Döntetlennel rajtolt Tokióban a női vízilabda-válogatott

A magyar női vízilabda-válogatott 10-10-es döntetlent játszott az orosz csapattal az első csoportmérkőzésén a tokiói olimpián.

Női vízilabdatorna, A csoport, 2. játéknap:
Magyarország-Orosz Olimpiai Csapat 10-10 (2-1, 5-3, 1-3, 2-3)
Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapus
gólszerzők: Szilágyi, Leimeter 2-2, Keszthelyi, Garda, Parkes, Illés, Szücs, Gyöngyössy 1-1, illetve Prokofjeva 4, Ivanova 2, Karimova, Timofejeva, Vahitova, Glizina 1-1
ötméteres: 1/1, illetve 1/1
gól/emberelőny: 3/8, illetve 7/13

Magyarország:
Magyari – Szilágyi, Vályi, Szücs, Parkes, Keszthelyi, Garda – cserék: Gurisatti, Illés, Leimeter, Gyöngyössy

Orosz Olimpiai Csapat:
Karnauh – Prokofjeva, Vahitova, Szerzsantova, Szimanovics, Ivanova, Glizina – cserék: Berszneva, Karimova, Timofejeva, Szoboljeva

A mérkőzés előtt az Orosz Olimpiai Csapat tagjai összekapaszkodva hallgatták meg Csajkovszkij első zongoraversenyét az ország himnusza helyett, a magyarok pedig a Himnusz után hangos csatakiáltással ugrottak a medencébe.

A ráúszásnál Vályi hozta el a labdát, de az első támadásból kapura lövésig sem jutott Bíró Attila szövetségi kapitány együttese. Az első negyed mindkét gárda támadó játéka akadozott a rossz bejátszások, pontatlan átadások és rossz lövések miatt. A gólhoz az oroszok jártak közelebb egy kapufát eltaláló lövéssel. A csapatok az első emberelőnyös helyzeteiket is kihasználatlanul hagyták, később Parkes ziccerből sem tudott betalálni, mivel Golovina kapufára tolta a próbálkozást. A gólcsendet aztán Ivanova törte meg közel öt perc után, de Keszthelyi a következő támadásból azonnal válaszolt. A negyed vége előtt a csapatkapitány Keszthelyi harcolt ki ötméterest, melyet Leimeter váltott gólra.

Amíg az első felvonásban akadozott a támadó gépezet mindkét oldalon, addig a második negyedre mindkét csapat megtalálta a ritmusát: előbb Szilágyi találatára Karimova, Garádéra pedig Timofejeva válaszolt szinte azonnal. A játékrész derekán egy bejátszást követően viszont Parkes góljára az egyre jobban védő Magyarinak köszönhetően nem jött újabb válasz. Szilágyi pattintott lövésből talált be, ezután az Eb-ezüstérmes oroszok időt kértek, de ez sem segített rajtuk, mert Illés már négygólosra hízlalta a magyar előnyt. A nagyszünet előtt azonban Prokofjeva faragott a különbségből.

A harmadik negyed orosz góllal indult Vahitova révén, de három perc után emberelőnyös szituációból Leimeter lövése a bal kapufáról a hálóba vágódott. Ebben a felvonásban ismét sok volt a pontatlanság, de ezúttal több alkalommal a remek védekezés akadályozta meg a gólszerzést például remek blokkok vagy kapusvédések formájában. Az oroszok Prokofjeva második találatával ismét közelebb zárkóztak, sőt, akár egyre csökkenthették volna a különbséget, de kettős emberelőnyben sem sikerült betalálniuk, a játékrész hajrájában pedig a kapufa mentette meg a magyarokat. A harmadik nyolc perc utolsó orosz akciója azonban emberelőnyös góllal zárult.

A záró játékrészben Szücs pontos távoli bombája nyugtatta meg a magyar csapatot. A kétgólos előny percekig megmaradt a remek blokkoknak és néhány Magyari védésnek köszönhetően, de támadásban nem sikerült növelni a különbséget. A rivális legjobbja, Prokofjeva ráadásul négy perccel a vége előtt harmadszor volt már eredményes. A magyar támadójáték kifejezetten akadozott, ám Gyöngyössy lövése utat talált a kapuba, viszont Ivanova azonnal válaszolt, így az utolsó két perc minimális magyar előnyről indult. A hajrában az oroszok két fórt is kaptak, s bár az elsőt elpuskázták, a másodikat a meccs legeredményesebb játékosa, Prokofjeva gólra váltotta, így döntetlennel zárult az összecsapás.

Bíró Attila szerint igazságos döntetlen született a mérkőzésen.

“Talán kicsit közelebb álltunk a győzelemhez. Volt tartása a csapatnak, a végére talán kissé elfáradtunk, ez is tanulság, hogy talán többet kell cserélni” – mondta a kapitány. Hozzátette, többet kellett volna dolgozni védekezésben, hogy több szerencséjük legyen. “Ezek a meccsek a negyeddöntőről szólnak, ott kell majd a legjobban játszani” – hangsúlyozta.

Gurisatti Gréta úgy vélte, van okuk a csalódottságra, mert megnyerhették volna a meccset. “Jól játszottunk. Amit megbeszéltünk, hogy higgadtan vigyük végig a támadásokat, azt megcsináltuk. Egy-két kihagyott nagy ziccer viszont megbosszulta magát. Nem kell a kardunkba dőlni, a meccs a kezünkben volt, és az látszott, hogy ha jól játszunk, mindenkit meg tudunk verni” – nyilatkozta.

A magyarok szerdán közép-európai idő szerint 7 órakor a címvédő és világbajnok amerikaiak ellen ugranak medencébe.

Korábban:
Egyesült Államok-Kína 12-7 (4-4, 2-2, 3-0, 3-1)
A csoport állása: 1. Egyesült Államok 4 pont/2 mérkőzés, 2. Orosz Olimpiai Csapat 3/2, 3. Magyarország 1/1, 4. Kína 0/2 (24-30), 5. Japán 0/1 (4-25)

Borítókép: (Fotó: MTI/Kovács Tamás)