Talán senki sem fogadott volna arra a bajnokság előtt, hogy a Kazincbarcika feljut az NB I-be abból a mezőnyből, amelynek tagja a Vasas és a Bp. Honvéd is. A csoda azonban az utolsó fordulóban beteljesedett, és az együttes ősztől NB I-es lesz, így a Fradi, az Újpest és a Paks ellen is készülhet.
„Nehéz ezt felfogni, de próbálkozunk vele. Éppen dolgozzuk fel azt, ami történt velünk, és látjuk, hogy nagyon népszerű lett a Kazincbarcika. Tudtuk, hogy kiélezett verseny lesz, ahogy minden évben. Néztük a Vasas meccsét is, tudtuk az eredményt, de a legfontosabb az volt, hogy a saját feladatunkra koncentráljunk. Aztán amikor megtudtuk az eredményt, óriási öröm és boldogság volt bennem, kiszakadt az egész éves feszültség. Történelmi sikert értünk el.”
Kapcsolódó tartalom
A Kazincbarcika a téli szünetben már feljutó helyen állt, és ekkor érezte Erős Gábor először azt, hogy feljuthat az együttes.
„Tavasszal jobban odafigyeltek ránk. Korábban legyintettek a Kazincbarcikára, és többen is azt mondták, hogy majd kipukkad a csapat. Aztán egyre többekben vetődött fel, hogy mi lenne, ha…
Szerencsére a vezetők mellénk álltak, még akkor is, ha komoly fejfájást okozott nekik ez a helyzet.”
Az utolsó mérkőzések után a Vasas vezetőedzője, Pintér Attila azt mondta, hogy az ő csapata nem kapta meg azokat az a feltételeket, amelyeket a Kisvárda és a Kazincbarcika.
„Nem egyszerű ilyenkor nyilatkozni, hiszen nagy volt a csalódottság. Nem vagyok a számok betege, de a Kazincbarcika a legkevesebb vereséggel büszkélkedhet, a második legtöbb gólt szereztük, a legkevesebbet kaptuk, nekünk a legjobb a gólkülönbségünk, a hatodik forduló óta az első háromban voltunk, szóval nem gondolnám, hogy különleges bánásmódban részesültünk. Harminc forduló alatt egyetlen egy kiállításunk sem volt, erre is nagyon büszke vagyok, de ez nem annak köszönhető, hogy minket a játékvezetők segítettek, nem emlékszem olyanra, hogy valamelyik bíró gólt szerzett volna. Megértem Pintér Attila nyilatkozatát, jó kapcsolatban vagyunk, tisztelem őt és az eredményeit, de a mi csapatunk most jobban megérdemelte a feljutást.”
Nagy kérdés egy ideje, hogy szükség van-e az NB I-ben a Kazincbarcikára. Sokan állítják, hogy nem tesz jót a magyar élvonalnak, hogy a kis csapat jutott fel a legjobbak közé.
„Nagyon őszinte leszek, és remélem, nem fognak rám »otthon« megharagudni. Ha magát a Kazincbarcikát nézem, akkor nem feltétlenül erre a klubra van szükség az NB I-ben, remélem, nem forgatja ki senki a szavaimat. A pályán nyújtott teljesítmény alapján azonban mi érdemeltük meg a feljutást. Ha visszagondolok arra az időszakra, amikor bemutatkoztam az NB I-ben, akkor azt kell látnom, hogy azoknak a csapatoknak a jelentős része, amelyek akkor az élvonalban voltak a jó része már nincs ott a legjobbak között. Sok nagy múltú klub van, amely nincs ott a mezőnyben. Azt el kell fogadni, hogy ha egy csapat jó és a pályán, harminc forduló alatt eléri a feljutást.”
Kapcsolódó tartalom
A kazincbarcikai feljutást követően sokak száját elhagyta az is, hogy máris megvan a következő bajnokság egyik kiesője.
„Igen, hallottuk már több esetben is. Ez is majd a pályán dől el, és emlékezzünk arra, hogy amikor a Kecskemét feljutott, akkor ugyanezt mondták rájuk. És ha jól emlékszem, akkor a második helyen végeztek, mindenkinek óriási meglepetést okozva. Pedig a Kecskemétre sem mondta senki, hogy feljuthat, de aztán ugyanígy másodikok lettek az NB II-ben, ahogy mi.
Én azért látok arra esélyt, hogy nemcsak retúrjegyet váltottunk.
Ha a csapatot megfelelően megerősítjük, akkor van esély arra, hogy nem esünk ki. Még akkor sem, ha látjuk, hogy milyen patinás csapatok búcsúznak az NB I-től.”
Erős Gábor elmondta: csak mosolygott azon, amit az utolsó meccs előtt hallott arról, hogy a Kisvárda a Kazincbarcikát akarja magával vinni az NB I-be. Ezzel együtt megvédte a Vasas védőjét, Otigba Keneth-et, aki nagy helyzetben hibázott az angyalföldi mérkőzésen. Ahogy elmondta, nem azon a lehetőségen múlt vagy dőlt el a Vasas feljutása.
A szakember beszélt az interjúban arról, hogy a csapatának fontos tagja volt a rutinos Bódi Ádám, Varga József és Lucas, vagyis a három NB I-es tapasztalattal is rendelkező labdarúgó.
„Egyikük sem volt jó állapotban, amikor érkeztek, hiszen keveset játszottak az előző klubjukban. Bódi sok gólt és gólpasszt tett hozzá a szerepléshez, de az első találkozókon hagyott kívánnivalót maga után a teljesítménye, de türelmesek voltunk, és formába lendült. Jó volt olvasni tőle azt, hogy visszakapta a fociba vetett hitét.”
A Kisvárda–Kazincbarcika mérkőzés lefújása után Révész Attila, a hazaiak vezetőedzője és Erős Gábor azonnal közös képet készítettek a pálya szélén. Érdekes és találgatásokra okot adó pillanat volt.
„Gratuláltunk egymásnak, a fotós meglátta és készült a kép. Kilenc évig voltam Kisvárdán, jó a kapcsolatom Attilával, akinek nagyon sokat köszönhetek. Kisvárdán kezdtem az edzői szakmát, sokat tanultam ott. Ő is valamilyen szinten büszke volt arra, hogy a tanítványnak is sikerült feljutnia a Kazincbarcikával, ami történelmi siker.”
Kapcsolódó tartalom
A felvétel időpontjában még nem volt biztos, hogy hol folytatja a pályafutását Erős Gábor. Az elmúlt napokban több helyről is arról lehetett hallani, hogy a siker után elhagyja a klubot.
„Kazincbarcikán szerződésem van. Az éremátadás után már tárgyaltam a folytatásról, de a vezetők és én is szeretnénk tisztán látni. Az eredmény után voltak és vannak is érdeklődők, szeretném a lehető legjobb döntést meghozni. Számomra fontos, hogy lássam a lehetőségeket. Hamar tudsz sikeres edzőből olyanná válni, hogy csak legyintenek rád, ehhez elég egy negatív széria.”
Kazincbarcikán az volt a cél, hogy a csapat maradjon benn az NB II-ben. Ez (túl) jól sikerült, ám a sok győzelem nagy terhet ró a klubra is, hiszen a győzelmeket és a feljutást is finanszírozni kell. Közben pedig a szakmai stáb felé az is elvárás volt, hogy sok fiatal szerepeljen az együttesben. A sikerek alaposan megterhelték a klub költségvetését is.
„Talán nehéz helyzetbe hoztuk a vezetőket. Amikor második helyen vártuk a tavaszt, akkor kellett hozni egy döntést, hogy hogyan tovább. A vezetők is szerettek volna feljutni, de közben a fiatalokat is szerepeltetni kellett, hogy a fiatal percekből származó bevételeket is maximalizáljuk. Azt mondtam, hogy meg kell találni az egyensúlyt ebben a tekintetben. Mindenki fel szeretett volna jutni, de megértettem azt is, hogy hiányzott volna a kasszából az a pénz, amit a fiatalok szerepeltetéséből kapunk. A vége aztán persze siker lett, szóval nem is kell mással foglalkozni.”
Visszatérve a szakember jövőjére: Simon Miklós, a kazincbarcikai sportigazgató a Nemzeti Sporthíradónak elmondta, hogy senkit nem akarnak a klubhoz láncolni, és tisztában vannak a szakmai stáb fokozódó népszerűségével. Erős Gábort szembesítettük azzal, hogy napok óta tartja magát egy pletyka, amely szerint a Kisvárda vezetőedzője lesz.
„Akkor ezt most cáfolnám! Több helyről van érdeklődés, de sehova sem köteleztem el magam. Nekem sem mindegy, a klubok is szeretnék tudni, hogy ki lesz a vezetőedző. Nem akarom tovább húzni.”
Erős Gáborral kapcsolatban legutóbb a tél végén hallhattunk klubváltásról. Akkor a Diósgyőrrel hozták össze, ahogy most elárulta, nem is véletlenül.
„Sokszor szóba került a Diósgyőr. Azt sem titkolom, hogy annak idején, amikor elfogadtam a Kazincbarcika ajánlatát, akkor annak az volt az oka, hogy a klub együttműködésben állt a DVTK-val. Képben volt, hogy ha esetleg nem alakulnak jól Miskolcon a dolgok, akkor számolnak velem. Benne volt a pakliban ez a váltás, már csak azért is, mert miskolci fiatalokat edzettem Kazincbarcikán. Többször is beszéltem velük, de más mellett tették le a voksukat, most pedig a Diósgyőr nincs benne a pakliban.
Kicsit számítottam rá télen, hogy én leszek a vezetőedző, beszéltünk több alkalommal személyesen is, de aztán amikor döntöttek, akkor nem értesítettek, talán elfelejtették a számomat.”
Erős Gábor edzői pályafutása jól alakul, csak a budafoki szerepvállalása lóg ki a sorból, hiszen a fővárosi klubtól idő előtt küldték el: „Sajnálom, hogy így alakult és talán most egy kicsit ők is.”
Ezzel szemben Kisvárdán egy NB I-es második hely fűződik a nevéhez. Igaz, hivatalosan nem ő volt a szakvezető, hiszen nem rendelkezett a megfelelő képesítéssel. Ebben az időszakban szorosan együtt dolgozott Révész Attilával.
Kapcsolódó tartalom
„Először öt fordulóra szólt a lehetőség az ősz végén, aztán januártól megkaptam a megbízást, de Révész Attila adta a papírt. Nem egyszerű vele dolgozni, de sokat tanultam tőle, el kell fogadni olyannak, amilyen. Én is elég erős személyiségnek tartom magam, így sok vitám volt vele, de ez nem volt probléma, pont ez volt, amit megszeretett bennem. Sokan azt gondolják, hogy azért lehettem ott, mert mindig azt tettem, amit mondott, de ez nem igaz, mert ha nem lettem volna erős karakter, akkor felfalt volna az öltöző.”
A második hely után aztán távozott, mert a Magyar Labdarúgó Szövetség szigorított a szabályokon, így akinek nem volt megfelelő végzettsége, az nem maradhatott.
Az interjúban Erős Gábor beszélt arról is, hogy miként került Győrből Kisvárdára – NB I-es és NB II-es csapat nincs nagyobb távolságra egymástól –, de visszaemlékezett arra az időszakra is, amikor Görögországban és Bulgáriában futballozott, szó esett a korábbi sérüléséről és arról is, hogy miért kellett kétszer fél évet kihagynia játékosként.