Az ünnepi esemény Major Veronika fináléjában a döntő perceinek levetítésével kezdődött, majd a magyar szövetség vezetői, Nagy György elnök és Sinka László főtitkár, illetve Schmidt Gábor sportért felelős helyettes államtitkár és Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára méltatta a sportágnak 20 év után először ötkarikás érmet szerző Majort, továbbá valamennyi olimpikont – Major mellett Péni Istvánt, Pekler Zalánt, Mészáros Esztert és Fábián Sára Ráhelt – és paralimpikont – Dávid Krisztinát, Rescsik Csabát és Gurisatti Gyulát.
Schmidt Gábor köszönetet mondott és gratulált az eredményekhez, arra a kérdésre pedig, hogy számoltak-e előzetesen magyar sportlövőéremmel, határozott igennel felelt.
„Amikor arról beszélgetünk olimpia előtt, hogy kitől várhatunk érmeket, kivel számolhatunk, akkor a sportlövőkkel mindig számolunk. Ez pedig fontos, mert azt jelzi, hogy a sportlövők hosszú évtizedek óta stabilan ott vannak azok között, akikre lehet számítani, és ezt az eredményeik is mutatják” – hangsúlyozta Schmidt Gábor, hozzátéve, hogy a sportág stabil háttérrel rendelkezik, és kiváló utánpótlása van, melyből folyamatosan jönnek ki a tehetségek.
Fábián László elárulta, hogy korábbi öttusázóként a lövészet különösen közel áll a szívéhez, még ha versenyzőként messze nem tudott olyan szinten lőni mint például Major Veronika. Egyúttal kiemelte, hogy a sportág világszerte nagyon népszerű, nagyon széles a nemzetközi élvonal, amit jól mutat, hogy több mint száz országból érkeztek sportlövők az olimpián Chauteauroux-ba, ennek ellenére sikerült „fantasztikus eredményt” elérni.
Nagy György, a szövetség vezetője elárulta, hogy volt szerencséje 2000-ben és 2004-ben is élőben magyar sportlövőéremnek szorítani, és a sportpisztoly fináléja hasonlóan különleges élményt nyújtott számára, mint Igaly Diána sydneyi bronz- és athéni aranyérme. A sportvezető ugyanakkor hangsúlyozta, hogy valamennyi versenyzőnek kijár a dicséret, aki kijutott az olimpiai játékokra és a paralimpiára. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a két ifjúsági olimpiai bajnok puskás, Pekler Zalán és Péni István a következő olimpiákon Majorhoz hasonló eredményt ér majd el.
„Örülök, hogy Verának most minden apró részlet összeállt, és sikerült érmet szereznie, kívánom minden magyar lövőnek, hogy egyszer ugyanígy összejöjjön nekik minden” – jegyezte meg Nagy György, kiemelve, hogy Major az olimpiák történetének 18. magyar lövőérmét szerezte (7 arany, 3 ezüst, 8 bronz), Magyarország pedig 11. a sportág összolimpiai sportági éremtáblázaton.
Kapcsolódó tartalom
Major Veronika a könnyeivel küszködve árulta el, hogy a mostani mindössze a második alkalom volt, hogy érmes döntőjét ilyen hosszúságban visszanézte, illetve elmondta, hogy a játékokra azzal a céllal utazott, hogy mindkét számában erős alaperedményeket lőjön, és döntőbe jusson, a finálékban pedig lehetőség szerint jól érezze magát. Mindez maradéktalanul sikerült, ugyanis légpisztolyban és sportpisztolyban is a legjobb eredménnyel került a nyolcas fináléba, majd 10 méteren a nyolcadik lett, 25 méteren viszont sikerült dobogóra állnia.
„Próbáltam úgy versenyezni, hogy büszke lehessek magamra, ez pedig sikerült, úgyhogy nagyon boldog vagyok” – mondta a keszthelyiek büszkesége.
„Nekem ez a bronzérem is úgy csillog, mintha arany lenne. Azt gondolom, bármilyen színű érmet vagy helyezést ér el valaki, arra is nagyon büszkének kell lenni” – vélekedett Major Veronika.