Az immár 61 ötkarikás mérkőzés óta veretlen amerikaiak a vasárnapi döntőben hatalmas csatában, egyetlen ponttal verték a tavalyi Európa-bajnokság bronzmeccsén a magyarokat legyőző házigazdákat.
A győztes együttesben a 42 esztendős Diana Taurasi – aki a fináléban egy másodpercet sem játszott – lett a kosártörténelem első hatszoros olimpiai bajnoka. Az amerikaiak rekordot döntöttek sorozatban nyolcadik aranyukkal, ötkarikás csapatsportokban hét diadalra eddig – rajtuk kívül – csak az amerikai férfi kosárcsapat volt képes 1936 és 1968 között. Az Egyesült Államok női csapatának olimpiai összmérlege 78 győzelem és 3 vereség.
Az első félidőben kifejezetten pontszegény összecsapáson jobbára az amerikaiak vezettek, de a franciák tartották a lépést esélyesebb riválisukkal és a nagyszünetre egyenlő állással vonultak el a felek.
A harmadik negyedet a házigazdák egy 10-0-s rohammal kezdték, az amerikaiak Kelsey Plum két triplájánál adtak először életjelet, de így is fordítottak és kétpontos előnyből várták a záró tíz percet.
Ebben ismét a franciák kezdtek jobban, visszaszerezték a vezetést, majd újra fordítottak az amerikaiak, és az utolsó két percre állandósították a három-négypontos differenciát. A mérkőzés utolsó egy percében a franciák hiába szabálytalankodtak folyamatosan a rivális játékosaival, a tengerentúliak csak egyszer hibáztak a büntetővonalról, így a Sopronnal Euroliga-győztes Gabby Williams ugyan dobott egy jó triplát 4.9 másodperccel a mérkőzés vége előtt, a dudaszó pillanatában elengedett utolsó kísérleténél fél lábfejjel a hárompontos vonalon belülre lépett, így csapata egy ponttal alulmaradt.
Eredmény, női kosárlabda:
döntő:
Egyesült Államok-Franciaország 67-66 (15-9, 10-16, 20-18, 22-23)
korábban:
bronzmérkőzés:
Ausztrália-Belgium 85-81 (20-19, 17-17, 23-25, 25-20)
Női kosárlabda, olimpiai bajnok:
Egyesült Államok (Napheesa Collier, Kahleah Copper, Chelsea Gray, Brittney Griner, Sabrina Ionescu, Jewell Loyd, Kelsey Plum, Breanna Stewart, Diana Taurasi, Alyssa Thomas, A’ja Wilson, Jackie Young)
2. Franciaország
3. Ausztrália