Egy darabka brazil-német futballtörténelem és a 38 évesen is fiatal Dani Alves

m4sport.hu | Szerző: Kerényi Ervin (Tokió)
Brazília tekintélyt parancsoló győzelemmel, Németország elleni 4-2-es sikerrel kezdte a tokiói olimpia férfi labdarúgótornáját, zárt kapuk mögött. A meccsen Richarlison fél óra alatt mesterhármast szerzett, így a németek hiába nyerték meg 2-1-re a második félidőt, vereséggel és összeségében aggasztó teljesítménnyel kezdtek.

Több szempontból is különleges, két végső győzelemre is esélyesnek tartott válogatott összecsapásával fejeződött be a tokiói olimpia férfi labdarúgótornájának első játéknapja, amit szinte pontosan 24 órával a pénteki hivatalos megnyitóünnepség előtt rendeztek Jokohamában.

• A 2016-os, riói döntőt is ez a két csapat játszotta, a tizenegyespárbajt Neymar döntötte el a Maracana Stadionban, aki ott volt és látta, még most is libabőrös lesz.

• Meglepő, de az öt évvel ezelőtti volt Brazília első olimpiai győzelme férfi fociban, a Németország ellen megnyert döntő némi gyógyírt nyújthatott a két évvel korábban, a ’14-es világbajnokságon elszenvedett 7-1-es sokkért.

• A helyszín, a Tokió és az olimpia szívétől 35 km-re fekvő Yokohama Stadion is különleges, hiszen itt rendezték a 2002-es világbajnokság döntőjét, amit Ronaldo két góljával a brazilok nyertek Németország ellen – ki ne emlékezne?

És ha Jokohama, akkor brazil győzelem…

Az új Neymar?

fotó: EPA/KIYOSHI OTA

A stadion lelátójának sajtó részére fenntartott székein többségben voltak a brazil újságírók és hangban is ők domináltak, köszönhetően az Everton 24 éves csatára, Richarlison 30 perc alatt szerzett mesterhármasának és hogy Brazília gyakorlatilag az első harminc percben eldöntötte a mérkőzést.

Tegyük hozzá, helyzetei alapján akár öttel is zárhatott volna.

Romário, Rivaldo, Juninho, Ronaldo, Ronaldinho és Neymar.

A felsorolt játékosok mind szerepeltek olimpiai tornán, de Richarlison az első, aki triplázni tudott brazil mezben az ötkarikás játékokon.

Egy darabka történelem, a brazil újságírók már rögtön az új Neymarként emlegették a csapat 10-esét, akit a hírek szerint a Real Madrid is figyel és 11 napja még a Copa América döntőjét játszotta végig. Úgy tűnik, a sorozatterhelés és az utazás sem viselte meg, ezen az estén Németország ellen háromszor annyi gólt szerzett, mint a dél-amerikai kontinenstorna hét mérkőzésén összesen.

Az első félidőben a brazilok egymás után vezették a gólveszélyes kontrákat, valósággal letolták a pályáról a fáradtnak tűnő németeket, akik 4-5 gólos hátrányban sem szólhattak volna egy szót sem, Florian Müller kapus egy tizenegyest is kivédett, a Hertha csatára, Cunha hibázott.

Lassú és körülményes futballja ellenére Stefan Kuntz együttese a folytatásban becsülettel küzdött, Maximilian Arnold 63. percben kapott piros lapjától sem estek össze, sőt, miután a német csapatból talán egyedül felfelé kilogó Nadiem Amiri és a csereként beállt Ragnar Ache révén 2-3-ra szépítettek, némi izgalom költözött az utolsó percekbe, de mivel nagyon kitámadtak, a 4-2-es végeredményt Paulinho szép találata állította be a 95. percben.

A régi Dani Alves

Az olimpiai futball egyik különlegessége, hogy bár korosztályos torna (a halasztás miatt nem 23, hanem 24 éven aluliak szerepelhetnek), 3-3 túlkoros nevezhető a keretbe.

Közülük az egyik legnagyobb inspirációt Dani Alves jelenti, aki 38 évesen és 43 trófeával a háta mögött is példamutató motivációval érkezett Tokióba.

„Akik ismernek, tudják, hogy fiatal a lelkem. Ez az első olimpiám, úgyhogy ugyanolyan izgatott vagyok, mint a többiek, nekem is remeg a gyomorom, remélem meg tudok felelni az elvárásoknak” – mondta a játékok hivatalos honlapjának a brazilok csapatkapitánya.

A jobbhátvéd egyébként kiváló meccset játszott, a 3-0-ra megnyert első félidőben minden szerelése és csele sikeres volt, 5-ből 4 hosszú indítása volt pontos.