Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Mit adhat Tímár Krisztián érkezése a kiesés felé araszoló Fehérvárnak? – elemzés

Mit adhat Tímár Krisztián érkezése a kiesés felé araszoló Fehérvárnak? – elemzés

m4sport.hu | Szerző: Csernus Attila
Sorozatban ötödik alkalommal sem sikerült nyerni a bajnokságban a Fehérvár FC-nek, ez pedig a vezetőedző Pető Tamás állásába került. Az őt követő Tímár Krisztián már meg is tartotta első edzését a piros-kékeknél, ám igen nehéz feladat vár rá, hogy megállítsa a kiesés felé robogó klubot. Nézzük, hogyan áll a bennmaradásért folytatott küzdelem, mely érvek szólnak a Fehérvár mellett és ellen, valamint miért váltak éppen ők a kiesés egyik legfőbb várományosaivá!

Pető Tamás munkáját a mögöttünk hagyott 27 forduló ellenére sem lehet igazán objektíven megítélni, hiszen háromszor kellett újjáépítenie csapatát, és egyre rosszabb játékosminőséggel bíró kerettel próbált meg kitartani a koncepciója és az első osztály mellett. Még a Konferencia Liga selejtezők előtt távozott azóta a válogatottban is bemutatkozó Szabó Levente, Fiola Attila, a szintén alapembernek számító Gergényi Bence, Mamoudou Karamoko, Tobias Christensen, Bese Barnabás és még sorolhatnánk.

Mire véget ért a Fehérvár útja a nemzetközi kupaporondon újabb távozókat jelentettek be, amelyek között szintén a magyar válogatott kötelékébe tartozó játékosok voltak (Tóth Balázs és Schön Szabolcs). Majd télen a csapatkapitányt Csongvai Áront és a házi gólkirályt, Nejc Gradisart is tovább adták. Utóbbit Ivan Saponjiccsal még egészen jól sikerült is pótolni, ám a Svédországban remeklő Csongvait egyáltalán nem. 

Csongvai Áron játékstílusa az NB I-ben (2024/25)

Csongvainak óriási szerepe volt a Fehérvár védekezésében és támadásában is. Leginkább rajta múlt, hogy a labda eljut-e a támadóharmadba vagy sem. Meccsenként közel nyolc ilyen passzt osztott ki. A csapat legprogresszívebb játékosa volt, miközben rengeteg labdát szerzett és a légi párharcait is jó arányban nyerte.  

Mindezek következménye, hogy tavasszal bezuhant a Fehérvár. Ősszel mérkőzésenként -0,2-es volt a várható gólkülönbségük, tavasszal ez már csak -0,51. Ha egész szezonos mintát veszünk, akkor a székesfehérváriaké a második legrosszabb xG-differencia a riválisaik közül.  

DVSC: -1,69
ZTE: -3,28
Fehérvár: -8,55
Nyíregyháza: -9,44 

Nagyságrendekkel vannak elmaradva a szintén nagy menekülésben lévő DVSC-től és ZTE-től. Persze adódik a kérdés, hogy miért kellene az átlagosnál jobban izgulnia a fehérvári szimpatizánsoknak, amikor a Szpari még rosszabb is, ráadásul három pont hátrányban. Erre a válasz a hátralévő hat forduló menetrendje. Az ellenfelek tabellán elfoglalt átlagos helyezése alapján a Fehérvár van a legkedvezőtlenebb helyzetben, mivel még 5 felsőházi csapattal is játszanak. 

Ellenfelek átlagos helyezése:
Fehérvár: 4,33
DVSC: 6
Nyíregyháza: 7,66
ZTE: 8,5 

Ha a várható pontok (xPTS) tabelláját vesszük alapul, akkor még súlyosabb a Fehérvár helyzete, hiszen a könnyen sorsdöntőnek bizonyulható, utolsó fordulóbeli ellenfél a Debrecen is e szerint a felsőházhoz tartozna, azaz mind a hat mérkőzését olyan ellenfelekkel szemben kell majd megvívniuk, akiknek a várható teljesítménye a felsőházba predesztinálja őket.  

Amiben bizakodni lehet az Tímár Krisztián érkezése. Nem csak amiatt, mert továbbra is az egyik legtehetségesebb magyar edzőként kezeli a nyilvánosság, hanem az edzőváltáson áteső csapatoknál gyakran megfigyelhető „új menedzser pattanás” (new manager bounce) miatt is. Mivel Tímár játékstílusa több ponton is különbözött Nyíregyházán a Fehérvárhoz képest, ezért különösen érdekes lesz figyelni, hogy milyen kisebb változtatásokat tud vagy akar eszközölni. 

A Fehérvár védekező stílusa az NB I-ben (2024/25)

A Nyíregyháza védekező stílusa az NB I-ben (2024/25)

Bár a magas presszinget is kezdte elhagyni Tímár az utolsó nyíregyházi mérkőzésein, mégis közel áll hozzá, korábban az ETO-nál is előszeretettel alkalmazta, míg Fehérváron ebben a szezonban ritkaságnak számított a letámadás. 

A Fehérvár labdabirtoklási karakterisztikája az NB I-ben (2024/25)

A Nyíregyháza labdabirtoklási karakterisztikája az NB I-ben (2024/25)

A védekezést általában gyorsabban rendbe lehet tenni, mint a támadójátékot, és hat forduló alatt amúgy sem lesz Tímárnak sok lehetősége nagyobb változtatásokra, viszont hosszabb távon azért is izgalmas a kinevezése, mert a Fehérvár főleg tavasszal szenvedett a helyzetek kialakításában, és csak nyolc gólt szereztek, míg Tímárnak Nyíregyházán szintén hasonló gondjai voltak, csak még súlyosabbak, emiatt nagy kérdés, hogy esetlegesen a következő szezonban labdával milyen újdonságokat hozna. 

A Fehérvár helyzetkialakításai az NB I-ben (2024/25)

A Nyíregyháza helyzetkialakításai az NB I-ben (2024/25)

A két csapat helyzetteremtései között jelentős a hasonlóság, elsősorban a kontratámadásokból alakítottak ki veszélyt. A Nyíregyháza sokkal többször próbálkozott magas labdákkal előre jutni, míg a Fehérvár inkább a földön játszott. E téren előfordulhat, hogy a soron következő meccsek is hoznak némi változást és a Fehérvárnál is több akció folyik majd a levegőben. 

Óriási a tét és hatalmas kihívás előtt áll mind a Fehérvár, mind Tímár Krisztián, hiszen úgy kell változtatni a csapat játékán, hogy az NB I legerősebb csapataival kell megmérkőzniük. Az őszi formával sem lenne sétagalopp az utolsó hat forduló, pláne a tavaszival, ám Tímár érkezésével a klubvezetés tizenkilencre lapot húzott, bő egy hónap múlva pedig kiderül, hogy az alsó volt vagy nem. 

OTP Bank Liga, 28. forduló:

április 19., szombat
13.15 Debreceni VSC–Zalaegerszegi TE FC
16.15 Diósgyőri VTK–ETO FC Győr
20.30 Paksi FC–Puskás Akadémia FC (A hét meccse)

április 20., vasárnap
13.15 Fehérvár FC–MTK Budapest
15.45 Ferencvárosi TC–Nyíregyháza Spartacus FC

április 21., hétfő
18.30 Kecskeméti TE–Újpest FC

Az M4 Sport és az m4sport.hu a forduló valamennyi mérkőzését élőben közvetíti. 

Borítókép: Fotó: Fehérvár FC

További tartalmak