elment az esély.”
Ebben a szezonban Szentes Lázár volt az Újpest vezetőedzője. A sokak által nehéz embernek tartott edzőt Balajcza Szabolcs profi szakembernek tartja. „Fegyelem és rend volt, ami kellett is, mert akkor tele volt a csapat csibészekkel és egókkal.”
Az Újpest 2009-ben közel állt ahhoz, hogy bajnok legyen, ám végül be kellett érnie a második hellyel a Debrecen mögött.
„Az utolsó bajnokcsapatban szinte csak magyar játékosok voltak és nagyon jó közösséget alkottak – pedig ugye az anyagiak elfogytak, ám ez is csak erősítette az egységet a játékosok között. A helyzetünk hasonló volt, de a mi csapatunkban sok volt a légiós és szintén gond volt a pénzzel, egy külföldi nem koncentrál úgy, mintha minden rendben lenne. Neki hiába mondod, hogy együtt vagyunk, barátok vagyunk, azért van itt, hogy pénzt keressen. Az esetünkben ezen csúszott el az első hely. Aztán jött a tulajdonos váltás és Roderick Duchatelet nem is akart bajnok lenni, tranzitklubnak tekintette az Újpestet.”
Az úgynevezett belga-korszakkal kapcsolatban Balajcza Szabolcs elmondta, hogy gyakorlatilag átjáróház volt az öltöző.
„Egyszer csak jött két angol, aztán elment egy belga, majd jött egy kongói… Próbált az ember eredményes lenni, de ha valaki jól játszott, akkor azt azonnal elvitték. Nem az eredmény volt a lényeg, hanem csak az, hogy első osztályban legyünk, de közben el tudjanak adni játékosokat.”
A korábbi kapus elárulta, hogy csak egyszer vetődött fel a külföldre igazolás lehetősége, ám inkább elfogadta a Megyeri útiak ajánlatát, pedig az nem volt olyan jövedelmező.
Balajcza elárulta, hogy szerinte a belga korszakban legtöbbet foglalkoztatott edző Nebojsa Vignjevics jó szakember. „Sokszor meg volt kötve a keze, hiszen adták, vették a játékosokat. Az utolsó meccsem utáni záróvacsorán kimentünk a teraszra és négy órát beszélgettünk. Arról volt szó, hogy miért nem akarok maradni, ő is elmondta, hogy mit gondol velem kapcsolatban. Nem tudtunk megegyezni, kezet fogtunk és elváltunk.”
Az egykori kapus híres volt arról, hogy nagy százalékban védte ki a tizenegyeseket. Pályafutása alatt nem beszélt arról, hogy mi a titka, de ezúttal elmondta, mi állt a védések mögött.
„Az Újpesten töltött időszak alatt, amikor én védtem a csapat nem veszített tizenegyespárbajt. Néztem, hogy ki hova rúgja és volt benne egy kis gondolkodás is. Mentünk Diósgyőrbe és a meccs előtt nyilatkoztam, hogy én tudom hova szokta rúgni az a játékos a labdát, aki elvégzi a büntetőket. Gondolom olvasta és megfordítja. Így is lett, én meg kivédtem. Kanta Józseffel szemben is ötven százalékos a mérlegem.”
Balajcza Szabolcs elárulta, hogy miközben Pécsi Ármin kedvence a Manchester City kapusa Ederson, ám a Liverpool játékosát Alissont és az Interben védő Yann Sommert, valamint az Atletico Madrid kapusát Jan Oblakot kedveli. Játékosként pedig az olasz világsztárra Gianluigi Buffonra nézett fel: „Ő volt az, aki a pályafutása elején még megfoghatta a hazaadást, de 38 évesen ő volt a Juve védelmében a negyedik. Folyamatosan fejlődött.”
A beszélgetésben szó esett még az edzők és a kapusok kapcsolatáról, valamint arról is, hogy a Puskás Akadémián mennyire összehangolt a kapusok képzése. Balajcza Szabolcs elárulta azt is, hogy miként zajlik gyerekként a kapusok kiválasztása, továbbá arról is beszélt, hogy ki lehet Pécsi Ármin utódja.