A The Age című helyi lap kormányközeli forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a végső döntésre jogosult Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter nem fog ottani idő szerint éjfélig határozni arról, hogy visszavonja-e a szerb világelső vízumát. A késlekedés oka, hogy a miniszter további dokumentumokat kért be a teniszezőtől.
A lap hozzáteszi, hogy információi szerint Djokovic jogászai már a fellebbezést készítik elő, amennyiben ugyanis a miniszter a kitoloncolás mellett döntene, egyből a bírósághoz fordulnak. A The Age egyébként kormányzati körökből úgy értesült, hogy jelenleg a vízum visszavonására van nagyobb esély.
Itt a vízum, hol a vízum
Az Australian Open címvédője múlt szerdán érkezett meg Melbourne-be, az ausztrál nyílt bajnokság helyszínére, de a reptéren nem engedték be az országba, visszavonták belépési engedélyét, órákig egy szobában kellett várakoznia, majd egy erre a célra kijelölt hotelben szállásolták el. A vízumát hétfőn bírósági döntés nyomán visszakapta, az ugyanakkor továbbra is kérdéses volt, hogy indulhat-e a Grand Slam-tornán.
Djokovic korábban oltásszkeptikus kijelentéseket tett, így Ausztráliába érkezése óriási felháborodást váltott ki, mivel felmerült a gyanú, hogy kivételeztek vele. A játékos ügyvédei szombaton olyan iratokat tettek közzé, melyek szerint Djokovic november közepén megkapta a beutazáshoz szükséges vízumot, december 30-án pedig az orvosi mentességről szóló igazolást is. Utóbbit annak alapján, hogy december 16-án pozitív tesztet szolgáltatott.
A 20-szoros GS-győztes a pozitív teszt ellenére nem vonult karanténba, Franciaországban interjút adott a L’Equipe-nek, valamint egy gyerekek számára rendezett nyilvános eseményen is részt vett. Szerdán közleményt adott ki, amelyben elismerte, hogy hibázott.
Nem csupán emiatt kellett azonban magyarázkodnia, hétfőn ugyanis különböző weboldalakon és a közösségi médiában olyan fotók és videók jelentek meg, amelyek állítólag bizonyítják, hogy a Monacóban élő Djokovic az ausztráliai utazását megelőző 14 napban Szerbiában és Spanyolországban is tartózkodott, miközben ő nemmel felelt arra a kérdésre, hogy a melbourne-i útját megelőző két hétben járt-e külföldön.
„Az utazási nyilatkozatomat a csapatom töltötte ki az én nevemben, ahogy ezt az országba érkezésemnél is elmondtam a határőröknek. Az ügynököm már korábban sajnálatát fejezte ki az adminisztrációs hiba miatt, azért, hogy rossz mezőt jelölt be az űrlapon a korábbi utazásokra vonatkozó résznél. Ez egy emberi hiba volt, de semmiképpen sem szándékos. Kihívásokkal teli időket élünk a világjárvány alatt, és ilyen hibák előfordulnak” – jegyezte meg a 34 éves sportoló.
Ráadásul gyanús, hogy magával a teszttel is manipuláció történt. Djokovic egy december 16-ai tesztről beszél, amelyet 22-én egy negatív követett. Csakhogy a szerbiai adatban időbélyegzője szerint december 26-án történt a pozitív teszt.
Ellenfél már van
Djokovic egyébként a csütörtöki edzését mindössze 30 perc után befejezte: miután erőnléti edzője, Marco Panichi mutatott neki egy üzenetet telefonon, a teniszező összecsomagolt és elment.
Ugyan döntés még nincs, az Australian Open sorsolását megtartották: Djokovic honfitársát, a világranglistán 78. Miomir Kecmanovicot kapta ellenfélül az első fordulóban.