A Tűz Serlege kidobta a Trimágus Tusa kiválasztott versenyzőinek nevét, Harry Potterét is. Ragaszkodtak a serleghez kötött szabályokhoz: hiába nagykorúaknak szólt a verseny, a 14 éves griffendéles elindult; hiába rendezték rendre három diáknak, Potter negyedikként „kvalifikált”.
Mintha a zseniális J. K. Rowling előre tudta volna, harminc évvel később min akad majd ki. Persze nem csak ő: az olimpia egyik legnagyobb botránya alakult ki az algériai ökölvívó, Iman Helif körül, aki úgy indult a nők versenyében, hogy egy 2023-as teszt kimondta róla, Y-kromoszómával is rendelkezik. Amellett, hogy esete nem egyedi, pláne nem akut, elég komoly társadalmi kérdés is; nekünk, magyaroknak pedig akkor lett különösen aktuális – ennélfogva felháborító –, mikor kiderült, hogy Hámori Luca negyeddöntős ellenfele lesz az algériai versenyző.
Kapcsolódó tartalom
Az egyszerre természetes és dicséretes, hogy a magyart sem hagyja nyugodni a nagy ártatlan igazság – legyen szó szurkolóról, sportolóról, sportdiplomatáról, szövetségről –, de a Helif-sztori és egyáltalán a sportban fellépő genderkérdés nem akkor kezdődött, amikor Hámori Luca nyolcba jutott. Iman Helif története bokszolóként bő hat éve tart, a negyeddöntőben kapott ki a tokiói olimpián, 2021-ben pedig a Bocskai István Emlékversenyen is ott volt Debrecenben – mindig a nők között indult. A Nemzetközi Amatőr Ökölvívó Szövetség (IBA) a 2023-as világbajnokságon a döntő előtt, azaz négy győztes meccs után zárta ki, holott az indoklásban már eleve a részvételi feltételeknek (eligibility criteria) nem felelt meg.
Ha elvonatkoztatunk Helif személyétől (hogy mást ne mondjak, a tajvani Lin Yu-Ting ugyanebben a cipőben jár), nem lehet megkerülni az IBA és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság közti feszültséget: a NOB korrupcióra hivatkozva az IBA-t nem ismeri el sportági szakszövetségnek. Tekintve, hogy az olimpiai sportágak lebonyolítását a NOB ezekre bízza, az ökölvívás esetében magánál tartotta ennek jogát, egy külön bizottságot felállítva – a bokszolóknak a verseny előtt semmilyen nemi tesztet nem kellett elvégezniük. Ha az útlevelükben megnevezett nem a nő volt, akkor indulhattak a nők között.
Az IBA és a NOB közös működésképtelensége pontosan az ilyen abnormális, igazságtalan helyzeteknek ágyaz meg, amelyben sportolók (Helif, Hámori, Carini és a többiek), érdekek, nemzetek – összességében az olimpia intézménye sérül meg, mindenki a maga narratívájának megfelelő kiskapura mutogat. Ezt a problémát nem péntekről szombatra, hanem hosszú hónapok, akár évek alatt oldhatják meg – inkább utóbb, mert az előbbről már lecsúsztak.
Bár az elmúlt napokban az internet népe kígyót-békát dobott Helifre, rálegyintett, hogy „áhh, férfi”, valójában nemi identitásáról, emberi történetéről fogalmunk sincs. Algériában a nemváltás illegális, az interszexualitás (egy ember olyan biológiai jellegzetességekkel rendelkezik, amelyek nem sorolhatóak be kizárólagosan tipikus női vagy férfi kategóriába vagy mindkettőnek megfelelnek) vagy más veleszületett genetikai anomáliák, amelyek az Y-kromoszóma jelenlétét okozhatják, pedig örökölt rendellenességek is lehetnek. Csalást kiáltani a sportszerűség vélelme, meg összességében tudatlanságunk révén sem tisztességes; a kialakult helyzet pedig csak közvetetten velünk szemben, elsősorban a sportolóknak igazságtalan és nonszensz, a súlycsoport minden versenyzője sérül, ami minden, csak nem ideális.
Ha a jelenségre az a válaszunk, hogy a mi képernyőnkön egy férfi legálisan ver meg egy nőt, elbagatellizáljuk az ökölvívást – éppen arra teszünk egy lapáttal, ami ellen a sportág évtizedek óta dolgozik: hogy minden ember felismerje a puritán erőszak és profi boksz közötti hatalmas különbséget. Nem tudunk mást, mint hogy Helif szabályszerűen versenyez a nők között, efölött rendelkezni lehetőségünk nincs, mégha nehéz is befogadnunk. A vélemény szabad, az ember hovatartozása ezt feltétlenül érzelmekkel, olykor indulatokkal tölti meg, ám eközben tájékozódni, kíváncsinak lenni szellemi és kulturális kötelesség.
A magyar nemzet egy emberként drukkol Hámorinak, de ne feledjük: ember lesz az ellenfele. Nem egy ragadozó szörnyeteg, ahogy időnként Harry Potternek.